Skupina Kranjski štrukeljčki iz OŠ Simona Jenka Kranj je pripravila jedi kranjske kulinarične dediščine. / Foto: Matic Zorman

Mladi kuharski mojstri

Projekt KuhnaPaTo, ki mlade kulinarične navdušence vzpodbuja k ohranjanju domače prehranske kulturne dediščine, se je končal z veličastnim sklepnim tekmovanjem v Hotelu Union.

Najboljši dokaz, kako močne korenine je kulinarična prireditev, na kateri sodelujejo osnovnošolci, pognala v naših logih, je podatek o rastočem številu nastopajočih tekmovalnih ekip. Namreč, kar osemindvajset izmed skoraj stotih tekmovalnih skupin letošnjega projekta KuhnaPaTo, ki jim je uspelo prepričati strokovne komisije, sestavljene iz priznanih kuharskih mojstrov in estetov s področja lokalne hrane, je svoje kulinarično znanje prikazalo na finalni prireditvi. Na njej so predstavili repertoar jedi naših prednikov ter z njimi povezane postopke in zgodbe, ki jih o kulturnem ozadju posameznih avtohtonih jedi pripovedujejo mladi mojstri iz vse Slovenije in slovenskih manjšin. Pod prste pa so jim gledali priznani strokovnjaki svojega področja: etnolog Janez Bogataj, Alma Rekič, Janez Bratovž, Tanja Pintarič, Tomaž Bolka, Alma Mujezinović, Joško Sirk in Karina Cunder.

»Po petih letih delovanja projekta in brskanja po malhi kulinarične dediščine ugotavljamo, da le-ta še vedno ni prazna,« pravi vodja projekta Anka Peljhan, ki že od začetka bedi nad potekom projekta. V sklopu petega cikla zgoraj napovedane kulinarične pravljice so se slovenski osnovnošolci letos soočili s prav posebnim izzivom. Tokrat so namreč morali najprej pripraviti jed iz zakladnice slovenske kulinarične dediščine, potem pa so jo morali še posodobiti, torej na moderen način uporabiti identične lokalne sestavine ter tako tradicionalne slovenske jedi poplemenititi za čase, ki prihajajo.

Strokovna žirija je izbrala najboljše, upravičeno pa je prevladala ugotovitev, da so zmagovalci vsi sodelujoči. ki so z jedmi navdušili tako žirante kot obiskovalce. »Še enkrat smo dokazali, da se Slovenija lahko enakovredno kosa z vsako kulinarično velesilo, saj zmoremo ponuditi jedi, ki naj postanejo razlog za obisk regije ali kraja,« je po uspešno izvedenem tekmovanju dejala Anka Peljhan, priznani kulinarični strokovnjak Tomaž Bolka iz Gostilne Krištof pa je dodal: »Poudarek tovrstnih prireditev naj ne bo ocenjevanje, temveč pozitivna vzpodbuda mladih kuharskih navdušencev, ki jim je treba omogočiti uresničevanje njihovih velikih talentov, ki so jih izkazali tudi tokrat.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sobota, 29. december 2018 / 22:13

Enotnost

Tako kratke seje občinskega sveta, kot je bila prva, ustanovna ne v Škofji Loki ne kje drugje najbrž v naslednjih štirih letih ne bo več. In tudi tako enotne ne, ko so vsi svetniki soglasno dvignil...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Darilo za kamniške novorojence

Starši novorojenca iz občine Kamnik bodo v letu 2009 iz občinskega proračuna prejeli denarno pomoč v višini 180 evrov.

Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Poudarek na razvoju Tuhinjske doline

Kamniški svetnik Anton Rajsar je občinski upravi zastavil javno vprašanje, kako namerava v bodoče več pozornosti nameniti razvoju Tuhinjske doline.

Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Nagrade za okolju prijazne terme

V Termah Snovik so ob svojem sedmem rojstnem dnevu predstavili dosedanje dosežke in načrte za prihodnje.

Zanimivosti / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Loška papiga svetovna prvakinja

Ivan Hafner iz Škofje Loke se z vzrejo papig ukvarja že več kot 20 let. Januarja sta na svetovnem prvenstvu v Italiji dve njegovi papigi zasedli prvo in tretje mesto.

Zanimivosti / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Starodobniki na snegu z Lubnika

Okoli devetdeset smučarjev po starem, ki so v organizaciji društva Rovtarji tekmovali v Škofji Loki, se je spustilo po snegu, ki so ga na grajski hrib navozili z Lubnika.