Slovenijo so na evropski naravoslovni olimpijadi zastopali tudi (od leve proti desni) Vid Kermelj, Martin Rihtaršič in Gregor Igličar.

Iz Estonije s srebrom

Na evropski naravoslovni olimpijadi, ki se je od 7. do 14. maja odvijala v Estoniji, so se nadvse izkazali tudi gorenjski srednješolci. Ekipa, ki so jo sestavljali dijaki drugega letnika Vid Kermelj in Martin Rihtaršič z Gimnazije Škofja Loka ter Gregor Igličar z Gimnazije Kranj, je osvojila srebrno medaljo.

Škofja Loka – Slovenijo sta na naravoslovni olimpijadi v Estoniji zastopali dve ekipi, poleg že omenjene še ekipa, ki so jo sestavljali Urban Duh in Luka Govedič z II. gimnazije Maribor ter Aleksej Jurca z Gimnazije Bežigrad. Slednja je osvojila celo zlato medaljo, kar je prvo zlato odličje za Slovenijo v desetletni zgodovini tega tekmovanja, so poudarili pri Zvezi za tehnično kulturo Slovenije. Slovenski srednješolci so tako po njihovih besedah na tokratnem tekmovanju dosegli zgodovinski uspeh.

Popularizacija naravoslovja

Evropsko naravoslovno olimpijado so prvič organizirali leta 2003 v Dublinu z namenom popularizacije naravoslovja, Slovenija pa se je na posebno povabilo tekmovanju pridružila leta 2007. Na tekmovanju sodelujeta po dve ekipi s tremi dijaki iz vsake izmed držav Evropske unije. Ekipe med seboj tekmujejo v iskanju rešitev znanstvenih problemov s področja naravoslovja, torej biologije, kemije in fizike. Olimpijada traja sedem dni, od tega sta dva tekmovalna dneva. Ekipe imajo vsakokrat na voljo štiri ure časa, da izvedejo laboratorijske vaje, zapišejo in ovrednotijo rezultate ter odgovorijo na teoretična vprašanja, so pojasnili v Gimnaziji Škofja Loka. Dijake Vida Kermelja, Martina Rihtaršiča in Gregorja Igličarja so na Gimnaziji Škofja Loka na tekmovanja pripravljali trije mentorji, in sicer za biologijo Mojca Mravlja, za fiziko Aljoša Erman in za kemijo Mojca Tolar. »Dijaki so morali poleg redne šolske snovi obvladati še dodatne in razširjene vsebine vseh treh predmetov. Pomembno  je bilo, da so se naučili analitično pristopati k reševanju problemsko zastavljenih nalog in združiti poznavanje vseh treh predmetnih področij,« so razložili njihovi mentorji. Zelo pomembno je bilo tudi dobro sodelovanje v ekipi.

Poudarek na druženju

Vid Kermelj, Martin Rihtaršič in Gregor Igličar so zatrdili, da so bili odlična ekipa, dobro pa so se ujeli tudi z drugo slovensko ekipo in vsemi ostalimi tekmovalci. »Vsa olimpijada temelji na druženju, kar nam je omogočilo navezovanje stikov tudi s tekmovalci iz drugih držav, kar nam bo mogoče kdaj kasneje prišlo še prav,« razmišlja Vid Kermelj, ki je priznal, da ni pričakoval takega uspeha. To je zatrdil tudi Martin Rihtaršič in obenem razložil, da so v priprave na olimpijado vložili veliko dela, saj so med drugim opravili veliko praktičnih vaj. »Vsi trije se poznamo že od prej in smo dobro sodelovali.« Gregorja Igličarja je presenetilo, v kako sproščenem vzdušju se je odvijala celotna olimpijada. »Tam se je zrušil marsikateri moj stereotip o ne preveč družabnih naravoslovcih,« je hudomušno pripomnil. Prvi tekmovalni dan so po besedah Vida Kermelja raziskovali lastnosti mleka, drugi dan pa je bila na vrsti elektrika, saj so morali sestaviti baterijo, ki je poganjala avtomobilček. Slednja naloga jim je bila očitno precej bolj pisana na kožo, saj so končali štirideset minut pred koncem, pri mleku pa jim je časa celo zmanjkalo.

Še na kemijsko olimpijado

Za vse tri je bila olimpijada nepozabna izkušnja in velika priložnost, saj so se pomerili z vrstniki iz drugih evropskih držav in dokazali svoje odlično znanje. Svojo olimpijsko pot bosta Vid Kermelj in Martin Rihtaršič nadaljevala letos poleti, saj se jima je kot prvemu in drugemu na državnem izboru uspelo uvrstiti v ekipo, ki bo Slovenijo zastopala na kemijski olimpijadi v Gruziji. Olimpijska preizkušnja pa čaka še dve dijakinji Gimnazije Škofja Loka, tretješolko Lucijo Bogataj in maturantko Saro Kokalj, ki se bosta julija udeležili biološke olimpijade v Vietnamu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. maj 2016 / 13:53

Priznanja za mesne izdelke

Marko Dolenc s Hribarjeve kmetije v Predosljah bo na razstavi Dobrote slovenskih kmetij prejel za mesne izdelke tri zlata priznanja.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 19. junij 2019 / 16:52

Na izlet v Olimje

Junija 1969 so učenke in učenci 8. a in 8. b zapustili klopi Osnovne šole Trata – in kot bi mignil je minilo pol stoletja. V soboto, 8. junija, so se na pobudo Franca Urha in Špele Gričar z avtobus...

Rekreacija / sreda, 19. junij 2019 / 16:49

Tek z izjemnim vzdušjem

Tek štirih mostov v Škofji Loki je znova navdušil tekače in navijače.

Jesenice / sreda, 19. junij 2019 / 16:45

Sijev dan na Jesenicah

Na šestem Sijevem dnevu se je v nedeljo v Športnem parku Podmežakla na Jesenicah družilo 4500 zaposlenih v železarskih družbah skupine SIJ. Sproščenega dogodka so se udeležili tudi vsi člani uprave s...

GG Plus / sreda, 19. junij 2019 / 16:40

Slike iz Visoške kronike

In je vprašal milostljivi škof Janez Frančišek visoškega gospodarja Izidorja: »Ali ni čudno, dragi mladenič, če je Agata tako mogočna, če se pajdaši s hudičem, ki je, kar mi lahko verjameš, velik gosp...

Gorenjska / sreda, 19. junij 2019 / 16:35

Pohodniški festival

Že peti Pohodniški festival v Kamniško-Savinjskih Alpah bo letos med 21. in 23. junijem.