Podprli izredno uskladitev pokojnin
Proti pričakovanjem je svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v četrtek sprejel sklep o izredni uskladitvi pokojnin v letu 2015 in predlagal vladi, da k njemu poda soglasje.
Podatki ZPIZ-a tudi kažejo na pozitivne učinke zadnje pokojninske reforme. Število novih zahtevkov za starostno pokojnino se je s 15.512 v letu 2013 znižalo na 14.208 v letu 2014. Med novimi starostnimi upokojenci, ki jim je zavod v letu 2014 priznal pokojnino, prevladujejo odmere po prejšnjem pokojninskem zakonu, ki jih omogočajo prehodne določbe sedanjega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Takih prejemnikov je bilo 62 odstotkov.
Kranj – Sklep o izredni uskladitvi pokojnin v letu 2015 so sprejeli z 11 glasovi (zastopniki sindikatov in upokojencev) za, sedmimi proti in dvema vzdržanima.
Na podlagi zakona o izvrševanju državnih proračunov za leti 2014 in 2015 se pokojnine in drugi prejemki v letu 2014 niso uskladili, kar je skupaj z ukrepi, sprejetimi v preteklih letih, vplivalo na gmotni položaj uživalcev pokojnin in drugih prejemkov. Podatki Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) kažejo, da se je realna vrednost pokojnin znižala peto leto zapored; v letu 2013 za 1,9 in v letu 2014 za 0,2 odstotka. Povprečna mesečna pokojnina brez odtegnjene akontacije dohodnine, izplačana v obdobju januar–december 2014, je znašala 566 evrov, povprečna starostna pa 613 evrov. Neugodni trendi se nadaljujejo tudi pri razmerju med povprečno pokojnino in povprečno plačo, ki se je v letu 2014 znižalo na 56,1 odstotka (56,6 odstotka v letu 2013), razmerje med povprečno starostno pokojnino in povprečno plačo pa na 61 odstotkov (61,7 odstotka v letu 2013).
Pobudo o izredni uskladitvi pokojnin je svet zavoda ZPIZ obravnaval na predlog dveh članov sveta zavoda, in sicer z utemeljitvijo, da redne uskladitve na podlagi zakona o izvajanju proračunov letos ne bo, pokojninski zakon pa določa, da se lahko na predlog sveta zavoda in ob soglasju vlade opravi izredna uskladitev pokojnin. To se lahko zgodi v letu, ki sledi letu, v katerem je ugotovljena pozitivna gospodarska rast bruto domačega proizvoda, ali v letu, ko je rast najnižje pokojninske osnove dve leti zaporedoma nižja od rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju januar–december preteklega leta v primerjavi z enakim obdobjem pred tem. Statistični urad je dan po odločanju na svetu ZPIZ-a v petek objavil podatek o letni stopnji rasti BDP oziroma o gospodarski rasti v letu 2014. Podatki kažejo, da se je BDP v četrtem četrtletju 2014 povečal za 2,4 odstotka, v letu 2014 pa za 2,6 odstotka.
Po daljši razpravi so člani sprejeli sklep o izredni uskladitvi pokojnin v letu 2015 in hkrati predlagali vladi, da k predlaganemu sklepu da soglasje. Vlada pa je že pred tednom dni ob sprejemanju rebalansa proračuna zavrnila možnost izredne uskladitve pokojnin v tem letu, pač pa so se koalicijski partnerji dogovorili, da bodo pokojnine usklajevali takoj na začetku leta 2016, če bo letošnja gospodarska rast več kot 2,5-odstotna.