
Iskanje poti do otroka
Brdo pri Kranju – »Otroci so zaradi svoje krhkosti in podrejenosti v družini in družbi še posebej ranljivi, zato je dolžnost vseh nas, da jih zaščitimo in jim omogočimo, da odrastejo v zrele in odgovorne osebnosti. Otrokom moramo zagotoviti pravico do zaščite pred nasiljem in ponižujočim ravnanjem, kar pomeni tudi ustrezno odzivanje vseh institucij in strokovnih krogov, ko utegne otrok postati žrtev najrazličnejših oblik nasilja in posegov v njegovo dostojanstvo,« je prejšnji teden na tradicionalnem dvodnevnem posvetu kriminalistov, tožilcev, sodnikov in odvetnikov o problematiki obravnave otrok v kazenskih postopkih, ki je na Brdu pri Kranju potekal pod naslovom Pot do otroka, poudarila ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar.
Ministrica je ocenila, da se kriminalisti, ki se srečujejo s primeri zlorab in nasilja nad otroki, zelo dobro zavedajo pomembnosti pridobivanja osebnih dokazov v najrazličnejših postopkih za zaščito otrok, v tej smeri pa se tudi veliko usposabljajo, izobražujejo in izmenjujejo izkušnje. Napovedala je tudi celovite pravne spremembe na različnih področjih, tako kazenske, policijske in družinske zakonodaje kot tudi zakonodaje s področja socialnega varstva.
Predsednica Društva državnih tožilcev Slovenije Mirjam Kline je pojasnila, da že vsi težko pričakujejo nov zakon za mladoletne prestopnike, ki je v pripravi že dalj časa, potrebovali pa bi tudi vsaj priročnik ravnanj z mladoletnimi žrtvami kaznivih dejanj in obvezno izobraževanje vseh, ki se ukvarjajo z obravnavo kaznivih dejanj v škodo otrok.
Zakon o mladoletnih prestopnikih je bil vzet iz omare, obrisali smo z njega prah, na njem se danes intenzivno dela, je sporočil pravosodni minister Goran Klemenčič, ki verjame, da bo zakon tudi kmalu sprejet.
Letošnji posvet je bil mednarodno obarvan, saj so gostili tudi predavatelje iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Velike Britanije.