Vojaščina

<p>Poznam še koga, ki je želel ponovno videti svoje stopinje po JLA.</p>

Letos sem jaz izbral del dopusta. Želel sem videti kraje, kjer sem leta 1984 služil vojaščino. Najprej tri mesece v Kraljevu, nato pa še enajst mesecev v Prištini. Bil sem prometni policist (srbsko saobračajna policija), rekli so nam saobračajci. Očitno sem v tistih časih dobil zelo dobro priporočilo (ne vem, od koga), da sem se znašel v tej enoti. V Kraljevu smo imeli izobraževanje in usposabljanje (srbsko obuku). Imeli smo koristna predavanja o motoroznanstvu, naklonih, ki jih mora premagati vojaško vozilo. Na vprašanje oficirja, kako bi izračunali naklonski kot, sem rekel, da moramo uporabiti funkcijo tanges. Ni rekel, ali je prav ali narobe, le začudeno me je pogledal in vprašal: »Na katero šolo si pa ti hodil?« (srbsko Na koju školu si ti išao?) Imeli smo pa seveda tudi precej političnih lekcij in predavanj (srbsko politička nastava). Takrat sem jih težko poslušal in še danes se mi zdijo nesmiselna in neuporabna. Naučili so nas vožnje z motorji. Vožnje smo prakticirali z motorji znamke Moto Guzzi, pridobil sem izpit A-kategorije in bilo je odlično. Usmerjali smo promet v križiščih najprej na poligonih v vojašnici, nato pa kar v mestu Kraljevo, takrat smo nosili bele manšete. Spominjam se čudovitega občutka, ko sem stal sredi križišča – vsi vozniki so me ubogali, gledali mene in moje roke ter poslušali piske piščalke.

Pravzaprav se je naše popotovanje po poteh JLA začelo v Slavonskem Brodu. Tam smo brez najave obiskali kolega, s katerim sva služila vojaščino v Prištini. Oba sva bila pisarja (rekli smo čato). Začudenje je bilo obojestransko. Pač, snidenje po 37 letih. On je odvetnik. Pred meseci se je peljal v Nemčijo in pravi, da je v Kranju pomislil, le kaj dela Janez Logar, ali je še živ. Izmenjala sva si nekaj prigod, kam in kako nas je pripeljalo življenje, in se veseli poslovili. Morda pa se še kdaj srečamo.

V Beogradu smo obiskali železniško postajo, kamor sem takrat prispel iz Slovenije. Spominjam se, da je bilo ogromno mladih fantov. Nekateri so nadaljevali v Makedonijo, večina se nas je razkropila po Srbiji. Z našima fantoma smo šli v Beogradu na kosilo. Želel sem naročiti brezalkoholno pivo. Natakar (srbsko konobar) me debelo pogleda in pravi, naj ga ne sramotim in »gnjavim« (srbsko Nemoj da me brukaš) s takim naročilom. Seveda smo se iskreno nasmejali. Drugi dan, drugje, pa mi je natakar za isto naročilo odgovoril: »Kaj pa je to?« (srbsko A šta ti je to?)

Služenje vojaščine v JLA mi ni bilo v veliko veselje. Vem, da sem računal odstotke, koliko moram še odslužiti. En dan je bil 2,38 promila. Ko so sotrpini to videli, sem še njim delal te izračune in prognoze, kdaj bomo šli domov.

Bilo je tudi kaj dobrega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

GG Plus / sobota, 27. junij 2020 / 11:05

Slovenska šola prihodnosti

V prejšnjih prispevkih za boljšo šolo je bilo navedenih več razlogov, zaradi katerih so potrebne spremembe našega šolskega sistema, da bi se izboljšala njena kakovost in povečalo zadovoljstvo učenc...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 2. maj 2012 / 07:00

Anketa: Pomen 27. aprila

Na praznik dneva upora proti okupatorju je potekal tradicionalni, 19. pohod prijateljstva in spomina Udin boršt 2012. Udeležence pohoda smo povprašali, kaj jim ta praznik pomeni?

Prosti čas / sreda, 2. maj 2012 / 07:00

Uspeh mladih kamniških pesnic

Učenke Osnovne šole Marije Vere so se udeležile že 6. mednarodnega festivala otroške poezije Dječije carstvo, ki je aprila potekal v Banjaluki. Kot nam je povedala njihova mentorica Mojca F. Luke...

Nasveti / sreda, 2. maj 2012 / 07:00

Razlika med marksisti in markacisti

Napiši kaj o markacistih, so mi z visokim tonom zabičali in me ne prosili, kot bi se spodobilo ob prvem srečanju. Bili so štirje, dva zakonska para v prvem upokojenskem letu. Šumelo mi...

Škofja Loka / sreda, 2. maj 2012 / 07:00

Znova se bo treba boriti za delavske pravice

Na Križni gori so že tridesetič pripravili tradicionalno prvomajsko srečanje. Slavnostni govornik je bil predsednik svobodnih sindikatov Dušan Semolič.

Kamnik / sreda, 2. maj 2012 / 07:00

Kamničani so praznovali v Kamniški Bistrici

Kamniška Bistrica - Prvomajsko praznovanje se je v občini Kamnik tudi letos začelo že ob pol štirih zjutraj s tradicionalno budnico Mestne godbe Kamnik na Glavnem trgu. Godbeniki...