Ko se iz pisma usuje beli prah
Kranjski poklicni gasilci so se ta teden usposabljali za interveniranje ob grožnji z neznanim belim prahom, ki bi lahko bil antraks.
Kranj – Tudi v Sloveniji grozilne pisemske pošiljke z neznano belo prašnato snovjo, ki bi lahko bila antraks, niso več redkost. Samo v Kamniku je lani sodni izvršitelj Marijan Hojs v dveh tednih prejel štiri pisemske ovojnice z belim prahom, za katerega se je sicer na koncu izkazalo, da je šlo za navadno moko. Kranjski poklicni gasilci s tovrstnimi intervencijami še nimajo izkušenj, vseeno pa se pripravljajo tudi na take primere. V sredo so tako za dvanajst gasilcev iz 3. izmene Gasilsko reševalne službe Kranj pripravili interno usposabljanje, v katerem so preizkusili vse predpisane postopke ob grožnji z neznano nevarno snovjo, ki bi lahko bila antraks. Usposabljanje je vodil njihov sodelavec Tomas Felkar, ki je v prostem času prostovoljni gasilec v Kamniku in je tako sodeloval tudi pri odstranjevanju potencialno nevarnih pisemskih ovojnic, ki jih je lani prejel sodni izvršitelj Hojs.
»Za osebo, ki odpre pisemsko ovojnico, iz katere se vsuje neznan bel prah, je ključno, da takoj pokliče na številko za klic v sili 112. Prostora ne sme zapustiti, saj bi sicer škodovala tudi drugim ljudem, saj se antraks širi z dotikom in dihanjem. Zapre naj vsa vrata in okna v prostoru, in če ima možnost, naj se umakne v sosednjo sobo oziroma pisarno in počaka na pomoč,« je Felkar predstavil osnovna navodila za ustrezno reagiranje ob stiku z antraksom. Na obvestilo o obstoju neznanega prahu se prvi odzovejo gasilci, ki zaščiteni s plinotesno obleko opravijo vizualen pregled prostora. Nato nastopi policijska protibombna enota, ki s hitrim testom preveri, ali gre za eksploziv. Če je rezultat pozitiven, je ukrepanje prepuščeno njej, sicer pa za sanacijo poskrbe gasilci. Slednji neznani prah pospravijo v posebno embalažo in ga pošljejo na analizo na veterinarsko ali medicinsko fakulteto, kjer navadno za preliminarne rezultate potrebujejo tri do štiri ure. V primeru, da je rezultat laboratorijskega testiranja pozitiven, se o tem takoj obvesti epidemiolog, ki ustrezno ukrepa. Med drugim se izvede dekontaminacija oseb, ki so ali bi lahko bile izpostavljene antraksu, okužene pa začno zdraviti z antibiotiki. Izvede se tudi dekontaminacija prostora, v katerem je prišlo do sprostitve spor antraksa.