Vojaščina

<p>Poznam še koga, ki je želel ponovno videti svoje stopinje po JLA.</p>

Letos sem jaz izbral del dopusta. Želel sem videti kraje, kjer sem leta 1984 služil vojaščino. Najprej tri mesece v Kraljevu, nato pa še enajst mesecev v Prištini. Bil sem prometni policist (srbsko saobračajna policija), rekli so nam saobračajci. Očitno sem v tistih časih dobil zelo dobro priporočilo (ne vem, od koga), da sem se znašel v tej enoti. V Kraljevu smo imeli izobraževanje in usposabljanje (srbsko obuku). Imeli smo koristna predavanja o motoroznanstvu, naklonih, ki jih mora premagati vojaško vozilo. Na vprašanje oficirja, kako bi izračunali naklonski kot, sem rekel, da moramo uporabiti funkcijo tanges. Ni rekel, ali je prav ali narobe, le začudeno me je pogledal in vprašal: »Na katero šolo si pa ti hodil?« (srbsko Na koju školu si ti išao?) Imeli smo pa seveda tudi precej političnih lekcij in predavanj (srbsko politička nastava). Takrat sem jih težko poslušal in še danes se mi zdijo nesmiselna in neuporabna. Naučili so nas vožnje z motorji. Vožnje smo prakticirali z motorji znamke Moto Guzzi, pridobil sem izpit A-kategorije in bilo je odlično. Usmerjali smo promet v križiščih najprej na poligonih v vojašnici, nato pa kar v mestu Kraljevo, takrat smo nosili bele manšete. Spominjam se čudovitega občutka, ko sem stal sredi križišča – vsi vozniki so me ubogali, gledali mene in moje roke ter poslušali piske piščalke.

Pravzaprav se je naše popotovanje po poteh JLA začelo v Slavonskem Brodu. Tam smo brez najave obiskali kolega, s katerim sva služila vojaščino v Prištini. Oba sva bila pisarja (rekli smo čato). Začudenje je bilo obojestransko. Pač, snidenje po 37 letih. On je odvetnik. Pred meseci se je peljal v Nemčijo in pravi, da je v Kranju pomislil, le kaj dela Janez Logar, ali je še živ. Izmenjala sva si nekaj prigod, kam in kako nas je pripeljalo življenje, in se veseli poslovili. Morda pa se še kdaj srečamo.

V Beogradu smo obiskali železniško postajo, kamor sem takrat prispel iz Slovenije. Spominjam se, da je bilo ogromno mladih fantov. Nekateri so nadaljevali v Makedonijo, večina se nas je razkropila po Srbiji. Z našima fantoma smo šli v Beogradu na kosilo. Želel sem naročiti brezalkoholno pivo. Natakar (srbsko konobar) me debelo pogleda in pravi, naj ga ne sramotim in »gnjavim« (srbsko Nemoj da me brukaš) s takim naročilom. Seveda smo se iskreno nasmejali. Drugi dan, drugje, pa mi je natakar za isto naročilo odgovoril: »Kaj pa je to?« (srbsko A šta ti je to?)

Služenje vojaščine v JLA mi ni bilo v veliko veselje. Vem, da sem računal odstotke, koliko moram še odslužiti. En dan je bil 2,38 promila. Ko so sotrpini to videli, sem še njim delal te izračune in prognoze, kdaj bomo šli domov.

Bilo je tudi kaj dobrega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

Prosti čas / sobota, 23. junij 2007 / 07:00

Nominator 255

Zadnje dni, ko nas ob vsem cirkusu sprošča še precej poletna toplina in se ne pogovarjamo, kako je našo ubogo pubertetno državo videti od zunaj, na tujem, gre na srečo življenje naprej,...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 5. november 2014 / 00:58

Zlata dvajseta

Slovensko-nemška gospodarska zbornica je v Portorožu pod pokroviteljstvom Veleposlaništva Zvezne republike Nemčije v Ljubljani organizirala že kar peti ples nemškega gospodarstva Der Deutsche Ball.

Tržič / sreda, 5. november 2014 / 00:52

Nova igrala za otroke

Pred kratkim so simbolno odprli novo otroško igrišče pri Osnovni šoli Tržič.

Zanimivosti / sreda, 5. november 2014 / 00:48

Parkiranje po kranjsko

Parkiranje po kranjsko ali dober avtomobil še ni zagotovilo, da ga upravlja dober oziroma obziren voznik. Tako nekako bi lahko tudi pospremili zgornjo fotografijo, ki prikazuje ne prav uspešen posk...

Zanimivosti / sreda, 5. november 2014 / 00:46

Gasilci na »nujni« vožnji

Gasilce s starodobnima opravo in opremo je na »nujni« vožnji v stari del Kranja pred dnevi ustavil potopni stebriček. K sreči so hiteli le na preventivno prireditev ob mesecu požarne varnosti, tako...

GG Plus / sreda, 5. november 2014 / 00:44

Eksplozivne knjige in revije

Nova revija je bila nekoč pojem intelektualne opozicije bivšemu sistemu. Debelo revijo, ki je vsakič izšla v obsegu knjige, so ljudje čakali tako nestrpno, kot bi šlo za običajno tedensko revijo, n...