V Vodicah želijo več defibrilatorjev
V Občini Vodice imajo štiri defibrilatorje, vendar trenutno še nobenega, ki bi bil dostopen štiriindvajset ur na dan.
Vodice – Avtomatski zunanji defibrilator ali krajše AED je naprava, ki s pomočjo električnega sunka lahko ponovno požene srce ter s tem rešuje življenja. Je izjemno preprosta za uporabo, hkrati pa nas vodi skozi celoten postopek oživljanja, kar pomeni, da jo lahko uporablja tudi laik.
Kljub temu da naprava rešuje življenja, je ponekod še vedno slabo dostopna. V občini Vodice razpolagajo s štirimi defibrilatorji. »Eden je v zgradbi gasilskega društva v Vodicah, drugi trije pa na občinskih zgradbah v Vodicah, Skaručni in Utiku,« je povedal Rado Čuk iz občinske uprave.
Problem predstavlja predvsem dostopnost teh naprav na območju Vodic. Ker so vse v notranjosti stavb, ponoči niso dostopne. »Za 24-urno dostopnost je defibrilatorje treba namestiti na zunanje zidove stavb, v posebne klimatizirane omarice. Zavedamo se pomena 24-urne dostopnosti, zato imamo namen namestiti defibrilatorje tudi na zunanje površine. Skrbi nas vandalizem, ki je prisoten v občini,« je dodal Čuk, ki sicer še ne ve, kdaj in koliko dodatnih naprav lahko zagotovijo.
Dostopnost teh naprav se po posameznih občinah zelo razlikuje. Med najboljše na Gorenjskem, po besedah Janeza Roglja, predsednika krajevne organizacije Rdečega križa Visoko-Milje-Luže, sodi občina Šenčur. »Pri nas imamo trenutno deset defibrilatorjev, od tega jih je devet vseskozi dostopnih, le eden pa samo podnevi. Zgolj v dveh vaseh ni nobenega, vendar v bližnji prihodnosti nameravamo tudi to popraviti,« je povedal Rogelj.
Razširjenost defibrilatorjev in osveščanje ljudi o njihovem obstoju, delovanju in lokacijah je nujna, saj pomaga ohranjati življenja. »S klicanjem reševalcev izgubimo kakšno minuto. Ti za izvoz potrebujejo več kot minuto ter vsaj še dodatno minuto za vsak kilometer prevožene poti. Pomoč pacientu je nujno potrebna čim prej, saj se ob zastoju srca z vsako pretečeno minuto za deset odstotkov zmanjša možnost preživetja. Zato je zelo pomembno, da imamo defibrilator vedno pri roki, ko ga potrebujemo,« je zaključil Janez Rogelj.