Na gorenjskih smučiščih, tudi v Kranjski Gori, si v novem letu želijo predvsem nizkih temperatur in kakšne pošiljke naravnega snega. / Foto: Matic Zorman

Na smučiščih trikrat manj smučarjev

Med božično-novoletnimi prazniki bi se na smučiščih praviloma moralo treti smučarjev, a jo je žičničarjem zagodla mila zima, ki je decembra skoparila s snegom, za nameček pa so nenavadno visoke temperature oteževale tudi umetno zasneževanje.

Matej Kandare (Žičnice Vogel) meni, da rezervacije nastanitvenih kapacitet v novoletnem terminu še »prenesejo« slabše razmere na smučišču, saj gostje ne pridejo samo smučat, a če kmalu ne bo večje pošiljke snega, lahko v nadaljevanju začne prihajati tudi do odpovedi.

Kranj – Čeprav so na številnih gorenjskih smučiščih naprave optimistično zagnali že konec novembra, pa so zaradi neugodnega vremena v zadnjih decembrskih dneh obratovali v zelo okrnjenem obsegu. Tako ne čudi, da je bil obisk ponekod tudi trikrat manjši kot v običajnih zimah.

V Kranjski Gori je tako v ponedeljek smučalo 1500 smučarjev, ob ugodnih razmerah pa bi jih po besedah Klavdije Gomboc iz podjetja RTC Žičnice Kranjska Gora morali našteti več kot štiri tisoč. Obratovali sta dve vlečnici in dve štirisedežnici, zagotoviti pa jim je uspelo 35 centimetrov kompaktnega snega. »Smučišče deluje od 27. novembra in glede na lanski katastrofalni začetek sezone, od 13. decembra do 2. januarja smo namreč obratovali samo z eno napravo, smo z letošnjo sezono doslej zadovoljni. Smo eno redkih evropskih smučišč, ki obratuje na višini 810 metrov, je pa dejstvo, da ne dosegamo rezultatov kot v preteklih povprečnih sezonah,« je pojasnila Gombočeva. Poudarila je še, da Kranjska Gora omogoča še vrsto drugih dejavnosti, zato zaradi pomanjkanja snega večjih odpovedi rezervacij v nastanitvenih kapacitetah ne pričakujejo.

»Na srečo uspemo goste prepričati, da kljub slabim pogojem razmere za smuko niso slabe, tako da večjih stornacij ni,« je povedal Uroš Zupan, namestnik direktorja RTC Krvavec, ki sicer ne pomni, kdaj so bile nazadnje konec decembra razmere za smučanje tako neugodne. Pri njih je v začetku tedna obratovalo pet od enajstih žičniških naprav. Namerili so do 35 centimetrov snega in našteli po 1000 smučarjev dnevno, a jih je v prazničnih dneh ob normalnih razmerah trikrat več.

Tudi na Voglu, kjer so temperature še v ponedeljek dosegale 10 stopinj Celzija, so bili pogoji za smuko vse prej kot idealni. Snega do 20 centimetrov, poleg štirisedežnice Brunarica je obratoval še otroški park, uredili so tudi sankališče. »Kljub hladnejšim dnevom pa ne bomo mogli zasnežiti dodatnih površin, saj top, ki ga imamo na testiranju, zadošča zgolj za vzdrževanje obstoječih zasneženih površin. Dolgoročno ne bo šlo brez urejenega umetnega zasneževalnega sistema, saj imamo skoraj vsako leto problem do božično-novoletnih praznikov zagotoviti primerno snežno odejo,« pravi Matej Kandare iz Žičnic Vogel. Kljub omejenemu obratovanju so ta teden našteli 400-500 smučarjev dnevno, če bi bile razmere normalne, bi jih moralo biti vsaj trikrat več. »Določen izpad bo, ni pa to nič novega za nas, v lanski sezoni smo na primer v polnem obsegu začeli obratovati šele 20. januarja,« je dejal. Kandare meni, da rezervacije v novoletnem terminu še »prenesejo« slabše razmere na smučišču, saj gostje ne pridejo samo smučat, a če kmalu ne bo večje pošiljke snega, lahko v nadaljevanju začne prihajati tudi do odpovedi.

Podobno se je izkazalo tudi na Soriški planini, kjer so zabeležili nekaj odpovedi rezervacij, a še pred božičem, je pojasnil Franc Golija, direktor in lastnik smučišča. Ta čas obratujeta proga Slatnik in otroška vlečnica Lucija, odeja iz naravnega in umetnega snega je debela 30 centimetrov. Od konca novembra jim je uspelo delovati dva konca tedna, od božiča naprej pa vsakodnevno. »Do nedelje bomo še obratovali, potem se bomo sproti odločali glede na vreme in pogoje. Želimo si vsaj nižjih temperatur, da bo možno umetno zasneževanje,« je še dejal Golija.

Slabim vremenskim pogojem pa kljubujejo tudi prizadevni člani Športnega društva Buldožerji, ki od 3. decembra zagotavljajo smuko na manjšem smučišču Rudno pri Železnikih na 500 metrih nadmorske višine. Umetno jim je uspelo zasnežiti spodnjo polovico od 300 metrov dolge proge, k čemur pripomore tudi senčna lega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 19. maj 2010 / 07:00

Manjša bilančna vsota, a večji dobiček

UniCredit Banka Slovenija je v letošnjem prvem četrtletju dosegla bistveno boljše rezultate kot v enakem lanskem obdobju.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 20. november 2007 / 07:00

Gorenjevaška Ptičja abeceda

V Osnovni šoli Ivana Tavčarja Gorenja vas so navdušeni nad novostjo, ki je ne poznajo v nobeni drugi šoli.

Gospodarstvo / torek, 20. november 2007 / 07:00

Kako so kupili Gorenjski tisk

Kranj, Škofja Loka - Prejšnji teden smo že poročali, da je Gorenjski tisk (GT) prevzel Aleksander Troha, direktor EGP Škofja Loka, dosedanja direktorica tiska Kristina...

Gospodarstvo / torek, 20. november 2007 / 07:00

Prodaja Telekoma po načrtih

Ljubljana - Ministrstvo za gospodarstvo sporoča, da postopek prodaje državnega deleža v Telekomu Slovenije poteka v skladu z razpisnimi pogoji, ki so bili javno predstavljeni ob...

Gospodarstvo / torek, 20. november 2007 / 07:00

Srečanje kmetic

Gorenjske kmečke žene so se v petek zbrale na tradicionalnem srečanju.

Gospodarstvo / torek, 20. november 2007 / 07:00

Z novo podobo in z dobičkom

Banka SKB je v torek na Brdu gorenjskim podjetjem in zasebnikom predstavila novo grafično podobo, plačilni sistem Sepa ter poslovno in davčno plat lizinga.