V Vodicah želijo več defibrilatorjev

V Občini Vodice imajo štiri defibrilatorje, vendar trenutno še nobenega, ki bi bil dostopen štiriindvajset ur na dan.

Vodice – Avtomatski zunanji defibrilator ali krajše AED je naprava, ki s pomočjo električnega sunka lahko ponovno požene srce ter s tem rešuje življenja. Je izjemno preprosta za uporabo, hkrati pa nas vodi skozi celoten postopek oživljanja, kar pomeni, da jo lahko uporablja tudi laik.

Kljub temu da naprava rešuje življenja, je ponekod še vedno slabo dostopna. V občini Vodice razpolagajo s štirimi defibrilatorji. »Eden je v zgradbi gasilskega društva v Vodicah, drugi trije pa na občinskih zgradbah v Vodicah, Skaručni in Utiku,« je povedal Rado Čuk iz občinske uprave.

Problem predstavlja predvsem dostopnost teh naprav na območju Vodic. Ker so vse v notranjosti stavb, ponoči niso dostopne. »Za 24-urno dostopnost je defibrilatorje treba namestiti na zunanje zidove stavb, v posebne klimatizirane omarice. Zavedamo se pomena 24-urne dostopnosti, zato imamo namen namestiti defibrilatorje tudi na zunanje površine. Skrbi nas vandalizem, ki je prisoten v občini,« je dodal Čuk, ki sicer še ne ve, kdaj in koliko dodatnih naprav lahko zagotovijo.

Dostopnost teh naprav se po posameznih občinah zelo razlikuje. Med najboljše na Gorenjskem, po besedah Janeza Roglja, predsednika krajevne organizacije Rdečega križa Visoko-Milje-Luže, sodi občina Šenčur. »Pri nas imamo trenutno deset defibrilatorjev, od tega jih je devet vseskozi dostopnih, le eden pa samo podnevi. Zgolj v dveh vaseh ni nobenega, vendar v bližnji prihodnosti nameravamo tudi to popraviti,« je povedal Rogelj.

Razširjenost defibrilatorjev in osveščanje ljudi o njihovem obstoju, delovanju in lokacijah je nujna, saj pomaga ohranjati življenja. »S klicanjem reševalcev izgubimo kakšno minuto. Ti za izvoz potrebujejo več kot minuto ter vsaj še dodatno minuto za vsak kilometer prevožene poti. Pomoč pacientu je nujno potrebna čim prej, saj se ob zastoju srca z vsako pretečeno minuto za deset odstotkov zmanjša možnost preživetja. Zato je zelo pomembno, da imamo defibrilator vedno pri roki, ko ga potrebujemo,« je zaključil Janez Rogelj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 21. julij 2019 / 21:23

Učiteljevo delo na domu

V prejšnjem prispevku sem v osnovnih značilnostih opisala novi sistem enotnega urejanja delovnega časa učiteljev, ki je s spremembo kolektivne pogodbe za vzgojo in izobraževanje pričel veljati v le...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / ponedeljek, 28. oktober 2013 / 20:09

Noč čarovnic

Salzburško v soncu. V Mozartovem mestu so trgovine polne kostumov in pritiklin za noč čarovnic. A mene zanese v knjigarno. Izbrani pravi, da čarovniškega kostuma tako in tako ne potrebujem. Zgodba,...

GG Plus / ponedeljek, 28. oktober 2013 / 20:07

Presenečenje (2)

»Nekega lepega dne si je stric Gustl kupil moped. Dejal je, da ne gre drugače, ker ga bolijo noge. A je veselje ob novi pridobitvi trajalo le kratek čas. Na poledeneli cesti ga je zaneslo...

GG Plus / ponedeljek, 28. oktober 2013 / 20:06

Mrk protestnikov in sindikalistov

Metafizika po Schelerju: »Metafizika je, če iščeš črno mačko v kotu zatemnjene črne sobe, ki je povsem okrogla, mačke pa v njej sploh ni.«

Gospodarstvo / ponedeljek, 28. oktober 2013 / 19:58

Davčni popust le za prvo leto

Lastniki stanovanjskih nepremičnin naj bi le v prvem letu uveljavitve zakona o davku na nepremičnine plačevali davek od znižane davčne osnove.

Kultura / ponedeljek, 28. oktober 2013 / 19:24

Pogledi na Grintovce

Pregledna razstava Moč gora vso svojo pozornost namenja likovnim upodobitvam Kamniško Savinjskih Alp od nekoč do danes. Na ogled je 41 del slikarjev od Karingerja do Perka, Berleca in Hafnerja.