Slovenski ples bo v Vrbi
V nedeljo, 10. januarja, ob 19.30 bo v celovškem gledališču predstava Angel pozabe/Engel des Vergessens, ki je nastala po istoimenski knjigi koroške slovenske pisateljice Maje Haderlap. Dramatizirano zgodbo so na oder postavili v ljubljanski Drami. Predstava bo v slovenščini z nemškimi nadnapisi.
Ena prvih prireditev Slovencev na Koroškem v novem letu je že več kot 60 let Slovenski ples. Letošnji bo že 64., začel pa se bo v torek, 5. januarja, ob 20. uri v veliki prireditveni dvorani Kazina/Casineuma v Vrbi/Velden ob Vrbskem jezeru, Am Corso 17. Za ples bosta igrala Toti Big Band iz Maribora in ansambel KGB. Organizator plesa je Slovenska prosvetna zveza iz Celovca. Njen poslovodja dr. Janko Malle je povedal, da je slovenski ples najstarejša plesna oziroma družabna prireditev Slovencev na Koroškem in prva večja prireditev v novem letu. Tradicija plesa je dolga in bogata. Pobudnika zanjo sta bila Franc Brežjak, ki je deloval na številnih področjih delovanja Slovencev na Koroškem, in tedanji tajnik Slovenske prosvetne zveze Blaž Singer. Slovenski ples ni le družabnost in zabava, ampak tudi priložnost za srečanje Slovencev z različnih koncev Koroške, ki se sicer prav pogosto ne videvajo. Številni si na plesu sežejo v roke in si zaželijo vse dobro v pravkar začetem letu. Slovenska prosvetna zveza je Slovenski ples organizirala na različnih lokacijah. Dolgo je bil v dvorani Delavske zbornice v Celovcu in v Domu glasbe, enkrat pa v dvorani pivovarne Schleppe v Celovcu. Zadnja leta je v Vrbi, ki se je izkazala kot izvrstna lokacija z vso potrebno infrastrukturo, tudi s parkiriščem takoj čez cesto. Za prijavo za ples in za rezervacijo mize je še čas. Željo je treba sporočiti po telefonu 0043/463 514300 320 321 322 ali na elektronski naslov spz@slo.at.
Med praznično obarvanimi dogodki na Koroškem kaže posebej omeniti dva jubileja. V Mohorjevi hiši v Celovcu so slavili 25-letnico lutkarstva, ki deluje v okviru Slovenskega kulturnega društva Celovec. Ob tej priložnosti so lutkarji zaigrali igro o podganku Arturju, ki povzroča zmedo med drugimi podganami. Igro je režirala Breda Varl, glasbo pa je napisala Katarina Hartman. Jubilant je tudi tamburaška skupina Tamika in Železne Kaple. Jubilej so praznovali s koncertom v polni farni dvorani v Železni Kapli, na katerem so nastopile znane slovenske pevske in glasbene skupine s Koroškega. Na ogled je bila tudi razstava o zgodovini tamburaštva na Koroškem in v Železni Kapli, o devetih članih sedanje Tamike in o dolgoletnem mentorju koroških tamburašev Hanziju Gabrijelu.