Preiskovalci v parlamentu
Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so v torek zaradi preiskave zoper poslanca Andreja Širclja vstopili tudi v državni zbor in na sedež stranke SDS.
Preiskovali tudi Širclja
Preiskovalci nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so v torek izvedli hišne preiskave zoper državnega poslanca SDS Andreja Širclja zaradi suma pomoči pri zlorabi položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Preiskave so bile nadaljevanje oktobrskih preiskav na Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB), ko so kriminalisti preiskovali več oseb zaradi suma zlorabe položaja v povezavi z izplačili računov v skupnem znesku približno 2,8 milijona evrov na podlagi svetovalnih pogodb. Ta teden so na sedežu stranke SDS in v Šircljevi poslanski pisarni v državnem zboru preiskovali sum, da naj bi Šircelj kot takratni predsednik upravnega odbora DUTB in druge do zdaj neugotovljene osebe pomagali sedaj že nekdanjim izvršnim direktorjem slabe banke Alešu Koršiču, Boštjanu Gjerkešu in Torbjörnu Manssonu pri domnevni zlorabi položaja. Šicelj naj bi se namreč v času med 7. in 22. marcem 2015 v Ljubljani in Stockholmu dogovoril za sodelovanje z družbo Quartz+Co in Manssonom, na podlagi tega pa je DUTB sklenila svetovalno pogodbo s Quartz+Co, čeprav naj bi »vsi člani upravnega odbora vedeli, da storitve s strani Quartz+Co nikoli ne bodo opravljene, vsaj ne v celoti«, piše v sodni odredbi o izvedbi zadnjih hišnih preiskav, ki so seveda takoj dobile tudi politične razsežnosti. Predsednik SDS je tako preiskavo označil kot izgovor za zaseg strežnika SDS in s tem celotne elektronske komunikacije največje opozicijske stranke, zato stranka strežnika ni želela izročiti. Na policiji so ta očitek odločno zavrnili z razlago, da so na sedežu SDS hoteli pridobiti samo konkretne podatke o konkretni osebi, ki je osumljena kaznivega dejanja. Janša je tudi namignil, da v ozadju preiskav stoji največja koalicijska stranka SMC, v kateri pa so te očitke ostro zavrnili, ker da je NPU samostojen in neodvisen organ. Zaradi prihoda kriminalistov in obstrukcije SDS je bila za približno tri ure prekinjena redna seja državnega zbora, odprla pa se je tudi razprava, kako v prihodnje urediti pravila izvedbe kriminalističnih preiskav v hramu demokracije. Za dodaten zaplet je poskrbel še poslanec stranke SDS Branko Grims, ki je kot predsednik komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb na hitro sklical terensko sejo komisije, ki je še isti dan opravila nadzor nad delovanjem Generalne policijske uprave in NPU. Na policiji so trem poslancem SDS in dvema iz SMC (ostali člani komosije se nadzora niso udeležili) pojasnili, da komisija v tem primeru nima stvarne pristojnosti za izvedbo nadzora, saj v preiskavi niso uporabili posebnih ukrepov.
Pozivi k odstopu ministrice
Kopičijo se pozivi k odstopu ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc. Poleg zdravniških organizacij so jo ta teden k odstopu pozvali tudi v Društvu za zdravje naroda. Ministrici očitajo, da se parcialno loteva reševanja zdravstva, namesto da bi pripravila reformo. Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina je poudaril, da Kolar Celarčeva sprejema vse ključne zakone in resolucijo brez sodelovanja zbornice. Zdravniška stroka nasprotuje predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ureja področje koncesionarstva, saj meni, da predlog kaže namero po usihanju koncesij.
Nasprotovanja žici
Na Primorskem se krepijo nasprotovanja bodeči žici, ki so jo ta teden v Istri začeli postavljati slovenski vojaki. Za jutri je tako Facebook skupina Proti bodeči žici v Istri in drugod napovedala shoda »Proti žici, za humano Evropo« v Brezovici pri Gradinu in Dragonji. Na slovensko-hrvaški meji je slovenska vojska zaradi begunske problematike postavila že več kot 137 kilometrov žične ograje. Zunanji minister Karl Erjavec sicer obžaluje, da je treba varnost zagotoviti tudi s postavitvijo tehničnih ovir, a opozarja, da so te postavljene, da se zavarujemo pred razpršitvijo migracijskega vala, vzroki migracij pa v kratkem še ne bodo rešeni.
Božički na vrveh
V torek je Hitradio Center v sodelovanju z Univerzitetnim kliničnim centrom Ljubljana in Gorsko reševalno zvezo Slovenije že tretje leto zapored pripravil nepozabno presenečenje vsem otrokom, ki se zdravijo v pediatrični kliniki v Ljubljani. S strehe klinike se je namreč hkrati spustilo sedem Božičkov, ki so otroke zabavali z izvajanjem norčij na vrveh. Letos se je Božičkom pridružilo veliko število slavnih, ki v projektu vidijo dodatno spodbudo za otroke za čimprejšnjo ozdravitev. Gorski reševalci so se akcije udeležili prvič, in kot so povedali, so doživeli že veliko stvari, česa podobnega pa še ne. Po spustu so Božički otroke tudi obiskali in vsakemu izročili darilo.