Žirovska čipka krasi tudi novo kolekcijo Pletilnega studia Draž. / Foto: arhiv studia Draž

Žirovska čipka na tednu mode

Ob 110-letnici neprekinjenega delovanja čipkarske šole, ki jo bodo v Žireh praznovali prihodnje leto, so v tamkajšnji osnovni šoli zasnovali projekt Živeti čipko, s katerim želijo predstaviti žirovsko čipko kot stalno oziroma možno spremljevalko vsakdanjega življenja Žirovcev.

Žiri – V projektu želijo preplesti tradicijo in sodobnost, je pojasnila koordinatorica projekta na šoli Petra Novak. Vsi učenci žirovske osnovne šole so tako že imeli priložnost obiskati čipkarsko šolo, v kateri letos kljekljarsko znanje nabira 129 učencev, in se tako seznaniti tudi z zgodovino čipke in postopkom njene izdelave. V drugem delu pa so zbirali žirovske zgodbe kot živa pričevanja o načinu življenja v Žireh.

Izmed pridobljenih zgodb so za začetek izbrali nekaj za Žiri najbolj reprezentativnih oziroma zanimivih. »Motive nekaterih zgodb so učenci že upodobili in so po njih nastale čipke, nekaj pa jih je narisala profesionalna risarka vzorcev Vida Kejžar,« je razložila Petra Novak in dodala, da so jih že razdelili učencem klekljarske šole, da bodo skupaj s starejšo, izkušeno klekljarico te vzorce naklekljali. Projekt bodo namreč sklenili s predstavitvijo žirovske čipkarske šole na mednarodnem klekljarskem kongresu junija prihodnje leto v Ljubljani. Poskrbeli pa so tudi za prenos čipke v sodobnost. »Želimo, da čipka ni samo muzejski eksponat,« je poudarila Petra Novak. Zato so se povezali s Pletilnim studiom Draž in tako sta priznana slovenska oblikovalca Urška in Tomaž Draž uporabila njihove čipke pri kolekciji pomlad poletje 2016. Kolekcijo so že predstavili na Tednu mode v Ljubljani in Beogradu. Pri tem so sodelovali še s tovarno obutve Alpina, ki je izdelala čevlje, ki se ujemajo z omenjeno kolekcijo oblačil.

Čipkarska šola v Žireh ta čas deluje kot zunajšolska dejavnost. Leta 1906 jo je ustanovil Osrednji zavod za čipkarsko obrt iz Dunaja, že pred tem so v Žireh pripravljali klekljarske tečaje. Šolo je uvedla Leopoldina Pelhan, za njo je klekljarsko izobraževanje prevzela Angelca Jesenko. Za velik razcvet in popularizacijo je poskrbela strokovna učiteljica klekljanja Marica Albreht. Pred njo je nekaj let poučevala Anda Grošelj, delo pa zdaj nadaljuje Branka Grošelj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 18. januar 2021 / 17:50

Koronavirus in mi, 13. del

Konec tedna smo preživeli rutinsko. Vsak dan malo treninga. Koncentracijo sedaj lahko držim že skoraj celo uro. Špela se igra v kuhinji, ker je navdušena nad vrnitvijo voha in okusa. Svetle Bodočno...

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 9. september 2007 / 07:00

Prvi šolski dan, s soncem obsijan

V ponedeljek se je pričelo novo šolsko leto. Obiskali smo prvošolčke na Blejski Dobravi - letos jih je v razredu le devet.

Splošno / nedelja, 9. september 2007 / 07:00

Nova načelnica upravne enote

Vodenje Upravne enote Jesenice je s prvim septembrom prevzela Alenka Burnik.

Splošno / nedelja, 9. september 2007 / 07:00

Odslužena vozila kazijo okolico

Zlasti moteča so v stanovanjskih soseskah, kjer zasedajo prepotrebna parkirna mesta.

Splošno / nedelja, 9. september 2007 / 07:00

Pestro jeseniško poletje v Pineti

Letošnja sezona je spet postregla s kopico veselih dogodkov.

Splošno / nedelja, 9. september 2007 / 07:00

S kljunastimi flavtami od jutra do večera

"Ne, igranja na flavto se nikoli ne naveličamo!" so v en glas zatrdili mladi udeleženci poletne šole kljunaste flavte, ki je pod vodstvom profesorice Mateje Bajt potekala v Javorniškem Rovtu.