Slovenija, moja dežela
Se še spominjate televizijskega spota, ko črkoslikar z lestvijo na rami hodi po Logarski dolini? Ko pride do velike rumene table, prisloni lestev in v več jezikih napiše: »Dobrodošli«. V spotu vidimo slovensko pokrajino s hribi in obalo. Pojavijo se lipicanci, potica in druge naše etnografske posebnosti. Spot me vedno znova navduši. V meni vzbudi ponos. Vsaj zame je odlično zdravilo za vsa razočaranja in otopelost.
Slovenija je lepa. Sam ne najdem lepše države, pa sem prepotoval kar nekaj sveta. Tako raznolikega koščka sveta na dosegu ene ure ne najdete nikjer. Alpe, Slovenske gorice, Velika planina, Jadransko morje, Panonska nižina, Kras, Postojnska jama, Soča, Sava, Blejsko in Bohinjsko jezero ter še mnogo drugih fantastičnih krajev in naravnih znamenitosti. Zakaj bi obupavali nad takšnim biserom? Zaradi slabih upravljavcev naše države ne smemo obupati nad domovino. Imam boljšo rešitev. Zamenjajmo jih!
Daron Acemoglu z univerze MIT in James A. Robinson s čikaške univerze v knjigi Zakaj narodi propadajo ugotavljata, da se odgovor skriva v institucijah države. Te so dobre, če vključujejo, ali pa slabe, če izčrpavajo. Dobre institucije države vsem državljanom omogočijo, da imajo enake izhodiščne možnosti. Zagotovijo jim varnost v najširšem pomenu besede, predvsem pa so garant pravičnosti pri urejanju odnosov med državljani. Slabe institucije države državljanom postavljajo številne omejitve, pretiravajo z davki in birokracijo. V slabih institucijah je lojalnost trenutni oblasti pomembnejša od znanja, korupcija pa je gonilna sila vseh poslov. Ključna ugotovitev Acemogluja in Robinsona je, da je stil upravljanja države mnogo pomembnejši kot posedovanje naravnih bogastev.
Prvih petindvajset let samostojnosti je po začetnem navdušenju in zanosu prineslo veliko razočaranj in apatije. Za naslednjih petindvajset let moramo začeti drugače. Drugačno, boljšo, novo Slovenijo moramo graditi na treh vrednotah: svobodi, varnosti in pravičnosti. Postaviti si moramo cilje, to so: 1. zagotoviti enake možnosti za razvijanje talentov vsem državljanom, 2. zagotoviti varnost v najširšem pomenu besede in 3. zagotoviti več pravičnosti v družbi.
Dvojna merila, pomanjkanje pravičnosti in izigravanje zakonov so rak naše družbe. Uničujejo nam državo. Uničujejo nam upanje v boljšo prihodnost. Zmanjkuje nam časa. Odločno ukrepanje je potrebno danes. Nemudoma moramo reformirati sodstvo. Sodne odločitve morajo biti hitre, jasne in pravične. Spremeniti moramo volilni sistem, sedanji namreč ne odraža volje ljudstva, saj majhnim strankam daje možnost blokad. Institucije države morajo državljane opremiti s primernim znanjem. Zagotoviti jim morajo administracijo, ki jim bo pri realizaciji njihovih idej pomagala, ne pa jih ovirala. Potrebujemo poslovno okolje, v katerem se bomo počutili varne. V domovini se moramo počutiti zaželeni in sprejeti, da pridobijo smisel tudi dejanja, ki jih počnemo v korist najširše skupnosti.
Slovenci smo različni, ni pa nobene potrebe, da smo večno razdeljeni. Dovolimo, da nas različnost bogati. Skupaj pojmo Zdravljico in ponosno položimo dlan na srce. Na tem prelepem koščku Zemlje bomo večno živeli drug ob drugem, zato se moramo pogovarjati. Ko se bomo še medsebojno spodbujali in veselili uspehov drug drugega, takrat bo jasno, da še vedno obstaja upanje za Slovenijo.