Na spominski slovesnosti ob 25-letnici samostojnosti Slovenije pri spomeniku na nekdanjem mejnem prehodu Rateče je bil slavnostni govornik nekdanji komandir tamkajšnje policijske enote Andrej Žemva. Zbrane na slovesnosti je pozdravil tudi kranjskogorski župan Janez Hrovat.

Spominsko srečanje v Ratečah

Ponosni, da so pred petindvajsetimi leti z razumnimi dejanji ohranili življenja in brez žrtev dosegli umik jugoslovanske vojske iz Zgornjesavske doline.

Rateče – Zgornjegorenjski območni odbor Zveze veteranov vojne za Slovenijo in Občina Kranjska Gora sta v soboto pripravila tradicionalno slovesnost pri spominskem obeležju na nekdanjem mejnem prehodu Rateče. Slavnostni govornik na prireditvi ob 25-letnici samostojne Slovenije je bil Andrej Žemva, v času osamosvojitve Slovenije komandir policijske postaje v Ratečah. »Spominjam se takratnih časov na mejnem prehodu Rateče ter kasneje v združeni enoti aktivnega in rezervnega sestava miličnikov z mejnih prehodov Korensko sedlo in Rateče na rezervni vojni lokaciji v Kranjski Gori. S kakšno odločnostjo, voljo in pripadnostjo smo takrat miličniki enot z obeh mejnih postaj in oddelka milice v Kranjski Gori vstopali v to negotovo stanje in kasneje vojno, ki je bila neizogibna! Tako je bilo tudi na strani teritorialne obrambe, ki je s svojimi pripadniki varovala območje mejnih prehodov Korensko sedlo in Rateče, prav tako je bilo na strani civilnega prebivalstva, številnih društev, organizacijah in krajevnih oblasti,« se je dogodkov izpred četrt stoletja spominjal Žemva.

»Medtem ko so nekateri uporabo orožja – z vsemi posledicami – razumeli kot edino sredstvo za dosego cilja v vojni, smo mi tukaj glede na stanje, v kakršnem smo bil, morali razmišljati drugače. Da bi preprečili katastrofo, ki bi sledila nepremišljenim dejanjem, smo uporabili drugo pot, druga sredstva, ta pa so bila odločna in trda pogajanja z nasprotno stranjo. K sreči je enako razmišljala tudi številčno in po opremi ter oborožitvi mnogo bolj opremljena in sodobno oborožena nasprotna stran. Vzporedno pa smo se, kolikor je bilo v danih razmerah mogoče, pripravljali tudi na spopad, če bi do njega prišlo. V stanju, v kakršnem smo bili, si nismo smeli privoščiti niti najmanjših napak, ki bi nedvomno povzročile neizogibne žrtve – tako med vojaki in miličniki kot med civilisti.«

Andrej Žemva je zato pozval udeležence vojne za Slovenijo, naj bodo ponosni na to, kar so storili pred četrt stoletja. »Storili smo največ, kar se je dalo, ohranili smo življenja borcev in civilnega prebivalstva in hkrati dosegli zmago. Ne bodimo užaljeni, ker smo bili zaradi drugačnega pristopa marsikdaj zapostavljeni, in ne bodimo jezni, ker so nas delili na tiste in od tam, kjer so se streljali oziroma se niso. Bodimo veseli, da danes, po 25 letih, lahko ponosno rečemo: Tudi tu smo storili vse, da danes lahko živimo v samostojni državi, Republiki Sloveniji.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 22. junij 2022 / 16:49

Drobnica v shemi Izbrana kakovost – Slovenija

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je potrdilo specifikacijo za meso drobnice (ovc in koz) in za izdelke iz mesa drobnice z označbo Izbrana kakovost – Slovenija.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 19. maj 2008 / 07:00

Voditelj, ki izdeluje kolesa

Pred kratkim je vodenje oddaje Posnetki zadetki na TV3 namesto Adela prevzel Jaka Mihelič, ki je dejaven tudi na številnih drugih področjih. Dobro ga poznajo poslušalci Radia Študent, sicer pa je po s...

Prosti čas / ponedeljek, 19. maj 2008 / 07:00

Prvič na večer narečnih viž

Tokrat vam predstavljamo še zadnja dva ansambla, ki bosta 13. junija v Škofji Loki nastopila na 8. Večeru slovenskih viž v narečju.

Prosti čas / ponedeljek, 19. maj 2008 / 07:00

Praznik glasbe in veselja v Preddvoru

Med 23. in 25. majem bo v Preddvoru (ob hotelu Bor) mednarodna glasbena prireditev Praznik glasbe in veselja. Prihodnji petek ob 20. uri bo slavnostni koncert ob 30-letnici ansambla Gašperji. Sob...

Zanimivosti / ponedeljek, 19. maj 2008 / 07:00

Priplesali so si zlato

Srbsko kulturno prosvetno društvo Sveti Sava Kranj se je z Evropskega tekmovanja folklornih skupin srbske diaspore vrnilo z zlato medaljo.

Zanimivosti / ponedeljek, 19. maj 2008 / 07:00

Odraslim oživljanje, otrokom balončke

V sredo so ob letošnjem Tednu Rdečega križa na avtobusni postaji v Škofji Loki postavili stojnico s promocijskim gradivom.