Zakaj števec ni takoj »pameten«
Zamenjava starega števca z elektronskim še ne pomeni nujno, da vam bo Elektro Gorenjska takoj začel daljinsko odčitavati podatke o mesečni porabi. Na to boste lahko počakali tudi nekaj mesecev.
Kranj – Elektro Gorenjska že od leta 2014 intenzivno izvaja strateški projekt celostne prenove merilnega sistema, v okviru katerega pri odjemalcih klasične števce zamenjuje z naprednimi elektronskimi oz. pametnimi števci, obenem pa uvaja tudi daljinski zajem in obdelavo podatkov. Našega bralca je tako zmotilo, da mora svojemu dobavitelju električne energije še vedno mesečno sporočati stanje na števcu, čeprav so mu že pred več kot dvema mesecema na hišo namestili elektronski števec. Kaj je razlog, da pri njem daljinsko odčitavanje podatkov še ne deluje, smo zato povprašali na Elektru Gorenjska. »Od namestitve naprednega elektronskega števca pri uporabniku do omogočenega daljinskega odčitavanja je treba vzpostaviti komunikacijsko povezavo do merilnega centra distribucijskega podjetja, ki po uspešnem postopku preverjanja zanesljivosti komunikacije za potrebe mesečnega obračuna začne mesečno sporočanje števčnih odbirkov v obračunski sistem. Ta postopek lahko traja tudi nekaj mesecev, odvisno od tehničnih parametrov omrežja predvsem na nivoju komunikacije,« je razložila Renata Križnar, vodja službe za korporativno komuniciranje.
Ob zamenjavi števca so uporabniki obveščeni, da se lahko s SMS-sporočilom prijavijo na brezplačno obveščanje o daljinskem odčitavanju števca in planiranih odklopih na merilnih mestih uporabnikov, dodaja Križnarjeva. Na ta način so odjemalci pravočasno obveščeni, kdaj mesečna stanja števcev na njihovem merilnem mestu odbira distribucijski operater. Prav tako preko SMS-sporočil uporabniki prejmejo obvestilo, ko mesečno sporočanje porabe električne energije dobavitelju električne energije ni več potrebno.
Elektro Gorenjska je do konca leta 2015 z naprednimi merilnimi napravami nagradil že približno tretjino merilnih mest. Ocenjujejo, da bodo do leta 2020 z naprednimi števci opremili večino merilnih mest, vse pa predvidoma do leta 2025. »Samo letos bomo zamenjali števce na 12.000 merilnih mestih,« pravi Križnarjeva.
Napredni merilni sistemi poleg daljinskega odčitavanja omogočajo tudi dodatne funkcionalnosti, predvsem pa neodvisno, lažje in učinkovitejše upravljanje z rabo energije doma ali v podjetju, poudarjajo na Elektru Gorenjska. Poleg daljinskega odčitavanja podatkov uporabnikom v primeru odklopa zaradi preobremenitve omogočajo tudi enostaven ponovni priklop odklopnika v števcu preko tipke, ki je na števcu, ali tipke, nameščene na merilni omarici. V tem primeru uporabnik nima dodatnih stroškov zamenjave varovalk in obiska monterja. Novejši števci imajo že vgrajen tarifni program, ki omogoča preklop v malo tarifo ob praznikih oziroma dela prostih dnevih. Pri prehodu na enotarifni ali dvotarifni obračun pa zamenjava števca ni več potrebna. Števci omogočajo tudi brezžično povezavo do hišnega prikazovalnika, ki se lahko namesti pri uporabniku za spremljanje trenutne porabe.