Nočejo umiranja na obroke
Prejšnji teden je glavnina slovenskih županov vladi predložila zahtevo po odstopu finančnega ministra Dušana Mramorja. S 144 podpisanimi izjavami (med njimi so tudi podpisi gorenjskih županov) so zahtevali tudi spremembo zakona o izvrševanju proračunov za leti 2016 in 2017.
Župani vztrajajo pri povprečnini v višini 536 evrov, v zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2016 in 2017 je znesek povprečnine določen v znesku 522 evrov na prebivalca, medtem ko bi po zakonu o financiranju občin povprečnina morala znašati 652 evrov.
Kranj – Ta namreč določa povprečnino za prihodnji dve leti v znesku 522 evrov na prebivalca. Občinam se to zdi premalo za njihovo normalno delovanje, pripravljene bi bile sprejeti 536 evrov, medtem ko bi po zakonu o financiranju občin povprečnina morala znašati 652 evrov. Neupoštevanje sistemskega zakona pa je tudi razlog za zahtevo po odstopu finančnega ministra, kar je v začetku decembra na sestanku predsedstva Skupnosti slovenskih občin v Naklem napovedal predsednik združenja Ivan Žagar.
Četrtina proračuna le za vrtce
Kako zahtevo utemeljujejo v nekaterih gorenjskih občinah?
»Župani vztrajamo pri 536 evrih povprečnine, kar pa je zgolj preživetvena raven za občine. Še leta 2010 je bil znesek povprečnine 550 evrov, tako da so imeli naši predhodniki boljše možnosti za upravljanje občin. Odtlej se povprečnina stalno znižuje in je za prihodnji leti pristala na 522 evrih, kar se nam v občinah zdi premalo za pokrivanje potreb,« pravi župan občine Kamnik Marjan Šarec. »V Kamniku samo za vrtce namenjamo kar četrtino vsega proračuna, kar je največ v državi, poleg tega pa smo dolžni financirati še številne druge obveznosti. V naši občini smo izračunali, da bi bil primeren znesek 601 evro, kar bi nam prineslo 2,5 milijona evrov več. Tako pa se ob znižani povprečnini zgodi, da nam ti stroški zažirajo v investicije. Vlado smo župani na to pogosto opozarjali in žal naleteli na gluha ušesa, zato sedaj s peticijo zahtevamo odstop ministra za finance. Vlada nam je tudi obljubljala zmanjšanje stroškov za občine, a se to ni zgodilo. Nasprotno, nalaga nam nove obveznosti, tako nas bosta denimo novi zakon o domski oskrbi in novi zakon o gradbeništvu, ki prinaša občinam nove naloge pri gradnji manjših objektov, še dodatno obremenila. Ob nižji povprečnini bo zmanjkalo za šole, socialo, za investicije prihodnje leto sploh ne bo denarja, kar vse pomeni umiranje na obroke, na kar pa župani nismo pripravljeni pristati.«
Vlada se ne odziva
Borut Sajovic, župan občine Tržič, pa pravi: »Povprečnina je v državi predpisana z zakoni in če upoštevanje zakonov velja za vse, naj velja tudi za državo. Pri višini povprečnine smo želeli doseči kompromis, to je 536 evrov, čeprav sicer obveznosti občin znašajo toliko, da bi zadoščala povprečnina čez 600 evrov. Toda vlada ni želela prisluhniti, zgodba se je potencirala z vladnim obiskom na Gorenjskem, ko smo se župani želeli srečati s predsednikom vlade in finančnim ministrom, vendar odziva ni bilo. Zahteva po odstopu finančnega ministra Mramorja je eden od sklepov, ki smo ga župani sprejeli na sestanku v Kamniku in jo je podprlo tudi vseh 18 gorenjskih županov. Predsednik vlade ministra najbrž ne bo odstavil, je pa to opozorilo občin, da je treba na področju njihovega financiranja nekaj storiti. A treba se je dogovoriti in problem razumno rešiti, morebiti tudi na račun nižjega standarda. Naša občina sicer nima finančnih težav, opažam pa jih pri nekaterih drugih, ki so se zaradi tega prisiljene zadolževati.«
Bo potrebna ustavna presoja?
»Župani smo se strinjali, naj se razveljavi člen zakona o izvrševanju proračunov za leto 2016 in 2017, ki določa povprečnino. Ni pa prenizka za financiranje občin le ta, pač pa nam država niža tudi sredstva za investicije, ki jih določa zakon o financiranju občin. Naša občina je na tem področju prikrajšana za 100 tisoč evrov. Tako prehajamo v obdobje, ko bomo imele občine denarja le še za nujne stvari, nikakršnih pa za investicije in razvoj. Za leto 2015 so reprezentativna združenja občin v pogajanjih dosegla odstotek proračuna za investicije in še dodaten odstotek za nazaj, vendar nam sedaj ni jasno, ali bomo v letu 2016 dobili dva odstotka. Tudi sam sem že večkrat opozoril, da bomo ob takem zmanjševanju sredstev občine težko preživele, predlagal sem celo, naj bi župani v opozorilo vladi in tudi Evropski uniji kolektivno odstopili. Na to sicer ni bilo odziva, očitno pa je treba z nekim skrajnim ukrepom opozoriti na nesprejemljivo ravnanje države,« je prepričan župan občine Preddvor Miran Zadnikar.
V občini Škofja Loka, kjer so občinski svetniki prav tako podprli zahtevo po spremembi zakona o izvrševanju proračunov za leti 2016 in 2017, je župan Miha Ješe menil, da bi s 536 evri povprečnine dosegli realno vsaj raven tega leta, ob predlogu vlade po nižjem znesku pa bo njihov proračun okleščen za dva do tri odstotke. »Občina Škofja Loka ni pristopila k podpisu predloga Skupnosti občin Slovenije za odstavitev ministra za finance dr. Dušana Mramorja. Menimo, da odstavitev ne bo izboljšala finančne situacije občinam in bo potrebna ustavna presoja,« pa o zahtevi za odstavitev finančnega ministra sporočajo s škofjeloške občine.