
Aprila stavka v energetiki
Stavko, ki bo potekala od 4. do 21. aprila, bodo v sindikatu delavcev energetike ob neodzivu vlade stopnjevali. Elektro Gorenjska med stavko ne pričakuje nobenih motenj v elektro omrežju.
Kranj – Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE) je napovedal splošno opozorilno stavko, ki bo potekala od od 4. do 21. aprila. Stavka bo potekala v skladu z zakonom, začeli pa bodo z dvournimi zbori delavcev. V nekaterih proizvodnih enotah bodo stavkali na delovnih mestih z omejevanjem proizvodnje, ob neodzivu vlade pa bodo stavkovne aktivnosti stopnjevali, tako da bo morda proti koncu čutiti tudi posledice pri oskrbi z elektriko. Po zagotovilih predsednika SDE Branka Sevčnikarja pa nobenih težav zagotovo ne bodo občutili v bolnišnicah, šolah, vrtcih in drugih pomembnih institucijah. Začetek stavke lahko prepreči le ustrezen dialog z vlado, so ob tem poudarili v SDE.
Sindikat, ki se boji predvsem, da bi energetske družbe prešle v tujo last, obenem pa opozarja na neracionalno organiziranost elektrodistribucije, kar je že pred leti ugotovilo računsko sodišče, je na vladi naslovil dve zahtevi. V prvi jo pozivajo, naj v sodelovanju z vsemi deležniki oblikuje in sprejme odločitev o prestrukturiranju in organiziranju slovenskega elektrogospodarstva, da se ohrani varno in zanesljivo delovanje energetskega sistema ter kakovostna in zanesljiva oskrba z elektriko. Druga zahteva je, da se do sprejetja zahtevanega dokumenta ustavijo vse enostranske aktivnosti na področju odpuščanja pod pretvezo domnevnih racionalizacij in optimizacij v elektrogospodarstvu.
Medtem ko v vladi in Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) ocenjujejo, da je stavka nepotrebna, pa v Elektru Gorenjska pravijo, da razloge sindikatov za stavko sicer razumejo, vendar pa stavka po njihovem mnenju ni primerna oblika izražanja nezadovoljstva za dosego ciljev. Kot ugotavljajo, se razlogi za stavko skrivajo v nezadovoljstvu sindikatov glede namer vlade in pristojnih ministrstev po reorganizaciji elektroenergetskega sektorja, zato stavka in stavkovne zahteve niso uperjene proti delodajalcu. »V Elektru Gorenjska smo mnenja, da mora biti vsakršna reorganizacija podkrepljena s strokovnimi, organizacijskimi ter ekonomskimi argumenti,« ob tem poudarjajo.
V gorenjskem elektrodistributerju svoje odjemalce še obveščajo, da v času stavke niso predvidene nobene prekinitve dobave električne energije, izklopi ali kakršnekoli druge motnje v elektrodistribucijskem omrežju. »Bo pa napovedana stavka vplivala na interne in eksterne procese, ki se bodo odrazili predvsem pri delu s strankami in poslovnimi partnerji,« pravijo.
Iz sistemskega operaterja prenosnega omrežja Eles so sporočili, da zaradi stavke ne pričakujejo težav tudi v primeru, da bodo elektrarne 'stale'. Po njihovi oceni bosta zaradi zadostnih čezmejnih prenosnih zmogljivosti prenosni in distribucijski sistem elektrike v državi še vedno delovala. Eles bo sicer jutri organiziral sestanek z direktorji energetskih družb v Sloveniji, da skupaj ocenijo in preigrajo morebiten scenarij dogajanja v času napovedane stavke delavcev elektrogospodarstva.