Josip Poklukar, prvi slovenski deželni glavar Kranjske

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (39)

V Krnici, župniji Gorje pri Bledu, se je 7. marca 1837 rodil kočarju Andreju prvi slovenski deželni vladar Kranjske Josip Poklukar. Med letoma 1850 in 1857 je obiskoval gimnazijo v Ljubljani, ko je bil njegov stric Jožef Poklukar ml. župnik v Dobrovi pri Ljubljani, nato pa je leta 1864 diplomiral iz prava na Dunaju. Bil je eden od številnih Slovencev, ki so lahko študirali s pomočjo slovite Knafljeve štipendije.

Politično se je pridružil Bleiweisovim staroslovencem. Načelnih sporov z mladoslovenci se ni udeleževal, saj se je ukvarjal le z gospodarskimi vprašanji, financami in davki. Od leta 1870 do smrti je bil med drugim član kranjskega deželnega zbora. Ko se je poročil z Aleksandrino, hčerko tiskarja Blaznika, je leta 1875 postal solastnik tiskarne. Po smrti dr. Janeza Bleiweisa je prevzel tudi uredništvo Novic, ki jih je izdajal na svoje stroške, da bi tako lahko slavile svojo petdesetletnico, kot si je to želel pokojni dr. Bleiweis.

V državnem zboru avstro-ogrske monarhije je bil zelo vpliven poslanec, sicer član Hohenwartovega poslanskega kluba in vodja slovenske delegacije. Bil je znan po svojem boju za slovenski narod in slovenščino. Leta 1882 je zahteval, naj se brez izjeme uvede slovenščina kot učni jezik na vseh šolah slovenske Koroške in naj se na ljudskih šolah v slovenskem delu Koroške nameščajo samo učitelji, ki so popolnoma vešči slovenskega jezika. Zahteval je tudi, naj bo v slovenskih pokrajinah slovenščina edini učni jezik za Slovence, kjer pa je treba uvesti nemščino ali italijanščino, naj se to ne zgodi pred tretjim razredom ter da je treba izločiti vsako nasilje za učenje tujih jezikov.

Cesar ga je 26. avgusta leta 1888, po smrti grofa Thurna, imenoval za kranjskega deželnega glavarja. Leta 1890 je predsedoval tudi sestanku slovenskih in istrskih poslancev v Ljubljani, kjer so se dogovorili o skupnem sodelovanju v državnem in deželnih zborih. Poleg političnih funkcij je bil kot gospodarstvenik član najvažnejših gospodarskih organizacij. Dosegel je, da so odpravili previsok zemljiški davek, bil je predsednik pogozdovalne komisije za Kras … Bil je tudi globoko veren mož in je kot tak sodeloval v pripravljalnem odboru II. avstrijskega katoliškega shoda leta 1889. Velik del svoje posesti je po svoji smrti daroval Cerkvi.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

Na Brezjah se je 7. 3. 1919 rodil dirigent Janez Bole. Ustanovil, na novo oblikoval in vodil je 21 zborov, med njimi Slovenski oktet, Akademski pevski zbor Tone Tomšič …

V Ratečah se je 8. 3. 1911 rodil alpinist, gorski vodnik in reševalec Uroš Župančič. Bil je med utemeljitelji slovenskega zimskega alpinizma. V letih 1946–1953 je vodil GRS.

V Domžalah se je 9. 3. 1897 rodil teolog, časnikar, sociolog, publicist in politik Ivan Ahčin. V letih 1929–1941 je bil glavni urednik Slovenca. Umrl je 14. 2. 1960 v Buenos Airesu.

V Naklem se je 12. 3. 1651 rodil zdravnik in diplomat Gregor Voglar. Med drugim je bil tudi osebni zdravnik ruskega carja Petra Velikega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / sreda, 17. maj 2017 / 19:10

Tekli, hodili in pomagali

Skoraj osemsto tekačev in pohodnikov, ob njih pa tudi številni navijači, se je minulo soboto zbralo na že sedemnajstem Županovem teku, skupaj z Vincencem Drakslerjem in drugimi donatorji pa so za dobr...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:59

Razlogov za odpoklic ni bilo

Upravno sodišče je ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper lanski sklep kranjskega mestnega sveta o njenem odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja.

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:00

Noče miloščine, le menjavo stanovanja

V silvestrskem požaru na Mestnem trgu 35 je zaradi gašenja močno poškodovano tudi lastniško stanovanje Ivanke Fajfar. Z občino se ne more dogovoriti o zamenjavi.

GG Plus / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:59

Unikati, skovani po občutku

V Kovaštvu Krmelj v Logu nad Škofjo Loko gozdarsko orodje še danes izdelujejo ročno pod kladivom. »Vsi izdelki so enaki, a hkrati drugačni, unikatni,« pravi Jože Krmelj. Za njihov najpogostejši izdele...

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:58

Od satelitskih krožnikov do helikopterjev

Podjetje Flycom iz Žirovnice je eno vodilnih evropskih podjetij na področju helikopterskih pregledov iz zraka in obdelave podatkov. Ustanovitelj podjetja Roman Bernard se je najprej ukvarjal s satelit...

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:56

Naše korenine že v Noriškem kraljestvu

V Stari Loki so minuli teden predstavili zgodovinski roman Noriško kraljestvo, Beli panter, ki ga je napisal Janez Janša. Korenine Slovencev sežejo v prvo stoletje pred Kristusom.