Aprila smo imeli deflacijo
Na deflacijo so najbolj vplivali cenejši naftni derivati.
Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada smo aprila v Sloveniji imeli deflacijo, torej znižanje cen življenjskih potrebščin. Tako na letno kot na mesečno deflacijo so najbolj vplivali cenejši naftni derivati.
Cene življenjskih potrebščin so bile aprila na letni ravni nižje za 1,2 odstotka. Medtem ko so se cene storitev v enem letu zvišale v povprečju za 1,5 odstotka, so se cene blaga znižale za 2,6 odstotka. Cene tekočih goriv so upadle za 24,7 odstotka, cene goriv in maziv za osebna vozila za 21 odstotkov in cene električne energije za 28,5 odstotka, hrana pa se je podražila za 5,4 odstotka.
Na mesečni ravni je bila aprila 0,9 odstotna deflacija. Tekoča goriva in maziva so se v primerjavi z marcem pocenila za 19,5 odstotka, goriva in maziva za osebna vozila pa za 17 odstotkov. Cene oblačil so bile aprila v povprečju za 3,5 odstotka nižje kot v marcu, k deflaciji pa so prispevale še cenejše storitve, povezane z osebnimi vozili, cenejši rekreacijski predmeti, izdelki za vrtnarjenje in za male živali, stanovanjska in gospodinjska oprema ... Ker nekaterih storitev aprila zaradi epidemije covida-19 ni bilo dovoljeno izvajati, je statistični urad po priporočilih Eurostata pri izračunu inflacije oziroma deflacije upošteval mesečno spremembo cen iz preteklega leta.
V državah, članicah Evropske monetarne unije, je bila marca letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, 1,2-odstotna. Najnižja, 0,1-odstotna, je bila v Španiji, Italiji, na Cipru in na Portugalskem, najvišja, 3,9-odstotna, na Madžarskem in Poljskem, v Sloveniji pa je bila 0,7-odstotna.