Najina zmaga je bila filmska
Študenta Tadej Turk in Jure Svetelj sta zmagala na državnem tekmovanju iz mehatronike in si s tem zagotovila vstopnico na evropsko tekmovanje EuroSkills 2012, ki bo potekalo v Belgiji.
Kranj - V dvorani Zlato polje je konec januarja potekala olimpijada poklicev, dvodnevno tekmovanje mladih iz mehatronike. Organizirala ga je Višja strokovna šola (VSŠ) Tehniškega šolskega centra Kranj (TŠC). Sodelovali so tehniški šolski centri iz Velenja, Ptuja, Nove Gorice in Kranja; vsaka ekipa je imela dva člana. Zmagala sta študenta drugega letnika šole gostiteljice Tadej Turk in Jure Svetelj, ki bosta del državne reprezentance, ki bo oktobra 2012 zastopala Slovenijo na vseevropskem tekmovanju EuroSkills 2012 v Spaju v Belgiji.
Zmagovalca smo povabili k pogovoru, udeležil se ga je Jure Svetelj. »Za tekmovanje so naju predlagali profesorji. Tri tedne sva se pripravljala, saj je bila ena od dveh tekmovalnih nalog vnaprej znana. Zmage, ki nama je prinesla vstopnico na evropsko tekmovanje, sva se seveda razveselila. Na EuroSkills, ki poteka na vsaki dve leti, sodeluje približno trideset držav v kategorijah več kot petdesetih poklicev. Mehatronika je eden od teh. Tekmovanje je odlična priložnost, da se dokažeš kot posameznik in je tudi priložnost za promocijo in dvig ugleda poklicev. Teh tekmovanj se udeležijo tudi predstavniki podjetij, ki opazujejo mlade tekmovalce in iščejo bodoče sodelavce,« je razložil Jure Svetelj.
»Prvi dan tekmovanja smo delali od devetih dopoldne do enajstih zvečer in ko so sodniki ocenili delo, je bila ena zjutraj. Naslednji dan dopoldne je bila že nova naloga … Dokazati smo se morali na izdelavi pomanjšane računalniško podprte proizvodne linije. Najina zmaga je bila kar filmska, saj je ekipa Nove Gorice tekmovanje zaključila pred nama. Nekaj težav sva imela z odpravljanjem napak in še po sodniškem pisku nisva vedela, ali sva program uspešno naložila v celoti. Najina »linija« je stekla, Novogoričana pa sta nesrečno izgubila zaradi začetniške napake; preslabo sta pritrdila en vijak in naprava ni delovala pravilno,« je opisal Jure Svetelj in dodal, da je tekmovanje v dvorani na Zlatem polju sicer potekalo v prijetnem vzdušju.
Cenijo znanje, delavnost in željo po uspehu
»Mehatronika združuje mehaniko, računalništvo in elektroniko. Za uspešen študij moraš biti uspešen na vseh treh področjih,« je poudaril sogovornik in povedal še nekaj o svojih osebnih željah, ciljih: »Preko Erasmusa sem že v prvem letniku študija dobil priložnost, da opravim polletno prakso v podjetju Festo Didactic v Stuttgartu. Delal sem v razvojnem oddelku in razvil napravo, ki so jo kasneje uspešno prodali v Ameriko. Že so me povabili nazaj. V njihovem podjetju bom razvijal nov produkt, ki ga bom vključil v diplomsko nalogo. Ker pa so mi že ponudili službo, bom po končani višji šoli v Sloveniji študij nadaljeval v Nemčiji. Lahko povem, da sem prvič odšel na prakso v Nemčijo »na slepo«, a so se zelo potrudili zame, mi uredili zdravstveno zavarovanje, me uvedli v vsakdanje življenje in plačali pokojninsko zavarovanje - tako imam že pol leta delovne dobe. Resnično pa cenijo znanje, delavnost in željo po uspehu.«
Pri Juretu doma v Šenčurju imajo mizarstvo in se je zelo hitro spoznal s proizvodnjo, poleg tega pomaga izdelovati Poličarjeve harmonike, kjer dela na večini računalniških zadev, pa tudi ročnih. »In zaigram tudi,« je še poudaril. Ali bo harmoniko vzel s seboj na EuroSkills 2012 oktobra v Belgijo, tako, za popestritev, pa še razmišlja …