Klekljanje ima svetlo prihodnost
V Žireh so v torek slovesno odprli desete Slovenske klekljarske dneve. Razstave klekljanih izdelkov bodo na ogled vse do nedelje, ko bodo za vrhunec pripravili tudi tekmovanje v klekljanju.
Žiri – Tradicionalni klekljarski dnevi predstavljajo krono vsakoletnih dejavnosti žirovskih klekljarjev, ki so združeni v Klekljarskem društvu Cvetke. Glavni namen klekljarskih dni je po besedah podpredsednice društva Mojce Albreht pokazati, kaj delajo celo zimo oziroma že od septembra dalje. Letošnjo osrednjo razstavo v galeriji DPD Svoboda so pripravili pod naslovom S čipko skozi življenje. V galeriji Cvetke sta na ogled stalni razstavi Evropa v čipki in Drevesa, v kapeli Male Cvetke pa si je mogoče ogledati razstavo avtorskih jaslic in drugih klekljanih izdelkov njihove članice Marije Kastelec. V avli kinodvorane razstavljajo Manca Ahlin in učenke čipkarske šole.
Ob odprtju klekljarskih dnevov je zbrane nagovoril župan Janez Žakelj, ki je članom društva Cvetke zaželel, da bi tudi v prihodnje tako uspešno krmarile med čipkami. Posebej se je zahvalil dolgoletni predsednici Marici Albreht, ki je društvo vodila do letos, ko je to funkcijo prevzela Tanja Mlinar. Vsem članom društva Cvetke pa se je zahvalil za ohranjanje njihove dediščine, vzgojo mladih klekljarjev in promocijo Žirov ne samo v Sloveniji, ampak tudi tujini. Verjame, da ima klekljanje v Žireh svetlo prihodnost, saj čipkarsko šolo, ki letos praznuje 110-letnico neprekinjenega delovanja, obiskuje petina vseh žirovskih učencev. »S tem se mladim vceplja veselje do čipke in tradicije, obenem pa jih uči natančnosti in vztrajnosti,« je poudaril župan.
Ker so letošnji klekljarski dnevi jubilejni, saj so jih pripravili že deseto leto zapored, so se ob tej priložnosti spomnili, kako se je sploh porodila ideja o Slovenskih klekljarskih dnevih v Žireh. »Ideja je dozorela po odmevni razstavi ob stoletnici neprekinjenega delovanja čipkarske šole leta 2006,« je pojasnila Mojca Albreht in dodala, da so prve klekljarske dneve pripravili že leto kasneje. Vsako leto so si za osrednjo razstavo izbrali določeno temo, pri čemer je po besedah Mojce Albreht prelomnico predstavljalo leto 2010, ko je nastala neprecenljiva zbirka Evropa v čipki. Za predlogo so takrat uporabili barvne fotografije. »Ta tehnika je bila v Sloveniji izvedena prvič. Ta način klekljanja zahteva veliko natančnosti in izurjenosti klekljarjev,« je poudarila. Razstava nastalih izdelkov je požela veliko zanimanja in z njo so gostovali po vsej Sloveniji in tudi v tujini. Letos se bodo žirovski klekljarji predstavili tudi v sklopu Svetovnega čipkarskega kongresa od 20. do 26. junija v Ljubljani. »Zato smo letos želele prikazati svojo tradicionalno čipko, ki ima poudarek na širokem risu.«
V torek so razglasili tudi rezultate letošnjega četrtega klekljarskega natečaja z naslovom Prepusti se domišljiji. Klekljarji iz vse Slovenije so ustvarjali po vzorcu priznane risarke vzorcev Vide Kejžar. Na natečaj je prispelo 31 izdelkov in vsak je popolnoma različen in torej unikaten. Uporabili so tako različne barve kot tehnike klekljanja. Komisijo je s svojo čipko tokrat najbolj navdušila Milena Kalan.