Atlet, ne body builder
V kranjskem centru funkcionalnih vadb X-gym so imeli teden odprtih vrat. Znanje iz vadb udeleženci koristno prenesejo v vsakdanje življenje, v vsakdanja opravila.
Kranj – V območju tehnološkega parka kranjskega Iskratela približno pol leta deluje Center funkcionalnih vadb, ki ga s svojo ekipo pod imenom X-gym vodi Matej Mavsar. »Naš način dela in vadbene cilje lahko še najbolje opišem tako, da iz posameznega udeleženca, lahko je to mlad človek ali človek, mlad po srcu, »naredimo« atleta in ne body buliderja. Večina vaj se izvaja z lastno težo, četudi s pomočjo uteži, žog, krogov. Stremimo k temu, da je učinek vaj koristen tudi v vsakdanjemu življenju in opravilih, npr. pri pravilnemu sklanjanju in pobiranju vreče s tal,« je uvodoma povedal Matej Mavsar ob nedavnem tednu odprtih vrat. V Centru funkcionalnih vadb X-gym, za katerega sogovornik pove, da je prvi in edini tovrsten na Gorenjskem, je skupek več športov. Prisotni so elementi gimnastike, atletike, tudi elementi olimpijskega dvigovanja uteži in kondicijske priprave za tiste, ki niso samo rekreativci, ampak tudi tekmujejo. V svetu je tovrstna vadba v izjemnem vzponu, je pojasnil Mavsar, ki načine vadbe poimenuje z imeni bootcamp, kross vadba, triatlon moči in mobility.
»Vedno delamo v manjši skupini, kar je za posameznika bolje iz motivacijskega vidika. Delo v skupini je še vedno prednost, boljši so rezultati. Ravno zaradi tega, da skupina v enem terminu ni prevelika, se je za posamezno vadbo treba najaviti vnaprej. Vsak trening je tudi drugačen, drugačno je zaporedje vaj in vedno delamo tudi na preventivi. Če so v skupini začetniki, se z z vsakim najprej pogovorimo o pričakovanjih, zdravstvenem stanju in jih za začetek naučimo same tehnike izvajanja vaj. Ni preveč konstantnih, monotonih in ponavljajočih treningov, že zato, da telo ne pade v t.i. »fazo ugodja«,« je pojasnil sogovornik in dodal, da je trenutno najmlajši udeleženec star štirinajst let, najstarejši pa nekaj čez petdeset. Osnovam športnega treniranja, katerega rezultati so hitro vidni pri vsakdanjih opravilih, Matej Mavsar doda še druge pomembne aspekte, kot so druženje, t. i. team buliding in sprememba življenjskega sloga. Oktobra tako pri X-gymu organizirajo tudi več pohodov v hribe, najprej na Češko kočo nad Jezerskim, potem še na Skuto in Grintovec, če bo vreme »pri volji«.
Za skupinske vadbe z individualnim pristopom, kot je še poudaril Matej Mavsar, imajo jutranje in popoldanske termine in celo opoldanskega, ko pridejo na vadbo zaposleni iz sosednjih podjetij. Vadba namreč prevetri ne samo telo, ampak tudi um.
»Pri nas besed »ne zmorem« ne poznamo. Če pa jih že kdo izreče, potem prispeva en evro v skrinjico za dobrodelni namen. Ko v skrinjici že »žvenklja«, denar vedno podarimo nekomu iz ranljivih skupin prebivalstva. Tudi ob tednu odprtih vrat je bila »vstopnina« pet plastičnih zamaškov za dober namen,« je sklenil sogovornik.