Barbara Vtič Vraničar / Foto: Tina Dokl

Ukrepi nujni za stabilizacijo poslovanja Alpine

Načrt prestrukturiranja Alpine, ki so ga začeli izvajati lani, ko je vodenje podjetja prevzela Barbara Vtič Vraničar, je v javnosti naletel na burne odzive. A direktorica zagotavlja, da je tudi njihova želja Alpino okrepiti in usposobiti za konkurenčno borbo.

Alpina je pod nekdanjim direktorjem Matjažem Delopstom izboljševala svoje poslovanje, leta 2014 je ob neupoštevanju učinkov prisilne poravnave ustvarila dobiček v višini skoraj milijon evrov in močno dvignila tudi prihodke. Za prve štiri mesece lani so podatki kazali na še višje prihodke. Kako je torej Alpina poslovala lani in kaj pričakujete letos?

»Lani je Alpina ustvarila 47,3 milijona evrov prihodkov, kar je manj, kot smo načrtovali, razlog za to pa je v izpadu nekaterih naročil, ki jih do konca leta ni bilo mogoče nadomestiti.«

Zakaj je prišlo do tega?

»Naročila nekaterih novih kupcev niso bila izvedena v obsegu, kot so bila vključena v plan, na ruskem trgu smo imeli izpad prihodka zaradi nihanja tečaja rublja. Ne glede na to smo ustvarili 1,8 milijona evrov dobička pred obrestmi, davki, odpisi in amortizacijo ter 219 tisoč evrov pozitivnega rezultata iz poslovanja. Ko upoštevamo finančni del oziroma plačilo obresti, je bilo celotno poslovanje negativno za okrog 506 tisoč evrov. Za letos načrtujemo prihodke iz poslovanja v približno enakem obsegu kot lani, se pravi v višini 47,7 milijona evrov.«

Nekdanje vodstvo si je po potrjeni prisilni poravnavi za Alpino želelo lastnika, ki bi še naprej vodil posel in pri tem ne bi pričakoval zgolj velikih dobičkov, ki v tej branži niso mogoči, kot so opozorili. Glede na zadnje dogodke bi Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) težko šteli za strateškega lastnika?

»DUTB je predvsem odgovoren lastnik. Prevzel je podjetje, ki je bilo na robu stečaja. S pomočjo konverzije dela dolgov v kapital se je delno popravila kapitalska struktura, vendar brez likvidnostnega posojila, ki ga je že v preteklem letu zagotovil DUTB, Alpina ne bi mogla preživeti. Tudi letos smo potrebovali likvidnostna sredstva in znova je na pomoč priskočil lastnik, kar pomeni, da verjamejo v podjetje ter da je z načrtovanim programom prestrukturiranja moč stabilizirati poslovanje in zgraditi trdne temelje za nadaljnje poslovanje in razvoj. Lani nobena banka ni več želela kreditirati Alpine in brez pomoči DUTB je ne bi bilo več.«

Za ohranitev proizvodnje v Žireh so se pred časom na shodu pred Alpino zbrali številni občani, kljuko na občini si v prizadevanju za ohranitev Alpine podajajo tudi številni politiki, pod pismo za ohranitev Alpine so se podpisali številni ugledni žirovski rojaki. Jim lahko zagotovite, da so njihova pričakovanja uresničljiva?

»Nikoli ni bilo rečeno, da Alpine ne želimo ohraniti, celotna reorganizacija je zasnovana z namenom, da Alpino ohranimo v Žireh, s tem pa tudi čim več delovnih mest.«

Skrbi jih predvsem krčenje razvoja ...

»V razvoju je ta čas skupaj zaposlenih 82 ljudi v Žireh. Primerljivo podjetje v tujini Bruno Magli, ki ima prav tako petdeset milijonov evrov prihodkov, ima v razvoju zaposlenih dvajset ljudi. Mi smo predvideli zmanjšanje števila zaposlenih na področju razvoja za 36. Krčenje je predvideno skoraj v celoti na področju modne obutve, saj so ti oddelki predimenzionirani. Ne krčimo pa vitalnega dela razvoja, predvsem gre za prilagajanje obsegu dela na posameznih področjih, kar v preteklih letih ni bilo storjeno v ustrezni meri. Navedbe o ukinjanju razvoja so povsem napačne.«

Po navedbah predstavnikov zaposlenih in sindikatov ste jih na zadnjem skupnem sestanku obtožili, da so na shodu pred Alpino povzročili za 500 tisoč evrov škode zaradi javnega opozarjanja na škodljivo pogodbo s svetovalno družbo Admetam. Na čem so osnovani ti očitki?

»Predvsem sem jim želela razložiti, da vse te javne objave že škodijo ugledu Alpini, kar se pozna tudi pri prodaji. Imamo dolgoletnega kupca, ki je ustavil naročila zaradi negotovih razmer v zvezi z Alpino. Pozna se tudi v naši maloprodaji. Po naši oceni smo v teh dveh mesecih že izgubili približno petsto tisoč evrov realizacije.«

Koliko denarja ste doslej izplačali za opravljene storitve svetovalni družbi Admetam?

»Mesečni strošek je bil 67 tisoč evrov, ob tem pa še deset tisoč evrov za stroške.«

Kako si glede na sedanje odnose v prihodnje predstavljate sodelovanje s sindikati?

»Moja naloga, ko sem prišla v Alpino, je bila pripraviti in izpeljati program prestrukturiranja ter tako Alpino okrepiti in usposobiti za konkurenčno borbo. Kot razumem, je to tudi želja vseh, ki so se v preteklih dneh zavzeli za Alpino. Verjamem, da bomo našli skupno pot, a vsi vpleteni se morajo zavedati, da brez sprememb ne gre. Kdorkoli bi bil na mojem mestu, bi moral izvesti te ukrepe, če bi želel stabilizirati poslovanje.«

Lahko zagotovite, da je strah, da bi Alpina v Žireh »ugasnila«, odveč?

»Če bomo izpeljali reorganizacijo, verjamem, da je ta strah odveč, brez tega pa je njena prihodnost ogrožena.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 9. maj 2014 / 09:46

Dvajset evrov več na mesec?

Različne organizacije in občine pozivajo ministrstvo za kmetijstvo in okolje k čim prejšnji metodološki dopolnitvi obračunavanja cen komunalnih storitev.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:48

Do poletja bo tudi regres

Bliža se poletje, ko zaposleni najbolj množično koristijo pravico do letnega dopusta, z njo pa je tesno povezana tudi pravica do regresa za letni dopust.

Kranjska Gora / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:47

Prenovo bo končal podizvajalec

Ljubljansko podjetje Javna razsvetljava, podizvajalec propadlega loškega gradbinca SGP Tehnik, bo dokončalo prenovo letalnice v Planici. Kljub nekajmesečni prekinitvi so pristojni prepričani, da bo pr...

GG Plus / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:45

»Vozimo po robu«

V Sloveniji štiriindvajset ur na dan vse dni v letu za paciente skrbi skoraj dvajset tisoč izvajalcev zdravstvene in babiške nege. Vsesplošna kriza pa se je dotaknila tudi njih.

Nasveti / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:44

Pomladanska klasika

Turni smuk izpod Kriške stene (okoli 1950 m) - Turni smuk, ki ga zaradi kratkega dostopa in dolgo obstoječega snega lahko označimo kar za tradicionalnega. Pomladanska smuka je lahko čisti presežek in...

Kronika / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:25

Z nožem zabodel ženo

Danes opoldne je 40-letni moški iz Preddvora na domu do smrti zabodel svojo ženo.