
Že prvič srebrni
Na nedavnem štiriindvajsetem tekmovanju Naša pesem v Mariboru je prvič nastopil tudi Kvintet Vintgar z Blejske Dobrave in s srebrno plaketo in drugim mestom med malimi pevskimi skupinami dokazal, da nanj velja računati tudi v prihodnje.
Blejska Dobrava – »Z nahrbtnikom znanja in odgovornosti smo stopili pred petčlansko žirijo in približno petsto poznavalcev zborovskega petja,« se nastopa Kvinteta Vintgar, njihovega debitantskega na Naši pesmi, spominja bas baritonist Andrej Černe, tudi predsednik KD Vintgar z Blejske Dobrave, v okviru katerega sestav deluje: »In zdaj lahko s ponosom povem, da smo na tekmovanju prejeli srebrno plaketo. Z doseženim smo pevci zadovoljni, čeprav se zavedamo, da je bilo tako v našem petju kot pri žiriji še nekaj rezerve.«
Sedanja zasedba Kvinteta Vintgar deluje od leta 2014, sestavljajo pa ga: Maks Marion (prvi tenor), umetniški vodja Luka Černe (drugi tenor), Ambrož Černe (bariton), Andrej Černe (bas/bariton) in Anže Košir (bas). Sestav veliko nastopa na koncertih in različnih prireditvah. V prvem letu sodelovanja so pevci predvsem pripravljali program, ki so ga izvajali na priložnostnih nastopih in letnem koncertu, naslednje leto pa so že nastopili na območnem srečanju odraslih pevskih zborov in malih pevskih skupin. Obetaven nastop in selektorska razvrstitev na regionalni in državni nivo sta bili spodbudi za prijavo na Regijsko tekmovanje odraslih pevskih zborov in malih pevskih skupin lani novembra v Logatcu. Tu je Vintgar prejel zlato priznanje in še tri posebna priznanja: za najboljšo malo pevsko skupino, obetavno zasedbo in za najboljšo izvedbo skladbe, napisane v 19. stoletju.
»Uspeh nas je opogumil, zato smo se prijavili na državno tekmovanje Naša pesem. Umetniški svet tekmovanja nas je sprejel, kar je bil prvi dober znak. Takoj smo se lotili iskanja primerne zborovske literature za nastop,« dodaja Andrej. Strokovne priprave za njihov vrhunec sezone je vodil umetniški vodja Luka Černe, ki je svoje bogato znanje več kot desetletje pridobival v vokalni skupini Perpetuum Jazzile. Znanje popularne in džezovske vokalne glasbe je hkrati povezoval tudi s klasičnim zborovskim pristopom, saj je v preteklosti kot pevec na zahtevnejših nastopih pomagal klasičnim zborom, kot so Vox Carniola, APZ France Prešeren Kranj ... V zaključni fazi priprav za Maribor je Luka v delo vključil tudi vsestransko glasbeno izobraženega in pevsko izkušenega Gašperja Banovca, s katerim sta pevcem ponudila bogato paleto različnih znanj in prijemov. Med drugim so vaje posneli tako zvočno kot na video, posnetki pa so jim za priprave predstavljali nekakšen mali učbenik. Kot zanimivost velja dodati, da so pevci vadili v Ljubljani, v Celju ali na Gorenjskem. Ambrož in Maks namreč živita v Ljubljani, Andrej in Anže na Gorenjskem, Luka pa na Štajerskem.
Pevci so po razglasitvi rezultatov z veseljem in spoštovanjem delili in sprejemali komplimente. »Počutili smo se sprejete, bili pa smo tudi opaženi na prestižnem prazniku slovenskega zborovstva,« še dodaja Andrej Černe in poudarja, da zasedba ni bila sestavljena z namenom ali željo po udeležbi na tekmovanjih, jih je pa spontana pot zapeljala tudi v to smer.