Brezigarjeva: tožilstvo deluje
Delo tožilcev je sicer na določenih področjih treba izboljšati, vendar pa tožilstvo kot institucija pravne države funkcionira, poudarja generalna državna tožilka Barbara Brezigar.
Bled - »Tožilstvo kot institucija pravne države funkcionira,« je ob zaključku tradicionalnega, 15. zbora državnih tožilcev, ki je minuli teden potekal na Bledu, poudarila generalna državna tožilka Barbara Brezigar. Delo tožilcev je sicer na določenih področjih treba izboljšati, vendar pa tožilci niso edini akter v kazenskih postopkih in ni vse odvisno od njih, zato ne drži, da bi bili v celoti neuspešni, je dodala. Po mnenju generalne državne tožilke so dober dokaz za uspešno delovanje tožilstva številni zahtevni primeri s področja organiziranega kriminala, najbolj brutalnih kaznivih dejanj zoper življenje in telo, trgovine z ljudmi, hudih kaznivih dejanj na škodo otrok in gospodarskega kriminala, ki so jih državni tožilci v tem letu pripeljali pred sodišče in v njih tudi dosegli obsodbe. »Za tiste, ki nimajo potrebne ambicije in poguma za spopad z zahtevnim kriminalom, bo v vrstah tožilcev vse manj prostora,« je poudarila.
Brezigarjeva je tudi opozorila, da so bili tožilci v zadnjem letu pogosta tarča neupravičenih očitkov. Največkrat so napadi prihajali s strani politikov, še posebej v razvpiti zadevi Patria. »V teh napadih je šlo preprosto za poskus posega v naše pristojnosti, za pritisk, da bi ukrepali po določenih željah in ne bi upoštevali dejstev in zakona, ki edini usmerjajo tožilca pri njegovem delu,« je dejala in ugotovila, da tožilci izgubljajo javno naklonjenost. Toda naklonjenost ni cilj tožilcev, cilj je uspešen kazenski pregon, je opozorila.
Državne tožilce je nagovoril tudi novi pravosodni minister Aleš Zalar in poudaril, da je tožilstvo pomemben del pravosodnega sistema. Po njegovem mora biti prvi cilj pravosodne politike zagotoviti ustrezno institucionalno in funkcionalno neodvisnost tako tožilstva kot tudi sodstva, odvetništva in notariata. "Brez tega ne moremo govoriti ne o urejenem, ne o učinkovitem in ne o poštenem pravosodju," je minister napovedal, da ne bo dopuščal vpletanja politike v pravosodni sistem. Zalar se je strinjal z Brezigarjevo, da ni naloga tožilcev, da se borijo za naklonjenost javnosti. »Vendar pa je naloga tožilcev, da se borijo za zaupanje javnosti v njihovo delo. Od tega je odvisna legitimnost vsega pravosodja,« je poudaril. Minister je še napovedal ustanovitev posebne ekspertne skupine, ki naj bi pripravila morebitne predloge za spremembo novega kazenskega zakonika. »Če gremo v spremembe, naj bodo premišljene,« še meni.
Tudi notranja ministrica Katarina Kresal je v nagovoru poudarila, da v predkazenskem postopku, v katerem policija sodeluje s tožilci, interesi politike nimajo kaj iskati. Želi si tudi še boljšega odnosa med policijo in tožilstvom.