Varujte se malice
Obratno vnesena PIN koda v primeru ropa vam ne bo priklicala policije, če se bo to dogajalo med malico. Medbančni dogovor zaenkrat še ni sklenjen, v uporabi pa so že nove metode obrambe pred lopovi.
V začetku tega tedna je v uredništvo Velikega brata s prenosnim računalnikom v roki jezna prikorakala naša zvesta bralka Živa Jankovič Novotni. »Malora, s'm t'ko besna, sem vam poslala elektronsko pošto, pa me je strah, da bi se med potjo nanjo prijel kakšen računalniški virus, in sem jo raje kar ročno prinesla do vas. Počakajte, vam jo bom odprla.« Sicer mi ni bilo jasno, zakaj je elektronsko pošto ročno prinesla s seboj, ampak pustimo pri miru ženske, kadar so besne kot sam hudič.
»Ja, gospa, kaj bo dobrega?«
»Nič dobrega. Tale zapis kroži po elektronski pošti. Jaz sem zadevo preizkusila, pa sploh ne drži. Nobenega ni bilo.«
»Pomirite se, gospa Živa, in mi, prosim, pokažite tole vašo elektronsko pošto. Tako kot pripovedujete, mi ni prav nič jasno.«
In sem bral
Če vas kdaj tat ali kdo drug prisili, da na bankomatu dvignete denar, vnesite svoj PIN v obratnem vrstnem redu. Če je vaš PIN 1254, vnesite 4521. Bankomat vam bo dal denar, vendar bo to hkrati prepoznal kot klic na pomoč in bo sprožil alarm na policiji. To opcijo imajo vsi bankomati, vendar veliko ljudi tega ne ve. Prosimo, prenesite to informacijo še drugim. Ni odveč imeti to v mislih.
»Pa to je ja odlično, sem pomislil. Še ena od mnogih dodatnih ponudb, ki jo v približevanju navadnemu človeku na svoj strošek v zadnjem času uvajajo banke v Sloveniji,« sem presenečen nad prebranim.
»To j' samo teorija. Praksa je pa čisto drugačna. Pred dvema urama sem šla dvignit denar na tisti bankomat, ki je bolj za vogalom, nekoliko skrit od oči mimoidočih. Če te kje okradejo, te tam zagotovo. Tako sem čakala, da bo kakšen sumljiv tip prišel mimo, potem pa sem se sama s seboj začela na glas pogovarjati. Še tehle 1000 evrov dvignem, pa bo ... Kolk mam že številko??? Nakar priskoči bradat moški v svetli majici, kavbojkah in z rdečo zeleno kapo na glavi.
»To je rop, vtipkajte številko, dvignite 1000 evrov in mi jih takoj izročite.«
»Sprva sem se zelo prestrašila, a vedoč, da bodo, potem ko bom odtipkala številko vzvratno, priklicala varnostnike, bila povsem mirna. Ti boš mene je..., sem si mislila in vtipkala obratno številko 6776. Denar je prišel iz reže, lopov je pobral 1000 evrov, s policije pa nikogar. Hotela sem še nekoliko zadržati lopova, da bi policaji le prišli, zato sem načela debato, kaj on meni o tem, da smo spet popušili na Evroviziji in ali se mu zdi, da se je Rebeka dovolj potrudila ali ne.
»Aj do not wočing evrovizija, aj onli hiring narodna (domestic) muzika.«
»No, gospod, pol se pa pogovarjajva malo o Ansamblu Svetlin, pa tile Sicer so super in uni od Tonija Ferderbarja ...«
»Maj domestik muzika is not from tlele, not from slovenska kantri,« je še dejal in dodal:« Sicer pa me boli k... za tele tvoje muzke, dnar sem dobu, zdaj grem pa na pir. A greš z mano.«
»Ne, ne grem,« sem besna odvrnila, se poslovila od mojega denarja in lopova, in še vedno v dobri veri pričakovala policaje. No, in po 26 minutah in 45 sekundah se je končno primajal policaj Nace. Sopihal je.
»A ste vi una pi..., k je obratno vtipkala številko?«
»Ja, jest gospod, a je kaj narobe.«
»Pa kaj se delaš norca, če pa ni nobenega tle. A vas je kdo hotu oropat?«
»Pred pol ure pa res. Je že odnesu 1000 evrov. Sem mislila, da boste takoj tukaj?« »Kako? Saj sem takoj pritekel.«
»Ja, po 26 minutah in 45 sekundah, ko je lopov že zdavnaj odšel na pir.«
»Čakte, čakte od 10. do 10.30 imam pa jest malco, a tega niste vedeli. Prišel sem pa točno 1 minuto in 6 sekund po končani mal'ci. Ja gospa, a vi nič ne berete drobnega tiska.«
»No, pa sem se obrisala pod nosom za 1000 evrov.«
Ponudba je zares široka
Kot dober novinar, sem takoj zagrabil zgodbo in se pozanimal, kako je s tem, pri vodji tehnične podpore ene od bank, ki ima v ponudbi opcijo Policijski alarm. Kot mi je odgovoril vodja informacijske podpore za bančne kartice in bankomate, opcija Policijski alarm še ne deluje popolnoma, saj se s policijskim sindikatom še niso uspeli dogovoriti, kdo bo na voljo v času pol ure, ko so policaji na malici. Zaenkrat razmišljajo, da bi v času med malico preprosto izklopili bančne avtomate, saj je takrat poslovanje z njimi zelo nevarno, pa naj si vtipkate številko naprej ali nazaj. Zaenkrat medbančni dogovor na to temo še ni sklenjen, pričakovati pa gre, da bodo posamezne banke začele uporabljati druge metode preprečevanja kraj.
Naj omenim nekaj najbolj primernih. Če vas ob bankomatu napade tat, potem ko boste vtipkali vse svoje številke, vtipkajte še črko Z. Pred vami se bo nemudoma pojavil zavarovalniški agent in vašemu napadalcu neizprosno ponujal življenjsko zavarovanje. Če vašo PIN kodo, s pretvezo, da morate ponoviti, vtipkate dvakrat zaporedoma, vam bo bankomat izplačal dvojno vsoto. Polovico jo boste dali tatu, pol jo pa še vedno ostane vam. Prav tako je učinkovita metoda, ko lopovu rečete, da ste pozabili PIN kodo in da morate poklicati domov, da vam sporočijo številko. Bodite zviti in pokličite policijo.