Grad Dvor kliče po obnovi
Ministra za šolstvo Milana Zvera, ki se je prvi šolski dan mudil v Preddvoru, so povabili tudi na ogled gradu Dvor, ki je v lasti ministrstva in nezadržno propada.
Preddvor - Grad Dvor sredi Preddvora ima bogato zgodovino, žal pa vse bolj neslavno podobo. Odkar so ga leta 2001 zapustili zadnji gojenci vzgojnega zavoda, je prazen in propada. Formalni lastnik gradu je še vedno ministrstvo za šolstvo in šport, vendar pa v zvezi z lastništvom poteka denacionalizacijski postopek. V občini Preddvor so grad pokazali že kakemu predhodniku Milana Zvera, ker želijo, da se v stavbo vlaga vsaj toliko, da ne bi povsem propadla. Želijo pa tudi, da bi grad dobil vsebino. Župan Miran Zadnikar je povedal, da so razmišljali o knjižnici, o zbirki arheoloških izkopanin, o mednarodnem mladinskem centru … Ob ministrovem obisku je bil v Preddvoru tudi Miloš Ekar, ki vodi kranjsko enoto zavoda za varstvo kulturne dediščine. Dejal je, da v sodelovanju z občino in gorenjsko razvojno agencijo razmišljajo o več možnostih, kaj bi se lahko dogajalo v gradu Dvor.
Pred tem pa je treba urediti lastništvo. Kaj namerava ministrstvo, ki je še vedno formalni lastnik gradu Dvor? Odvisno od denacionalizacijskega postopka, pravi minister Milan Zver, ki želi, da se ta zgodba čim prej konča in da postane jasno, kdo je lastnik stavbe, ki kar kliče po obnovi in vzdrževanju. »V takih razmerah kot so sedaj, dolgo ne more več ostati. Lani smo vložili 75 tisoč evrov, ker smo adaptirali streho in s tem vsaj malo zaustavili propadanje tega lepega objekta,« je dejal minister. Če je pravna norma v prid denacionalizacijskemu upravičencu in bo dobil grad nazaj, se ministrstvo ne misli pritožiti in se bo umaknilo. Če pa bo po odločitvi sodišča grad naš, bo treba zelo dobro razmisliti o njegovih prihodnjih vsebinah.« V Preddvoru so pričakovali, da bo minister posredoval pri predsedniku vrhovnega sodišča, da pospeši zadeve v zvezi z denacionalizacijo.
»Pobuda, da se zaključi ta zgodba, najbrž ne bi bilo dejanje, ki bi se razumelo kot pritisk na sodišče. Dobro pa bi bilo, da bi najbolj zainteresirani, torej tudi predstavniki lokalne skupnosti, zahtevali, da se pospeši postopek pred sodišči,« je dejal minister. »Dejstvo je, da imamo tu vsi skupaj interes, da se to čim prej uredi. Velika vlaganja v grad so ob tem, da se še ne ve, kdo bo lastnik, tvegana in tudi nesmotrna. Želeli bi čim prej jasen odgovor, čigav je ta objekt, da bi lahko potem bolj upravičeno skrbeli zanj.« Za kakšna vlaganja bi šlo, pa minister še nima izračunov. Dodaja, da ima grad poleg materialne tudi veliko zgodovinsko in za kraj tudi simbolno vrednost, zato ga je treba ohraniti.