
V Kranju največ treznih
V sobotni preventivni akciji Čista nula, čista vest, ki je potekala v gostinskih lokalih po Sloveniji, so se obljube o odgovornem pitju alkohola najbolj zvesto držali gosti kranjskega Rondo bara.
Kranj – Preventivna akcija Čista nula, čista vest, s katero so v Zavodu Varna pot v noči s sobote na nedeljo nagovarjali k odgovornemu odnosu do alkohola oziroma k »trezni vožnji«, je naletela na pozitiven odziv mladih voznikov. Goste treh gostinskih lokalov v Kranju, Ljubljani in Novi Gorici so moderatorji med 21. in 5. uro seznanjali o preventivnih aktivnostih in problematiki alkohola v družbi ter nagradili vsakega voznika, ki se je domov odpravil trezen. Kljub malce slabšemu obisku je v preventivni akciji v vseh lokalih aktivno sodelovalo 144 voznikov, ki so ob prihodu v lokal obljubili, da bodo ostali trezni, nazadnje pa se jih je 105 obljube tudi držalo.
Pri 45 odstotkih vseh sodelujočih voznikov je alkotest ob njihovem odhodu pokazal rezultat 0,0 mg/l alkohola v izdihanem zraku, če prištejemo zraven še vse, ki so napihali manj od zakonske meje 0,24 mg/l (0,5 promila), pa je bilo (dovolj) treznih 73 odstotkov voznikov. Preostalih 27 odstotkov, ki so kljub zavezi popili preveč alkohola, so moderatorji pozvali k odgovornosti in jim svetovali, naj jih domov raje odpelje kdo drug. »Marsikateri voznik je svoje ključe prepustil treznemu prijatelju, ženi ali odšel domov s taksijem oz. celo peš,« so pojasnili v zavodu. Za bolj odgovorne voznike so se izkazale ženske, saj jih je kar 96 odstotkov odšlo domov treznih, pri moških je bilo dovolj treznih 65 odstotkov voznikov.
Najbolj množično so se svoje obljube o treznosti držali v kranjskem lokalu Rondo bar, ki ga je s še dovoljeno ravnijo alkohola v organizmu zapustilo kar 91 odstotkov mladih voznikov, takih, ki to noč niso popili niti kapljice alkohola, pa je bilo 61 odstotkov. Med devetimi odstotki voznikov, ki so napihali preveč, je bil v Kranju rekorder z 0,71 mg/l alkohola v izdihanem zraku. Neslavnega rekorderja so sicer v sobotni noči imeli v Ljubljani, ki je kljub obljubi, da bo vsaj en dan v letu odgovoren voznik, napihal kar 1,20 mg/l alkohola v izdihanem zraku. Ob odhodu je sicer obljubil, da v takšnem stanju ne bo sedel za volan, ali je držal vsaj to obljubo, pa v Zavodu Varna pot nimajo podatka.
Dani zavezi sta v sobotni noči v Rondo baru izpolnila tudi 28-letni Dejan in 24-letni Matej, ki sta oba pozdravila izvedbo preventivne akcije. »Ta ideja oziroma namen akcije se mi zdi super. S prijateljema sem prišel na pijačo ali dve, vendar mislim, da bom odšel domov še dovolj trezen, da sedem za volan. Kot voznik sem sicer že večkrat opravljal alkotest in nisem še nikoli preveč napihal,« nam je zaupal Dejan, ki mu je alkotest nazadnje pokazal 0,15 mg/l alkohola v izdihanem zraku. Še bolje se je odrezal štiri leta mlajši Matej (0,08 mg/l): »Tudi meni se zdi ta akcija zelo v redu. Sam se imam za odgovornega voznika in spijem le pijačo ali dve, kadar vozim. Če bi se mi že zgodilo, da bi popil preveč, bi zagotovo poiskal alternativen prevoz.«