Odgovorni na kranjski občini so tudi pri postavitvi montažne večnamenske dvorane z drsališčem delali po domače, brez urejene dokumentacije in niso spoštovali načel gospodarnosti. / Foto: Primož Pičulin

Delali so po domače

Računsko sodišče, ki je pregledovalo pravilnost poslovanja kranjske občine v letu 2012, je občini izreklo negativno mnenje, kot pojasnjujejo na občini, pa je bila večina nepravilnosti, kjer je bilo to mogoče, odpravljena že med revizijskim postopkom.

Kranj – Prejšnji teden je računsko sodišče izdalo poročilo o pravilnosti poslovanja Mestne občine Kranj v letu 2012 v delu, ki se nanaša na upravljanje in razpolaganje z nepremičnim premoženjem, tekoče transfere nepridobitnim organizacijam in ustanovam, investicijske odhodke, zadolževanje, projekte javno-zasebnega partnerstva in druge preveritve.

Kot so ugotovili, so bili postopki upravljanja in razpolaganja z nepremičnim premoženjem pomanjkljivi, saj v postopku niso bili izdelani posamezni dokumenti ali pa je občina uporabila nepravilne metode za ravnanje s premoženjem. Občina je pomanjkljivo izvedla tudi postopke dodelitve tekočih transferov nepridobitnim organizacijam in ustanovam na področju kulture, glavna nepravilnost pri teh postopkih je bila, da nista bila določena način uporabe in pomen posameznih meril za izbiro prejemnikov sredstev, poleg tega ni bil razviden način ocenjevanja in vrednotenja.

Tako je občina izvajalcema športnih programov dodelila ure za uporabo dvorane brez javnega razpisa. Pri investicijskih odhodkih v več primerih ni bil izveden ustrezen postopek javnega naročanja. V primeru prostorov za knjižnico se je občina dogovorila za nakup dodatnih prostorov in izvedbo dodatnih del, ne da bi se z izvajalci pogajala o ceni prostorov in del. Pri izvedbi projekta postavitve večnamenske dvorane s pokritim drsališčem z ustanovitvijo stavbne pravice občina ni izvedla ustreznih postopkov, saj bi morala v letu 2006 postopek gradnje in najema še nezgrajene dvorane izvesti v skladu z Zakonom o javnih naročilih. V letu 2012 bi morala postopek izbire zasebnega partnerja za vsebinsko enak projekt izvesti v skladu z Zakonom o javno-zasebnem partnerstvu. Poleg tega sta občinski svet in župan z odločitvijo o podelitvi stavbne pravice, ki je bila sprejeta v letu 2012, začela pa naj bi veljati šele leta 2017, ko se izteče stavbna pravica iz leta 2006, posegla v mandatno obdobje novega občinskega sveta in župana, za kar jima javnofinančni predpisi niso dajali podlage.

Pomanjkljivosti pri telovadnici v Žabnici

Občina je v letu 2008 sprejela odločitev za sklenitev javno-zasebnega partnerstva za gradnjo in upravljanje telovadnice pri Podružnični šoli Žabnica, ne da bi prej proučila druge možnosti izvedbe projekta, poleg tega je bila odločitev sprejeta brez seznanitve z bistvenimi podatki o projektu. Občina bo v 15 letih za uporabo telovadnice in nadomestila zaradi povečanja tržne vrednosti nepremičnine po prenehanju stavbne pravice zasebnemu partnerju plačala okvirno 1.818.640 evrov.

Nepravilnosti pri financiranju svetniških skupin

Glavni nepravilnosti na področju financiranja svetniških skupin sta bili poraba v znesku nekaj več kot devet tisoč evrov za namene, ki niso povezani z delom občinskega sveta, ter plačilo računov v skupnem znesku nekaj več kot štiri tisoč šeststo evrov za strokovne in administrativne storitve, ki naj bi jih v skladu z Zakonom o lokalni samoupravi opravljala občinska uprava.

Po novem naj bi delali drugače

»Računsko sodišče je Mestni občini Kranj podalo priporočila za izboljšanje poslovanja, odzivnega poročila pa ni zahtevalo, ker so bile že med revizijskim postopkom, kjer je bilo mogoče, odpravljene razkrite nepravilnosti oziroma sprejeti ustrezni popravljalni ukrepi. Gledano v celoti, niso ugotovili velikih nepravilnosti. V večini primerov je šlo za priporočila računskega sodišča, ki pa jih žal ne moremo v celoti udejanjiti, saj nam trenutno veljavni zakon ne dopušča nekaterih omejitev, ki nam jih je priporočilo računsko sodišče. To je na primer glede porabe sredstev pri svetniških skupinah. Na Mestni občini Kranj se seveda zavedamo velike pomembnosti transparentnega in pravilnega poslovanja, in to je v mandatu 2014–2018 ena izmed najvišjih prioritet delovanja kranjske občine,« pojasnjujejo na Mestni občini Kranj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 28. december 2022 / 19:49

Srečanje starejših krajanov Loma

Razgiban program so pripravili učenci in učiteljice Podružnične osnovne šole Lom in otroci iz vrtca z vzgojiteljicama, na pomoč pa so priskočili tudi mnogi prostovoljci.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Umetniški vtis

Pri izdelovanju blejskega laboda je bil pomemben predvsem umetniški vtis. Veslači so se naloge lotili zelo resno. Njihova kreacija je bila zmagovalna. Lesce so dobile novo oazo zabave, Finci pa so v L...

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Naša sreča, vaša sreča

Novinarska redakcija velikega brata se bo v novem letu selila v nove prostore. Mali brat ostaja vaš človek.

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Nominator 229

Lep čas je in zanimivi dnevi so. Tako in drugače. Pravzaprav ne mine dan, večer, ko se v različnih družabnih okoljih poslavlja od iztekajočega se leta. A vselej s približno enakim kontek...

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Glasbena šola za božič

Na Božičnih koncertih v ponedeljek in torek so se Kranjčanom predstavili mladi glasbeniki kranjske glasbene šole.

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Spet evforičen do srca

Veliki božični koncert na kranjski gimnaziji je še enkrat dokazal, kako briljantno glasbeno prihodnost imamo Kranjčani. S koncertno dvorano ta še bolj žlahtna.