Tudi pesmi so lahko zdravilo
Muzejsko društvo Škofja Loka in Celjska Mohorjeva družba sta v Miheličevi galeriji v Kašči pred dnevi pripravila kulturni večer s predstavitvijo pesniške zbirke Marka Pišljarja z naslovom Odsevi bližine.
»Marko Pišljar je leta 2014 uspešno zagovarjal doktorsko disertacijo, potem ko je že desetletje pred tem zaključil specializacijo iz psihiatrije in bil več let predstojnik psihiatrične bolnišnice v Idriji. Je docent na Univerzi na Primorskem, poučuje pa tudi na Fakulteti za vede o zdravju v Izoli ter na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije v Kopru. Je urednik šestih strokovnih monografij in avtor številnih znanstvenih študij, kjer se posveča predvsem zdravljenju duševnih motenj starejših oseb. V študentskih letih je postal sopotnik društva in revije 2000, objavljal je v revijah Tretji dan in zvon, v zadnjih letih pa piše tudi pesmi za otroke. Pesniška zbirka Odsevi bližine je avtorjev literarni prvenec,« je v imenu Muzejskega društva Škofja Loka zbranim na kulturnem večeru povedal Aleksander Igličar.
Marko Pišljar živi v Godoviču nad Idrijo, z ženo Ireno pa imata hčerki Špelo in Nino ter dve vnukinji in vnuka. Markova mama je bila doma iz Jelovice pod Blegošem, zato je bilo med udeleženci pesniškega večera precej njegovih sorodnikov iz Poljanske doline.
»Dnevnik sem pisal že v srednji šoli, moja odločitev za psihiatrijo pa je bila zelo povezana s primarijem Jožetom Felcem, s katerim sva tudi dolgo skupaj delala. Pesmi pišem 25 let, to pa je moja prva pesniška zbirka in ima naslov Odsevi bližine. Kar nekaj naporov je bilo potrebnih, da sem prišel do izdajatelja, nato pa se je za izdajo odločila Celjska Mohorjeva družba,« je povedal Marko Pišljar, naslov pesniške zbirke pa je pojasnil slavist in sodelavec Celjske Mohorjeve družbe Jože Faganel.
Zrcalo naše notranjosti
»Pesniška zbirka Odsevi bližine ima imeniten naslov. Gre za zrcalo naše notranjosti, ki izhaja iz stikov med nami in želje, da kakšno doživetje in spoznanje tudi zabeležimo. Peter Abram je pesmi podoživel kot likovnik, in ko listamo po knjigi, vidimo, kako se likovni in besedni del ujemata,« je povedal Jože Faganel in ugibal, da je tudi poezija nekakšno zdravilo, ki zna pomirjati. »Tisto, kar celotni opus pesniške duše redko razliva med bralce, je čarobna preprostost umirjenosti, ki na čudovit, a povsem preprost način bralca dejansko pomirja. Lahko bi dodali, da ga celo 'zdravilno' pomirja.«
Ponosen na sorodnike
Kot je pojasnil Marko Pišljar, si je želel pesniško zbirko v Škofji Loki predstaviti tudi zato, ker ima v Poljanski dolini in Škofji Loki ter vse do Ljubljane številne sorodnike, teto in strica, pa tudi številne bratrance in sestrične, ki do letošnje izdaje pesniške zbirke večina sploh niso vedeli, da piše pesmi.
»Zelo sem ponosen na svoje sorodnike na gorenjski strani. Edini smisel pisanja je, da nekoga nagovarjaš, da je pisanje del komunikacije. Pa ne le zato, ker sem psihiater, čeprav sem mogoče ob tem uporabljal nekatera znanja iz psihologije, da sem vse skupaj 'zavil',« je tudi povedal Marko Pišljar in dodal, da je vesel, ker so se pesniškega večerja udeležili tudi številni ljubitelji lepe slovenske besede.
Njegove pesmi sta prebirala Alenka Höfferle Felc, zdravnica in dolgoletna voditeljica na Radiu Slovenija, in upokojen dramski igralec Silvij Božič, nekaj pa jih je Marko Pišljar prebral sam.
Za prisrčno glasbeno spremljavo na prireditvi v Miheličevi galeriji v Kašči je poskrbel orgličar Miro Božič, zbrani pa so psihiatru in pesniku Marku Pišljarju postavili nekaj zanimivih vprašanj. Tudi o zdravilni moči poezije, za katero je že znal navdušiti svoje paciente.