Izklop elektrike
Kdo si nam upa izklopiti elektriko, če jo redno plačujemo.
Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE), ki ga vodi predsednik Branko Sevčnikar, bo danes napovedal stavko in objavil stavkovne zahteve. Kakšne bodo, me ne zanima, ker nisem zaposlen v elektrogospodarstvu, vse drugo, kar se nanaša na porabnike elektrike, ni v njihovi pristojnosti. Sindikalna grožnja z izklopom elektrike je lažna, namenjena le povečani prodaji sveč in baterij. Vedeti morajo, da sta tudi grožnja in izsiljevanje kaznivi dejanji.
V energetiki lahko stavkajo, vendar ne v škodo premoženja, ki smo ga ustvarjali vsi državljani z našimi predniki vred. Zakaj delavci Peka, ki so po stečaju ostali na cesti in verjetno tudi brez odpravnin, niso zagrozili z razbijanjem strojev, da bi nekdanji firmi povzročili škodo? Strojev delavci ne razbijajo, ker imajo vest in poštenost.
Na področju gospodarstva imajo delavci v energetiki še vedno največ ugodnosti. Le v energetiki in negospodarstvu imajo še počitniške objekte, v podjetjih takšnih ugodnosti ni več.
Če bo dal stavkovni odbor »komando« za izklop elektrike, vem, da tega moj dispečer ne bo napravil, ker ve, kdo mu lahko posreduje ukaz. Brez ukaza smo brez elektrike lahko samo zaradi žledu in drugih nezgod. Takrat je sindikat energetike imel možnost za stavko, vendar so njegovi člani, verjetno brez sindikalnega vodstva, zastavili vse sile, da je bilo izpada elektrike čim manj.
Predsednik sindikata Branko Sevčnikar je že vodil stavko, ki je bila po odločitvi sodišča nezakonita. Od njega in stavkovnega odbora očitno ni nihče zahteval povrnitve škode, da sedaj ravna enako, ker se ne boji posledic. V preteklosti je že bil tudi član nadzornega sveta TEŠ in HSE in je tako soodgovoren za sedanje stanje. Stavka je tako obrnjena tudi zoper njega.
Torej tisti, ki bo sprejel odločitev za stavko in njene materialne posledice za uporabnike, naj ve, da je to tudi naročilnica za izdajo računov za plačilo nastale škodo. Če bodo šaleške občine podprle sklep o izklopu elektrike, potem do svojih občanov sprejemajo še dodatno obveznost. Verjetno se bodo na odločitev o stavki in njenih posledicah oglasili tudi pristojni organi, ki bi o tem že morali odločiti in s svojimi dejanji, vendar tako kot običajno zamujajo.
Nace Pavlin, Kranj