Priznani keramiki četrtič v Vogljah
V ateljeju zakoncev Barbe in Nika Štembergar Zupan v Vogljah se zaključuje četrta mednarodna kolonija umetniške keramike V-oglje 2009.
Letošnja kolonija umetniške keramike V-oglje 2009 je potekala kar štirinajst dni, saj so imeli vsi udeleženci možnost pri livarju Borutu Kamšku v bron brezplačno vliti po eno svojo skulpturo. V Vogljah je tako znova nastala vrsta čudovitih umetniških izdelkov iz keramike, porcelana in bele gline, ki jih bodo od 6. oktobra naprej razstavili v Muzeju občine Šenčur. V muzeju je urejena tudi stalna zbirka umetniške keramike, ki jo bodo dopolnili izdelki, nastali na letošnji koloniji.
Povabilu zakoncev Štembergar Zupan se je letos odzvalo devet priznanih umetnikov – Sally Arnup iz Velike Britanije, Čeh Tomaš Proll, Japonka Hajashi Kaku, Nemka Katinka Dietz, zakonca Cigdem Onder Er in Ahmet Cuneyt Er iz Turčije, Srb Dragan Milošević, Danec Joergen Hansen in slovenski oblikovalec gline Jaroslav Hrustalenko, ki je k nam prišel iz Ukrajine, trenutno pa živi v Angliji. »Tako kakovostne zasedbe keramikov in lončarjev verjetno ne bomo nikoli več gostili v Vogljah. Japonka Kaku na primer prav sedaj razstavlja v Parizu, Angležinja Arnupova je izjemna kiparka, ki dela za britansko kraljico. Čeh Proll je zelo priznan umetnik in tudi član Mednarodnega združenja keramikov, Turek Cigdem je imel v šenčurskem muzeju prvo samostojno razstavo v Evropi, ki se je zaključila v petek. Jaroslav Hrustalenko je iz keramike magistriral v Angliji in bi lahko predaval tudi na naši akademiji, če bi imela svoj oddelek za keramiko. Danec Hansen je kot profesor keramike gostoval marsikje po Evropi, prav tako po vsem svetu stojijo njegove velikanske skulpture, narejene tudi iz več ton gline. V Vogljah je izdelal veliko skulpturo iz tone gline in so si slednjo lahko ogledali vsi, ki jih zanima žganje te velike skulpture. Pripravljenih imamo kar osem kubičnih metrov lesa …,« je razložila Barba Štembergar Zupan, razočarana, da kljub tako eminentni udeležbi kulturno ministrstvo ni niti s centom pomagalo pri organizaciji kolonije, zato pa je toliko bolj hvaležna občini Šenčur, ki je bila znova glavna pokroviteljica.