Mladi kuharski mojstri
Projekt KuhnaPaTo, ki mlade kulinarične navdušence vzpodbuja k ohranjanju domače prehranske kulturne dediščine, se je končal z veličastnim sklepnim tekmovanjem v Hotelu Union.
Najboljši dokaz, kako močne korenine je kulinarična prireditev, na kateri sodelujejo osnovnošolci, pognala v naših logih, je podatek o rastočem številu nastopajočih tekmovalnih ekip. Namreč, kar osemindvajset izmed skoraj stotih tekmovalnih skupin letošnjega projekta KuhnaPaTo, ki jim je uspelo prepričati strokovne komisije, sestavljene iz priznanih kuharskih mojstrov in estetov s področja lokalne hrane, je svoje kulinarično znanje prikazalo na finalni prireditvi. Na njej so predstavili repertoar jedi naših prednikov ter z njimi povezane postopke in zgodbe, ki jih o kulturnem ozadju posameznih avtohtonih jedi pripovedujejo mladi mojstri iz vse Slovenije in slovenskih manjšin. Pod prste pa so jim gledali priznani strokovnjaki svojega področja: etnolog Janez Bogataj, Alma Rekič, Janez Bratovž, Tanja Pintarič, Tomaž Bolka, Alma Mujezinović, Joško Sirk in Karina Cunder.
»Po petih letih delovanja projekta in brskanja po malhi kulinarične dediščine ugotavljamo, da le-ta še vedno ni prazna,« pravi vodja projekta Anka Peljhan, ki že od začetka bedi nad potekom projekta. V sklopu petega cikla zgoraj napovedane kulinarične pravljice so se slovenski osnovnošolci letos soočili s prav posebnim izzivom. Tokrat so namreč morali najprej pripraviti jed iz zakladnice slovenske kulinarične dediščine, potem pa so jo morali še posodobiti, torej na moderen način uporabiti identične lokalne sestavine ter tako tradicionalne slovenske jedi poplemenititi za čase, ki prihajajo.
Strokovna žirija je izbrala najboljše, upravičeno pa je prevladala ugotovitev, da so zmagovalci vsi sodelujoči. ki so z jedmi navdušili tako žirante kot obiskovalce. »Še enkrat smo dokazali, da se Slovenija lahko enakovredno kosa z vsako kulinarično velesilo, saj zmoremo ponuditi jedi, ki naj postanejo razlog za obisk regije ali kraja,« je po uspešno izvedenem tekmovanju dejala Anka Peljhan, priznani kulinarični strokovnjak Tomaž Bolka iz Gostilne Krištof pa je dodal: »Poudarek tovrstnih prireditev naj ne bo ocenjevanje, temveč pozitivna vzpodbuda mladih kuharskih navdušencev, ki jim je treba omogočiti uresničevanje njihovih velikih talentov, ki so jih izkazali tudi tokrat.«