Za (pre)majhne kmetije so pomembne dopolnilne dejavnosti
Za obstoj majhnih kmetij je zelo pomemben razvoj dopolnilnih delavnosti, ugotavljajo v škofjeloški izpostavi Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije.
Škofja Loka – Kmetije so premajhne, da bi kmetom lahko zagotovile socialno varnost, in hkrati prevelike, da bi jih lahko obdelovali ob redni zaposlitvi zunaj kmetijstva. Mladi nimajo prave volje do kmetovanja, saj je zaslužek v drugih panogah lažji. Spremenjena kmetijska politika ne vključuje dovolj ukrepov, ki bi bili primerni za kmetovanje v Škofjeloškem hribovju. Zemljiška posest je preveč razdrobljena, starostna struktura gospodarjev kmetij je neugodna in njihova stopnja izobrazbe dokaj nizka. Novi problemi nastajajo pri kmetovanju na vodovarstvenih območjih, na območjih Nature 2000 in v obvodnem pasu, novi davki še dodatno poslabšujejo položaj kmetov ... To so glavni problemi kmetijstva na Loškem, ugotavljajo v tamkajšnji izpostavi Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) in dodajajo, da se ukrepi za rešitev teh problemov delno že izvajajo. Pozitivne učinke kažejo finančne spodbude za mlade prevzemnike kmetij, vendar številni zaradi visokega vstopnega praga (šest hektarjev primerljivih kmetijskih površin) ne morejo kandidirati za pomoč. Izobrazbeno »sliko« na kmetih izboljšuje tudi kmetijska svetovalna služba s predavanji in tečaji za kmete in za kmečke gospodinje. Kar zadeva zaposlenost na kmetiji, je veliko neizkoriščenih možnosti na področju dopolnilnih dejavnosti. Le malo je kmetij, ki zagotavljajo dohodek vsaj za eno polno delovno moč, zato bo obstoj teh kmetij odvisen od tega, ali bodo povečale obseg kmetovanja ali si izboljšale dohodek z dopolnilno dejavnostjo. Kmetije pogrešajo spodbude za nakupe kmetijskih zemljišč in s tem za povečevanje posesti. Ena od primerjalnih prednosti loškega območja je tudi možnost za ekološko kmetovanje. Mlekarna v Škofji Loki že ločeno odkupuje in predeluje ekološko mleko, vendar ji primanjkuje surovine.
Po podatkih kmetijske svetovalne službe je na območju škofjeloške upravne enote oz. občin Škofja Loka, Gorenja vas - Poljane, Žiri in Železniki lani oddalo zbirno vlogo za kmetijska plačila 1449 kmetij. Obseg kmetijskih zemljišč se je v obdobju med zadnjima popisoma (2000–2010) zmanjšal za 9,6 odstotka, število kmetijskih gospodarstev za štiri odstotke in število glav velike živine za pet odstotkov. Mleko je pred desetimi leti oddajalo še 258 kmetij, po zadnjih podatkih ga le še 183.