Vojaščina

<p>Poznam še koga, ki je želel ponovno videti svoje stopinje po JLA.</p>

Letos sem jaz izbral del dopusta. Želel sem videti kraje, kjer sem leta 1984 služil vojaščino. Najprej tri mesece v Kraljevu, nato pa še enajst mesecev v Prištini. Bil sem prometni policist (srbsko saobračajna policija), rekli so nam saobračajci. Očitno sem v tistih časih dobil zelo dobro priporočilo (ne vem, od koga), da sem se znašel v tej enoti. V Kraljevu smo imeli izobraževanje in usposabljanje (srbsko obuku). Imeli smo koristna predavanja o motoroznanstvu, naklonih, ki jih mora premagati vojaško vozilo. Na vprašanje oficirja, kako bi izračunali naklonski kot, sem rekel, da moramo uporabiti funkcijo tanges. Ni rekel, ali je prav ali narobe, le začudeno me je pogledal in vprašal: »Na katero šolo si pa ti hodil?« (srbsko Na koju školu si ti išao?) Imeli smo pa seveda tudi precej političnih lekcij in predavanj (srbsko politička nastava). Takrat sem jih težko poslušal in še danes se mi zdijo nesmiselna in neuporabna. Naučili so nas vožnje z motorji. Vožnje smo prakticirali z motorji znamke Moto Guzzi, pridobil sem izpit A-kategorije in bilo je odlično. Usmerjali smo promet v križiščih najprej na poligonih v vojašnici, nato pa kar v mestu Kraljevo, takrat smo nosili bele manšete. Spominjam se čudovitega občutka, ko sem stal sredi križišča – vsi vozniki so me ubogali, gledali mene in moje roke ter poslušali piske piščalke.

Pravzaprav se je naše popotovanje po poteh JLA začelo v Slavonskem Brodu. Tam smo brez najave obiskali kolega, s katerim sva služila vojaščino v Prištini. Oba sva bila pisarja (rekli smo čato). Začudenje je bilo obojestransko. Pač, snidenje po 37 letih. On je odvetnik. Pred meseci se je peljal v Nemčijo in pravi, da je v Kranju pomislil, le kaj dela Janez Logar, ali je še živ. Izmenjala sva si nekaj prigod, kam in kako nas je pripeljalo življenje, in se veseli poslovili. Morda pa se še kdaj srečamo.

V Beogradu smo obiskali železniško postajo, kamor sem takrat prispel iz Slovenije. Spominjam se, da je bilo ogromno mladih fantov. Nekateri so nadaljevali v Makedonijo, večina se nas je razkropila po Srbiji. Z našima fantoma smo šli v Beogradu na kosilo. Želel sem naročiti brezalkoholno pivo. Natakar (srbsko konobar) me debelo pogleda in pravi, naj ga ne sramotim in »gnjavim« (srbsko Nemoj da me brukaš) s takim naročilom. Seveda smo se iskreno nasmejali. Drugi dan, drugje, pa mi je natakar za isto naročilo odgovoril: »Kaj pa je to?« (srbsko A šta ti je to?)

Služenje vojaščine v JLA mi ni bilo v veliko veselje. Vem, da sem računal odstotke, koliko moram še odslužiti. En dan je bil 2,38 promila. Ko so sotrpini to videli, sem še njim delal te izračune in prognoze, kdaj bomo šli domov.

Bilo je tudi kaj dobrega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

Gospodarstvo / sreda, 23. junij 2010 / 07:00

Kupci ne bi smeli biti oškodovani

Vse bolj kaže, da bo eden velikih gradbenih velikanov zares padel. Ali lahko stečaj gradbenika, ki ima v lasti tudi veliko neprodanih stanovanj, zamaje nepremičninski trg na Gorenjskem?

Objavljeno na isti dan


Radovljica / petek, 21. junij 2024 / 06:00

Romanje dijakov in študentov

Brezje – Ob zaključku šolskega leta bodo dijaki in študentje zahvalno romali na Brezje. V petek, 21. junija (drevi), se bodo ob 20.30 zbrali v Zavodu svetega Stanislava v Šentvidu in krenili proti...

GG Plus / petek, 21. junij 2024 / 16:55

Čas mineva, zgodbe ostajajo

V Tržiškem muzeju so minulo soboto pripravili Poletno muzejsko noč in tudi praznovali jubilej. A ker zgodovina ni matematika, kot je dejala direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek, se je po tem, ko s...

Zanimivosti / petek, 21. junij 2024 / 16:54

Na kulinaričnem vrhu ni sprememb

Slovenija letos kar z desetimi restavracijami z Michelinovimi zvezdicami: kobariški Hiši Franko ponovno tri zvezdice, kranjskogorski Restavraciji Milka dve, nova zvezdica pa za restavracijo Pavus iz L...

Bled / petek, 21. junij 2024 / 16:51

Prenovljena Izletniška cesta

Občina Bled je junija zaključila projekt temeljite rekonstrukcije Izletniške ceste v Ribnem.

Šport / petek, 21. junij 2024 / 16:51

Prvaki bodo najprej igrali na Podnu

Ta konec tedna priprave na olimpijske igre začenja naša moška rokometna reprezentanca, na sedežu Rokometne zveze Slovenije pa so potrdili razpored tekmovanja v novi sezoni.