
Ometi, kot so jih delali včasih
V Kvandrovi hiši v Mošnjah so pripravili praktični del delavnice sanacije apnenih ometov, ki so jo v okviru projekta Šola prenove organizirali Zavod za varstvo kulturne dediščine, Združenje zgodovinskih mest Slovenije, Fakulteta za arhitekturo in Srednja gradbena šola Ljubljana.
Stara graditeljska vedenja, obrtna znanja in spretnosti, potrebne za izvedbo kvalitetne prenove, odhajajo skupaj s starimi mojstri.
Mošnje – »Življenje v stari, lepo obnovljeni hiši je prav gotovo bolj žlahtno, toplo in zdravo kot v novi, neprodušno zaprti hiši,« je brez kančka negotovosti pripomnil mojster Milan Omeragić iz Kočna pri Zgornji Polskavi, eden od udeležencev šole sanacije apnenih ometov, ki so jo v okviru Šole prenove pripravili v Kvandrovi hiši v Mošnjah. Kot pravi, ima veliko izkušenj z obnovami starih hiš, tako kot njegovi kolegi Franci Andrejčič iz Škocjana na Dolenjskem, Leon Grča iz Notranjih Goric in Matic Sedej iz Idrije, pa so se vseeno na delavnicah, ki so jih soorganizirali Zavod za varstvo kulturne dediščine, Združenje zgodovinskih mest Slovenije, Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani in Srednja gradbena, geodetska in okoljevarstvena šola Ljubljana, naučili veliko novega.
»Po naših izkušnjah je več kot polovica prenov starih stavb narejenih slabo. Na hitro in brez znanja, z željo, da bi bilo čim manj stroškov. Potem je pa vse narobe. Saj mnogi niti tega ne vedo, da cement ni za stare hiše, ker veže nase vlago. Za stare objekte potrebujemo le pesek, žgano apno in vodo,« je bil odločen Franci Andrejčič, medtem ko je zaključeval eno od sten v veži tristo let stare Kvandrove hiše v Mošnjah.
Stara graditeljska vedenja, obrtna znanja in spretnosti, potrebne za izvedbo kvalitetne prenove, odhajajo skupaj s starimi mojstri in to dragoceno znanje se izgublja, ugotavljajo snovalci projekta, ki so se povezali z namenom, da pomagajo pri varstvu stavbne dediščine, načrtovanju prenove ter ohranitvi starih obrtnih znanj in spretnosti, ki so ključna za izvedbo kvalitetne prenove. Tako je nastala Šola prenove, sklop delavnic, ki z informiranjem, ozaveščanjem in usposabljanjem usmerjajo k pravilnemu odločanju o posegih na stavbah. Sestavljena je iz uvodnih teoretičnih vsebin, ki potekajo na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, ter praktičnega dela, ki bo organiziran na izbranih lokacijah in objektih kulturne dediščine – tokrat je bilo to v Tehniškem muzeju v Bistri in v Kvandrovi domačiji v Mošnjah. Hiša je preživela nemški požig vasi med drugo svetovno vojno in zdaj kot del arheološke poti Villa Rustica predstavlja predstavlja polovice 18. in 19. stoletja. Že kakih štirideset let je prazna, lastniki pa bi jo radi z obnovo zavarovali pred propadom. Na delavnici Sanacija apnenih ometov so udeleženci spoznali vrste gradenj, značilnosti fasadnih ometov skozi različna zgodovinska obdobja in tehnološke lastnosti apna in apnenih ometov. V praktičnem delu delavnice pa so pod vodstvom strokovnjakov izvajali postopke sanacije apnenega ometa, od priprave malte iz gašenega apna do nanašanja apnenega ometa.