Šolo je treba tudi »začutiti«
Prihodnji dijaki in študentje so se lahko pretekli petek in soboto podrobneje seznanili s programi na izobraževalnih ustanovah, na katerih bi želeli nadaljevati šolanje.
Kranj – Devetošolci in dijaki zaključnih letnikov so se lahko pretekli petek in soboto opremili s številnimi informacijami o šolah in programih, na katerih nameravajo nadaljevati izobraževanje. V šolah in na fakultetah se ob informativnih dnevih še posebno potrudijo, da na mlade naredijo vtis in jih navdušijo za vpis. Tako je bilo v petek tudi na Gimnaziji Franceta Prešerna, kjer so se učenci, mnogi v spremstvu staršev, najprej zbrali v športni dvorani, kjer so jim praktično prikazali delček tega, kar se dogaja na šoli. Nato so se odpravili na ogled šole in prisluhnili predstavitvi programov, v katere se nameravajo vpisati.
Na informativnih dnevih je pomembno, da mladi čim več sprašujejo in se tako opremijo z vsemi informacijami, ki jim bodo olajšale odločitev, na katero šolo naj se vpišejo. Obenem pa lahko prav ob obisku šole spoznajo tudi, ali se v šoli dobro počutijo in ali se zares vidijo na tej šoli, je pojasnila svetovalna delavka Vera Prevc. Prav toliko kot šolski uspeh se ji zdi pomembno tudi vključevanje v obšolske dejavnosti. »V tem obdobju njihovega življenja je to zelo pomembno, saj prek tega lahko bolje spoznajo sami sebe,« je na to, kaj je še pomembno pri izbiri prave šole, opozorila Vera Prevc.
Zbrane prihodnje dijake in njihove starše je uvodoma nagovorila tudi ravnateljica Mirjam Bizjak, ki je med drugim poudarila, da poskuša v šoli zagotoviti varno in spodbudno okolje za vse, tako za dijake kot za učitelje, in voditi šolo v smeri znanja, napredka, inovativnosti in podjetnosti, ki jo razume kot osebnostno lastnost, pa tudi spoštovanja in odgovornosti do vseh in vsega. »Smo ravno prav velika šola, ki lahko ponudi vso izbirnost, in hkrati dovolj majhna, da lahko spoštujemo osebnost slehernega dijaka,« je bila spodbudna ravnateljica, ki je ob tem še dodala, da jim veliko pomenijo veseli in nasmejani obrazi njihovih dijakov. »Pomembno je, sploh v današnjem času neverjetno hitro se spreminjajočega sveta, da imajo poleg dobrih ocen in uspeha na maturi tudi kar se da bogato življenje zunaj pouka, da si pridobijo znanje za življenje, ne samo za ocene. Da najdejo tisto, kar jih res zanima.« Prepričana je, da bodo samo na ta način postali samozavestni in uspešni mladi ljudje, ki se bodo veselili življenja in prihodnosti.
Informativni dnevi so bili tudi na drugih gorenjskih šolah. Bodoče dijake in njihove starše so toplo sprejeli tudi na Srednji gostinski in turistični šoli Radovljica, kjer so jim po formalni predstavitvi možnosti izobraževanj na področju poklicnega in srednjega strokovnega izobraževanja na področju gastronomije, hotelirstva in turizma, sedanji dijaki tudi praktično pokazali, kaj vse znajo. Kot je dejala šolska svetovalna delavka Mateja Šparovec, se v šoli zavedajo, da odločitev za pravi poklic ni lahka; niti za dijake, pogosto še manj za starše. Zato, pravi Šparovčeva, ni nepomembno dejstvo, da šolanje na poklicnem programu ne pomeni zaprtih vrat za nadaljnje izobraževanje. Kljub temu je ena pomembnih prednosti pri izobraževanju za gostinsko-turistične poklice relativno visoka možnost zaposlitve že kmalu po končani šoli. To sta potrdila tudi dva predstavnika delodajalcev, ki sta se udeležila letošnjega informativnega dne v radovljiški šoli: šef kuhinje v hotelu Golf na Bledu in Rok Jezeršek iz Hiše kulinarike Jezeršek.