
Občine iščejo dodatni denar
Skladbo z odločbo ustavnega sodišča so upravičenci do neprofitnih stanovanj, ki živijo v tržnih stanovanjih, znova upravičeni do neprofitnega dela tržnih subvencij. Kakšen strošek to pomeni za občine in kako bodo zagotovile dodatna sredstva?
Kranj – Upravičencem do neprofitnega najema, ki so zaradi pomanjkanja neprofitnih stanovanj prisiljeni živeti v tržnih stanovanjih, od junija znova pripada subvencija neprofitnega dela tržne najemnine. To pravico so izgubili aprila lani z novim zakonom o ukrepih za uravnoteženje javnih financ občin, a je ustavno sodišče maja letos odločilo, da je ukinitev dodatne subvencije za najem tržnih in hišniških stanovanj v neskladju z ustavo. Zahtevo za ustavno presojo je konec julija lani vložila varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, ki je med drugim zatrjevala, da so najemniki v tržnih in hišniških stanovanjih, ki izpolnjujejo dohodkovne in druge pogoje za pridobitev neprofitnega stanovanja, v neenakem položaju z najemniki v neprofitnih stanovanjih pri pridobitvi pravice do subvencije najemnine.
Ponovna uvedba dodatne subvencije za najem tržnih in hišniških stanovanj za občine pomeni dodaten strošek. Na Mestni občini Kranj ocenjujejo, da bodo za neprofitni del tržnih subvencij morali letno zagotoviti najmanj 30 tisoč evrov, točen znesek pa bo znan šele konec leta. Občina razpolaga s 379 neprofitnimi stanovanji, kar ne zadošča potrebam. Tržne subvencije prejema približno 70 upravičencev, lani pa so za subvencije (neprofitne in tržne) namenili okoli 400 tisoč evrov.
Občina Jesenice je letos za subvencioniranje najemnin predvidela 175 tisoč evrov, za subvencioniranje neprofitnega dela tržnih najemnin pa bodo po ocenah potrebovali še vsaj 25 tisoč evrov, ki jih bodo zagotovili iz proračunske rezervacije. Junija so najemnino subvencionirali 140 upravičencem, od tega 19 najemnikom tržnih stanovanj. Občina sicer razpolaga z 252 neprofitnimi stanovanji. Konec lanskega leta so objavili javni razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem, sredi junija pa še končni seznam 148 upravičencev. »Glede na število upravičencev trenutno število prostih stanovanj ne zadošča,« so še pojasnili.
V Radovljici so izračunali, da bodo zaradi dodatnih subvencij tržnih najemnin potrebovali okoli 8500 evrov na leto. Za subvencije najemnin letno namenjajo okoli 75 tisoč evrov, najemnino pa subvencionirajo 54 občanom, od tega jih enajst prejema tržno subvencijo. Na voljo imajo 166 neprofitnih stanovanj, ki so trenutno zasedena. »Na prednostni listi za dodelitev je 49 upravičencev, od katerih smo desetim stanovanja že dodelili. Glede na zadnji razpis, ki je bil v letu 2015, so največje potrebe po stanovanjih za tri- in štiričlanske družine,« so še pojasnili.
Prihaja tudi do zlorab
»Glede na odločitev ustavnega sodišča bomo morali za izplačilo subvencij dodatno zagotoviti okoli 15 tisoč evrov, in sicer z zmanjšanjem planiranih sredstev za redno vzdrževanje stanovanj,« so pojasnili na Občini Tržič, kjer za neprofitne in tržne subvencije letno namenijo 60 tisoč evrov. »Subvencijo najemnine za neprofitno stanovanje prejema povprečno 46 družin, za tržno stanovanje pa dvanajst,« so pojasnili in dodali, da s podatkom, koliko občanov je upravičenih do neprofitnega stanovanja, ne razpolagajo: »Ugotavljamo pa, da prihaja do namernih zlorab in lažnega prikazovanja upravičenosti do subvencije in najema neprofitnega stanovanja (premoženje v tujini, vozila višjega cenovnega razreda, registrirana na drugo ime, ločeno gospodinjstvo v istem stanovanju). Trenutno razpolagamo z 223 neprofitnimi stanovanji, od tega je 221 zasedenih, eden je v postopku prodaje, enega pa je treba v celoti obnoviti. Glede na povpraševanje občanov bi potrebovali deset enosobnih stanovanj.«
Z Občine Škofja Loka nam ocene dodatnih stroškov zaradi neprofitnega dela tržnih subvencij niso posredovali, kot pravijo, tudi še ne morejo govoriti o konkretnih prihrankih v času ukinitve te pravice: »Večini najemnikom se je subvencija v letu 2015 izplačevala še na osnovi odločb, izdanih po 'stari' zakonodaji.« Lani so sicer za subvencioniranje najemnin namenili 101 tisoč evrov. Subvencije je povprečno prejemalo 86 občanov, od tega 34 najemnikov tržnih in 52 najemnikov neprofitnih stanovanj. »Pogoje za dodelitev neprofitnega stanovanja izpolnjuje vseh 71 prosilcev, ki so se na zadnjem javnem razpisu za oddajo neprofitnih stanovanj v najem iz leta 2013 uvrstili na prednostno listo za dodelitev neprofitnih stanovanj,« so še pojasnili.