V spomin na ubita duhovnika
Ob 70. obletnici smrti duhovnikov Franca Krašne in Filipa Terčelja sta bila v Železnikih sveta maša, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore, in koncert, pri Štulcu v Davči pa so blagoslovili nov spomenik.
Železniki – Župniji Železniki in Davča sta počastili spomin na pred 70 leti umorjena duhovnika Franca Krašno in Filipa Terčelja. Primorskega duhovnika, pesnika in pisatelja Terčelja, za katerega poteka tudi postopek beatifikacije, so v 30-ih letih prejšnjega stoletja preganjali že fašisti. Po vojni je bil znova zaničevan, nakar se je zatekel k prijatelju Krašni, župniku v Sorici in Davči. Ko sta se 7. januarja 1946 peš odpravila v Železnike, od koder bi šla z avtobusom v Ljubljano, so ju pripadniki Korpusa narodne obrambe Jugoslavije v Štulčevi grapi v Davči ustrelili in ju tam tudi zakopali. Danes sta pokopana na davškem pokopališču.
Ob 70. obletnici njune smrti je bila v soboto v župnijski cerkvi v Železnikih sveta maša, ki jo je daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore, ki je v pridigi med drugim dejal, da sporočilo življenja in smrti obeh duhovnikov postaja vedno bolj živo. »Živeti resnico je danes nadvse pomembno. Tudi pokojna duhovnika nam to izpričujeta. Nista pristala na to, da bi se širila laž, nista pristala na to, da bi ljudi preganjali zgolj zaradi tega, ker nosijo morda napačen priimek, ker njihovi predniki niso po volji trenutni oblasti. Resnica ju je gnala, da bi se potegnila za te ljudi, da bi zanje rekla besedo tam, kjer sta upala dobiti pravi odgovor. Spregovoriti resnico takrat, ko je morda to nevarno, spregovoriti resnico vedno, tudi takrat, ko te to morda stane, je vredno kristjana, je vredno človeka,« je poudaril.
Po maši je sledil koncert Terčeljevih in drugih pesmi v izvedbi Mešanega pevskega zbora Anton Foerster pod vodstvom Damijane Božič - Močnik in ob orgelski spremljavi Tomaža Močnika. Uglasbenih je sicer kar 114 Terčeljevih religioznih pesmi.
Že v četrtek, prav na 70. obletnico njune smrti, pa so v Štulčevi grapi v Davči blagoslovili novo spominsko obeležje umorjenima duhovnikoma, ki so ga postavili župljani Davče in Terčeljevi sorodniki. »Na tem mestu je od leta 2009 stal lesen križ, ki je spominjal na mesto smrti obeh duhovnikov, ki sta bila umorjena zahrbtno in krivično,« je ob tem poudaril domačin Franc Peternelj. Obeležje je blagoslovil škofjeloški dekan Simon Fortuna.