Puhar v cesarskih sobanah
Razstava o fotografu in izumitelju Janezu Puharju je že petič na ogled v tujini, tokrat v slovaškem mestu Trenčin v galeriji tamkajšnjega gradu, kjer je nekoč živela cesarica Barbara Celjska.
Kranj – V Kranju in po Sloveniji smo v letu 2014 s številnimi dogodki in razstavami obeleževali dvestoto obletnico rojstva prvega slovenskega fotografa in izumitelja Janeza Puharja. Posebej za obletnico pripravljena dokumentarna razstava o Puharju je potovala od kraja do kraja, kjer je izumitelj živel oziroma služboval kot duhovnik. Avtorji pa so razstavo popeljali tudi izza naših meja. Sodelovanje s slovenskimi veleposlaništvi je že v Puharjevem letu obrodilo dve razstavi na Češkem, v Narodnem tehničnem muzeju v Pragi in Knjižnici Liberec. Sledili sta dve razstavi na Slovaškem, v Bratislavi in Košicah, trenutno pa je razstava o Puharju na ogled v mestu Trenčin, na tamkajšnjem gradu v sobanah, kjer je pred kakimi šeststo leti živela cesarica Barbara Celjska.
Slovenska veleposlanica na Slovaškem Bernarda Gradišnik je predstavitev našega fotografa uvrstila v okvir Slovenskih dni, živahne in odmevne dvodnevne predstavitve Slovenije z vrsto dogodkov na temo poslovnega sodelovanja med državama, turizma, zgodovine, kulture in gastronomije. Razstavo, ki sta jo na Slovaško pripeljala avtorja Petra Puhar in Jernej Kejžar, so ob prisotnosti najvišjih predstavnikov mesta Trenčin in regije odprli 12. maja na eminentni lokaciji v galeriji mogočnega gradu, ki izvira iz rimskih časov, ko je bila to najsevernejša rimljanska utrdba v Evropi. Gostitelji so Puharja umestili v sobane, kjer je v 15. stoletju stanovala izjemna ženska iz rodu naših grofov Celjskih, Barbara, ogrska, nemška in češka kraljica ter cesarica Svetega rimskega cesarstva.
»Veliko zanimanje za Puharja v tujini ponovno potrjuje, da smo Kranjčani lahko izjemno ponosni na rojaka, ki je bil med pionirji razvoja fotografije na začetku 19. stoletja. Če je Stritar dal Prešernu pravo težo z izjavo, da je Slovencem Prešeren to, kar je Angležem Shakespeare, Francozom Racine, Italijanom Dante, Nemcem Goethe in Poljakom Mickiewicz, lahko za Puharja rečemo, da je za Slovenijo in fotografijo to, kar sta Francozom Niepce in Daguerre, Angležem pa Herschel in Talbot!« je povedala Petra Puhar, ki je na predstavitvi našega izumitelja izpostavila tudi »slovaškega Puharja«, saj imajo Slovaki v senci francoskih in angleških imen svojega fotografskega pionirja, izumitelja na področju optike – Jozefa Maximiliána Petzvala.