Na ogled čipke in sanacija
Čipkarski dnevi so v Železnike privabili od devet do deset tisoč obiskovalcev. Nekatere je ob čipkah zanimalo tudi, kako si je kraj opomogel po lanskih poplavah.
Železniki – »Na Čipkarske dneve v Železnike pridemo velikokrat. Pritegnejo nas razstave čipk, predstavitev ročnih obrti in zabava,« je dejala Marica Žemlja iz Vrbe, ki je Železnike obiskala v nedeljo. »Prišli smo zaradi čipk, pa tudi, da vidimo, kako si je kraj opomogel po lanskih poplavah,« nam je zaupal Jože Žibert iz Suhe pri Predosljah. Po ocenah organizatorjev se je vseh prireditev v sklopu Čipkarskih dni, ki so potekali med 12. in 20. julijem, udeležilo od devet do deset tisoč obiskovalcev. »Obisk je bil še boljši kot v preteklih letih. Največ obiskovalcev, sedem tisoč, smo našteli v soboto in nedeljo. Povabili smo tudi 336 gasilskih društev, ki so Železnikom pomagala ob poplavah, in okoli 50 društev, ki so pomagala turističnemu društvu,« je pojasnil Robert Kuhar, predsednik Turističnega društva Železniki.
Že tradicionalno je na zadnji dan dogajanje najbolj pestro. V nedeljo so se številni obiskovalci z zanimanjem sprehajali ob stojnicah, na katerih so predstavljali domače obrti in kulinariko. Tako kot lani so poglede mnogih pritegnile čipke, razstavljene na oknih hiš. Med Racovnikom in plavžem so jih izobesili kar 400. Tekmovanje klekljaric in klekljarjev vseh generacij so tokrat preselili pod kostanje na dvorišče gostilne pri Meru, kjer je potekal prvi Čipkarski dan. Udeležilo se ga je 30 deklet, med odraslimi pa je tekmovalo 20 klekljaric in dva klekljarja. Kleklje je najbolj spretno vihtela Marjeta Adam (Logatec), druga je bila domačinka Marica Soklič, tretja pa Anica Lapajne (Šebrelje). Otroci so bili razvrščeni v štiri kategorije. Med učenkami čipkarske šole sta komisijo najbolj prepričali domačinki: Špela Bernard v kategoriji od 1. do 5. razreda, Ida Kramar pa v kategoriji od 6. do 9. razreda. Med učenkami klekljarskih krožkov je bila v mlajši starostni kategoriji prva Pia Kavšček (Novo Mesto), v starejši pa Petra Krapež (Col).
Nekateri obiskovalci so se z zemljevidom v roki sprehajali po fužinarsko-kovaški poti od Racovnika do plavža, ki poteka mimo hiš pomembnih Železnikarjev in drugih znamenitosti. Osnoval jo je Anže Pegam, odprli pa so jo v soboto, ko se je vodenega ogleda udeležilo okoli sto obiskovalcev. »Med njimi so bili številni domačini, ki so izvedeli marsikaj novega. Zanimanje je bilo veliko, zemljevid pa bo turistom odslej na voljo v turistični poslovalnici,« je pojasnil Kuhar.