
Dobili bitko s časom
Prvi posredovalci iz Cerkelj so prejšnjo nedeljo rešili življenje občanki, ki se je dušila s hrano. »Da je z našo pomočjo samostojno zadihala, je za nas največja nagrada,« pravi vodja intervencije Blaž Kaplenik.
Cerklje – Prejšnjo nedeljo zgodaj popoldne se je starejši občanki iz Velesovega med kosilom hrana zataknila v sapniku, zato se je začela dušiti. Domačim ji ni uspelo pomagati, zato je sledil klic na številko regijskega centra za obveščanje 112, ki je o dogodku takoj obvestil dežurno službo Nujne medicinske pomoči (NMP) v kranjskem zdravstvenem domu. Ker so odločale minute, so se tam odločili, da angažirajo ekipo prvih posredovalcev Prostovoljnega gasilskega društva Cerklje (PGD). Na nujen poziv so se nemudoma odzvali občinski gasilski poveljnik Blaž Kaplenik, sicer tudi poklicni gasilec v Kranju, Jošt Erzar in Jan Kožuh. Ker je Kožuh tudi poklicni reševalec v domžalski ambulanti nujne medicinske pomoči, je prav on izvedel poseben prijem, s katerim je rešil življenje občanki, ki so jo potem priklopili še na kisik ter jo na koncu predali v oskrbo reševalni ekipi, ki je prihitela iz Kranja.
Letos je bila to že četrta intervencija cerkljanskih prvih posredovalcev, medtem ko so jih imeli lani šestnajst. Večinoma so posredovali ob urezninah, kolapsih, možganskih kapeh, največkrat pa zaradi zastoja srca. Kljub hitremu odzivnemu času doslej v večini primerov pri reševanju žal niso imeli uspeha. V nedeljo je bilo k sreči drugače. »To je bil res prvi primer, ko je bilo življenje resno ogroženo in smo posredovanje tudi srečno zaključili. Ko smo videli, da občanka spet samostojno diha, smo si oddahnili. To je bila za nas, prve reševalce, največja nagrada,« se spominja Kaplenik, sicer vodja nedeljske intervencije, ki je samo dan kasneje skupaj s še osemnajstimi člani PGD Cerklje uspešno obnovil licenco za prve posredovalce. »Nekateri v ponedeljek niso utegnili priti na tečaj, zato ga bodo opravljali v naslednjih dneh na drugih lokacijah,« je pristavil Kaplenik. Kot je razložil, imajo v Cerkljah največ prvih posredovanj na območju, ki ga pokriva kranjski zdravstveni dom, kar po njegovem kaže, da so dobro usposobljeni in jim zdravniki zaupajo.
»PGD Cerklje in Štefanja Gora, oba iz občine Cerklje, sta prvi prostovoljni gasilski društvi, ki sta v letu 2014 vstopili v sistem prvih posredovalcev na območju, ki ga pokriva Zdravstveni dom Kranj, do danes so se sistemu prvih posredovalcev pridružili še PGD Jezersko, Preddvor, Mavčiče, Podblica, Golnik in Besnica, v sistem pa bomo vnašali še nova gasilska društva,« je razložil Mitja Mohor, vodja službe NMP v Zdravstvenem domu Kranj. Kot je pojasnil, z vzpostavitvijo sistema prvih posredovalcev, ki ga od lanskega leta predpisuje tudi Pravilnik o službi NMP, skušajo doseči, da dobijo osebe, ki so nenadoma življenjsko ogrožene, ustrezno pomoč že pred prihodom ekipe nujne medicinske pomoči. »Zadnja intervencija je pokazala prav časovno prednost, ki jo imajo prvi posredovalci, ki so v nekaj minutah prišli in ustrezno ukrepali. Gospa je preživela predvsem zaradi njihove hitre in pravilne intervencije. Če bi čakali na reševalce in ne bi ukrepali, bi preteklo preveč časa in je vprašanje, ali bi se izteklo tako, kot se je. Ob prihodu reševalcev je gospa že ustrezno zadostno dihala in je bila izven smrtne nevarnosti,« je dodal.