V Vodicah želijo več defibrilatorjev

V Občini Vodice imajo štiri defibrilatorje, vendar trenutno še nobenega, ki bi bil dostopen štiriindvajset ur na dan.

Vodice – Avtomatski zunanji defibrilator ali krajše AED je naprava, ki s pomočjo električnega sunka lahko ponovno požene srce ter s tem rešuje življenja. Je izjemno preprosta za uporabo, hkrati pa nas vodi skozi celoten postopek oživljanja, kar pomeni, da jo lahko uporablja tudi laik.

Kljub temu da naprava rešuje življenja, je ponekod še vedno slabo dostopna. V občini Vodice razpolagajo s štirimi defibrilatorji. »Eden je v zgradbi gasilskega društva v Vodicah, drugi trije pa na občinskih zgradbah v Vodicah, Skaručni in Utiku,« je povedal Rado Čuk iz občinske uprave.

Problem predstavlja predvsem dostopnost teh naprav na območju Vodic. Ker so vse v notranjosti stavb, ponoči niso dostopne. »Za 24-urno dostopnost je defibrilatorje treba namestiti na zunanje zidove stavb, v posebne klimatizirane omarice. Zavedamo se pomena 24-urne dostopnosti, zato imamo namen namestiti defibrilatorje tudi na zunanje površine. Skrbi nas vandalizem, ki je prisoten v občini,« je dodal Čuk, ki sicer še ne ve, kdaj in koliko dodatnih naprav lahko zagotovijo.

Dostopnost teh naprav se po posameznih občinah zelo razlikuje. Med najboljše na Gorenjskem, po besedah Janeza Roglja, predsednika krajevne organizacije Rdečega križa Visoko-Milje-Luže, sodi občina Šenčur. »Pri nas imamo trenutno deset defibrilatorjev, od tega jih je devet vseskozi dostopnih, le eden pa samo podnevi. Zgolj v dveh vaseh ni nobenega, vendar v bližnji prihodnosti nameravamo tudi to popraviti,« je povedal Rogelj.

Razširjenost defibrilatorjev in osveščanje ljudi o njihovem obstoju, delovanju in lokacijah je nujna, saj pomaga ohranjati življenja. »S klicanjem reševalcev izgubimo kakšno minuto. Ti za izvoz potrebujejo več kot minuto ter vsaj še dodatno minuto za vsak kilometer prevožene poti. Pomoč pacientu je nujno potrebna čim prej, saj se ob zastoju srca z vsako pretečeno minuto za deset odstotkov zmanjša možnost preživetja. Zato je zelo pomembno, da imamo defibrilator vedno pri roki, ko ga potrebujemo,« je zaključil Janez Rogelj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / nedelja, 26. januar 2014 / 12:19

Čakajo revizijo poslovanja

Pri Ljudski univerzi Kranj se delo sveta zavoda normalizira, revizija poslovanja pa še vedno ni zaključena.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 10. januar 2017 / 17:17

Nič odškodnine za trk z deskarjem

Rekreacijsko-turističnemu centru Krvavec ni treba plačati odškodnine Kranjčanu, ki se je poškodoval na krvavškem smučišču, enako tudi ne povzročitelju nesreče.

Radovljica / torek, 10. januar 2017 / 17:15

Obratuje tudi smučišče v Kamni Gorici

Kamna Gorica – Smučišče v Kamni Gorici je Športno društvo Partizan Kamna Gorica v spodnjem delu uspešno zasnežilo. Otroci so se lahko sankali že med božično-novoletnimi prazniki, z obratovanjem vle...

Kronika / torek, 10. januar 2017 / 17:14

Kraja priljubljene maskote

Bled – Na Bledu še vedno niso razrešili uganke, kam je zadnji lanski dan med 11. Silvestrovanjem za otroke izginila priljubljena maskota Medved Čalapinko. Unikaten kostum je neznanec ukradel po kon...

Zanimivosti / torek, 10. januar 2017 / 17:14

Slovenski konjeniki v državi SHS

Avstro-Ogrska je konec leta 1918 prenehala obstajati. Avstro-ogrski dragonci slovenskega rodu so se priključili vojski generala Rudolfa Maistra, ki je branil severno mejo.

Kranjska Gora / torek, 10. januar 2017 / 17:12

Zima vendarle tudi bela

Letošnja zima je sploh na Gorenjskem izjemno skopa s snegom, zato so ljubitelji smučanja in drsanja pretekli konec tedna izkoristili prav vsak kotiček, kjer je bilo mogoče uživati na snegu in ledu. Te...