Slovensko zdravstvo pretresata novi aferi, povezani z žilnim kirurgom Janezom Zimmermannom in zdravnicama na nevrološki kliniki (slika je simbolična). / Foto: arhiv GG

Veselje v Postojnski jami

V Postojnski jami se je prvič pred človeškimi očmi izlegla človeška ribica. V naravi se po statističnem sklepanju iz 500 izleženih jajčec uspešno razvijeta le dva mladička.

Novi aferi v zdravstvu

Aferam v slovenskem zdravstvu ni videti konca. V zadnjem tednu so tako mediji poročali o žilnem kirurgu Janezu Zimmermannu, ki naj bi že več let neustrezno operiral krčne žile, njegove napake pa naj bi kasneje popravljali drugi zdravniki. Posege naj bi opravljal nestrokovno in v neustreznih prostorih, poleg tega pa naj bi številne operacije, ki jih je opravil, bile nepotrebne. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je zato Okrožnemu državnemu tožilstvu v Ljubljani že naznanila kaznivo dejanje malomarnega zdravljenja in opravljanja zdravilske dejavnosti. Zimmermann je v sporočilu za javnost zanikal navedbe o neustreznem in malomarnem delu. Kot je dejal, očitki niti približno ne držijo, medijske objave pa so neresnične in brez podlage v dejstvih, zato je napovedal sodne postopke, s katerimi želi dokazati namensko povzročanje škode. Med drugim je zatrdil, da je zgodba še v tistem delu, ki ima stik z resničnostjo, stara več kot desetletje ter z ravnanji v letošnjem in minulih letih nima nikakršne povezave. O vsem je že odločala tako Zdravniška zbornica Slovenije kot tudi njeno razsodišče in v vseh primerih dala prav njemu, je poudaril. V sporočilo je še zapisal, da je bil ves čas zasebnik brez koncesije, ki je operiral oziroma operira vene s svetovno priznano metodo chiva, ki je slovenska stroka ne uporablja oziroma je ne zna uporabljati.

Nova afera pretresa tudi nevrološko kliniko, saj so kriminalisti kazensko ovadili dve zdravnici, katerih ravnanja naj bi povzročila smrt bolnika. Policija je podala ovadbo na podlagi preiskave, ki so jo začeli po poročanju medijev, da je ena od zdravnic pri bolnikih, ki jim medicina več ni mogla pomagati, običajno mirno odklopila aparat za dihanje in pustila, da se bolnik duši. Enako naj bi počeli še dve njeni kolegici. V preiskavi so policisti ugotovili, da so enega izmed bolnikov v začetku novembra 2014 sprejeli na zdravljenje na nevrološko kliniko, kjer pa je v nekaj dneh umrl. Preiskava je pokazala, da naj bi do smrti prišlo zaradi ravnanj zaposlenih, ki da so bila v nasprotju s pravili zdravniške znanosti in stroke. V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana (UKC) opozarjajo, da kazenska ovadba še ni dokaz o kakršni koli krivdi. Strokovna direktorica UKC Marija Pfeifer je tako dejala, da po mnenju predstojnice kliničnega oddelka za vaskularno nevrologijo za ovadbo po strokovnih merilih ni utemeljenih razlogov. Izredni interni nadzor je namreč pokazal, da je oživljanje bolnika, ki naj bi umrl zaradi ravnanja ovadenih zdravnic, potekalo pravilno, brez zapletov in strokovnih nepravilnosti.

Malo priporočil uresničenih

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je v torek predstavila poročilo varuha za lani, ki ga je pred tem predala predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu. Poročilo vključuje 83 priporočil, kar je 31 manj od poročila za leto 2014, pri čemer pa je varuhinja opozorila, da žal ostaja neuresničeno marsikatero priporočilo iz prejšnjih let. Če bi jih upoštevali, bi državljani zagotovo boljše živeli, je poudarila. Po njenih besedah je še vedno prisotna diskriminacija ranljivih skupin, veliko težav je na področju invalidnosti in revščine, saj je vsak sedmi državljan na njenem pragu. Nujno je treba urediti področje deložacij, saj ljudje izgubljajo domove, do velikih kršitev pravic pa prihaja tudi na področju delovno-pravne zakonodaje, saj v gospodarstvu prihaja celo do suženjskih razmerij, ko delavci za svoje delo celo ne dobijo plačila oziroma jim ne plačajo prispevkov.

Izlegel se je prvi majski zmajček

V jamskem akvariju Postojnske jame se je v ponedeljek izlegla prva človeška ribica, kar se je zgodilo natanko štiri mesece od dneva, ko je človeška ribica v akvariju izlegla svoje prvo jajčece, teh je v jami še 22. V Postojnski jami pravijo, da po predhodnih izkušnjah raziskovalcev skoraj ni bilo verjetnosti, da bi se v jamskem akvariju pred človeškimi očmi kdajkoli do konca odvil razvoj jajčec do izleganja človeške ribice. »Za zarod smo skrbeli iz ure v uro, opazovali jajčeca, povezovali znanstvena dognanja in lastna opazovanja. Marsikdaj smo bili zmedeni, a vendar smo morali sprejemati odločitve, ki jih ni še nihče. Vse je bilo novo. Človeška ribica je enostavno prevelika neznanka, tudi zato, ker živi svoje skrivnostno življenje, v jamskih globinah in temi, popolnoma skrito pred človekom. V naravi se po statističnem sklepanju iz 500 izleženih jajčec uspešno razvijeta le dva mladička,« so poudarili. Posnetki izleganja prvega jamskega zmajčka so neprecenljiva dediščina za biologe in javnost, saj izleganja človeške ribice še nikdar niso posneli.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 20. december 2013 / 16:44

Razpis za naložbe v namakalne sisteme in mreže

Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo in okolje bo danes objavilo javni razpis za naložbe v namakalne sisteme na kmetijskih gospodarstvih ter za nakup in postavitev mrež proti toči. Za naložbe bo na vo...

Objavljeno na isti dan


Šport / četrtek, 7. julij 2022 / 17:55

Pogačar dobil najdaljšo etapo letošnjega Toura in oblekel rumeno majico

Metz – Slovenski as Tadej Pogačar je zmagovalec šeste etape kolesarske dirke po Franciji. Na trasi od belgijskega mesta Binche do Longwyja v Franciji je bil 23-letnik hitrejši od Avstralca Michaela...

Kranj / četrtek, 7. julij 2022 / 16:31

Oddali vlogo za gradnjo kirurgije na Golniku

V Kirurgiji Bitenc pričakujejo gradbeno dovoljenje za novo bolnišnico na Golniku do konca leta.

Zanimivosti / četrtek, 7. julij 2022 / 16:19

Zaščita tudi za dobro ceno

Na letošnjem mednarodnem testu so potrošniške organizacije preizkusile trinajst izdelkov za zaščito pred soncem, ki so na voljo tudi v slovenskih (spletnih) trgovinah.

Gorenjska / četrtek, 7. julij 2022 / 16:18

Vadba Dihamo z naravo na počitnicah

Po koncu šolskega leta je tudi vadba Dihamo z naravo do prvega septembra »odšla na počitnice«.

Gospodarstvo / četrtek, 7. julij 2022 / 16:16

Kako obdelati strme travnike

Društvo podeželske mladine Zgornjesavske doline je junija pripravilo praktični prikaz obdelave strmega travnika z gorsko mehanizacijo, ki jo izdelujejo v podjetju Lavrih v Poljanski dolini.