
Proti obglavljanju mestnih dreves
Pet civilnodružbenih organizacij v Škofji Loki je pripravilo pobudo o ravnanju z mestnim drevjem, v kateri zahtevajo, da občina o tem takoj sprejme odlok in program dela, s katerim bodo ob pomoči stroke in prebivalcev mesto spet ozelenili.
Škofja Loka – V sredo popoldne sta članici civilnih iniciativ Darja Matjašec in Ines Košenina nameravali pobudo izročiti županu Mihi Ješetu, vendar je naročil, naj jo ob njegovi odsotnosti pustita v sprejemni pisarni občine. Razlog za pobudo, ki jo skupaj vlagajo civilni iniciativi Loka – mesto vseh, Za kvaliteto življenja na Spodnjem trgu in Poljanski cesti, Zavod O, zavod škofjeloške mladine, Kulturno zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka in Združenje umetnikov Škofja Loka, je neprimerno ravnanje z drevjem v urbanem prostoru. »Dreves ne vzdržujemo redno, obglavljamo in sekamo jih, ne da bi zares preverili, ali smo zaznali prave probleme in so rešitve ustrezne,« ugotavljajo člani civilnih iniciativ.
»Pobudo smo pripravili, ker je pred kratkim bilo ob Kidričevi pri Gorenjski predilnici obglavljenih 18 odraslih javorjev, kar je v nasprotju z arboristično prakso, občina pa je pred kratkim nezakonito odstranila drevnino na desnem bregu Selške Sore in pri tem uničila naravni habitat z varstvenim statusom in pomembno iznakazila podobo starega mestnega jedra, ne da bi pri tem ustrezno upoštevala predpise in postopke o urejanju prostora,« poudarja Darja Matjašec, po stroki sicer krajinska arhitekta. Pobudniki se sklicujejo na to, da so drevesa v urbanem prostoru vitalna infrastruktura, zato je treba z njimi ravnati skrbno in vzdrževanje mestnih zelenih površin zaupati strokovnjakom. Razumejo, da je treba suha drevesa odstraniti, ne pa jih sekati vsevprek do goloseka ali »obglavljati«, kakor označujejo drastično obrezovanje, ko naenkrat obrežejo več kot 30 odstotkov drevesne krošnje, misleč, da jih s tem pomlajujejo, v resnici pa povzročijo celo odmrtje koreninskega sistema in na dolgi rok propad drevesa.
Ob Kidričevi cesti pri hotelu Transturist, kjer so postopoma posekali več starega drevja, je občina sedaj poskrbela za zasaditev novega. »Opažamo sicer pospešeno ravnanje z drevesi, a pred posekom bi morali o tem obvestiti prebivalce. Tako pa nimamo informacij in zato tudi ne vemo, ali se je občina tega lotila premišljeno, strokovno in v skladu s prostorom,« o tem meni Darja Matjašec. Da so mestna drevesa pomembna in jih je treba varovati, pa pravi tudi Ines Košenina, ki zadnjih dvajset let opaža izginevanje mestnih dreves, mesto pa tudi ne pozna parkovne kulture. Prebivalci so se v preteklosti že večkrat sami aktivirali in zaščitili mestno drevje pred posekom. Spomnimo se, da so se pred leti aktivisti celo z verigami priklenili na drevesa, ki so jih želeli posekati pri Transturistu, v zadnjem času pa so posredovali ob gradnji kanalizacije in parkirišč na Grabnu in Studencu in tako obvarovali nekatera drevesa.
Od Občine Škofja Loka zahtevajo, da takoj sprejme odlok o ravnanju z mestnim drevjem, ki naj upošteva vse funkcije dreves, prav tako pa tudi program dela, s katerim bodo s pomočjo stroke in prebivalcev mesto ustrezno ozelenili nazaj. Pravijo, da so pri tem pripravljeni tudi sodelovati.