Šefica magdeburškega turizma Sandra Yvonne Stieger, Thomas Wilde (stiki z javnostjo), predsednica Nemške turistične organizacije Petra Hedorfer in predstavnik nemških železnic Deutsche Bahn dr. Tobias Heußler / Foto: A. B.

Plešoča arhitektura

Magdeburg (3)

Na jutranji tiskovni konferenci, ki je bila namenjena vsem prisotnim novinarjem, udeležencem letošnjega GTM-a, so bili glavni govorniki predsednica Nemške turistične organizacije Petra Hedorfer, predstavnik nemških železnic Deutsche Bahn (DB) dr. Tobias Heußler in šefica magdeburškega turizma Sandra Yvonne Stieger. Končna ugotovitev je bila v bistvu že stara: sistem železnic v Nemčiji deluje, povezovanja in sodelovanja so močna, zadnji begunski val pa v bistvu na turizem ni imel velikega vpliva, čeprav se zavedajo problema ksenofobije in rasizma, terorističnih napadov iz bližnje preteklosti, ki so pustili grenak priokus tudi drugje. Sploh je pa turizem zelo pomemben akter v nemškem gospodarstvu. Nemčija je namreč v Evropi peta najbolj priljubljena destinacija mednarodnih turistov. Največ prihodkov so lani beležili od ameriških, švicarskih in kitajskih turistov. Lani se je za obisk Nemčije zanimalo toliko ljudi, da se je med petdesetimi državami sveta na lestvici zavihtela na drugo mesto.

Teme, katerim bodo pri Nemški turistični organizaciji v naslednjih letih posvetili največ pozornosti: prihodnje leto petstoti obletnici reformacije, leto 2018 kulinariki, 2019 stoletnici Bauhausa in leto 2020 250. obletnici rojstva velikega Ludwiga van Beethovna.

Magdeburg pa se poteguje za naslov evropske prestolnice kulture za leto 2025, obiskovalci pa ga že poznajo kot zeleno mesto. Predvsem pa osupne s svojo Zeleno citadelo, kot so poimenovali delo znamenitega umetnika Friedensreicha Hundertwasserja, ki se je sicer rodil na Dunaju leta 1928. Zgradba – celotna zgodba barv in oblik, v kateri so stanovanja, hotel, gledališče, kavarnica, trgovinice, zasebni kirurg in vrtec, ima celo svoj informacijski center – je bila umetnikova zadnja stvaritev. S svojimi 5500 kvadratnimi metri površine spada med Hundertwasserjeve največje stvaritve in je v mestu tudi najbolj opazna. Dvoriščni del ne preseneti le s svojo neobičajnostjo, ampak tudi s svežino in zelenjem, celo toaletni prostori naredijo vtis na obiskovalca. Zelena citadela je zadnje delo umetnika, Slovenci pa bolj poznamo njegovo hišo Hundertwasserhaus na Dunaju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sreda, 27. julij 2016 / 11:26

Bogate olimpijske izkušnje mu še kako koristijo

Najuspešnejši slovenski olimpijec po osamosvojitvi Iztok Čop, ki je nastopal na zadnjih šestih poletnih olimpijskih igrah, postal olimpijski prvak in poleg tega osvojil še srebrno in dve bronasti odli...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007