Žirovska čipka na tednu mode
Ob 110-letnici neprekinjenega delovanja čipkarske šole, ki jo bodo v Žireh praznovali prihodnje leto, so v tamkajšnji osnovni šoli zasnovali projekt Živeti čipko, s katerim želijo predstaviti žirovsko čipko kot stalno oziroma možno spremljevalko vsakdanjega življenja Žirovcev.
Žiri – V projektu želijo preplesti tradicijo in sodobnost, je pojasnila koordinatorica projekta na šoli Petra Novak. Vsi učenci žirovske osnovne šole so tako že imeli priložnost obiskati čipkarsko šolo, v kateri letos kljekljarsko znanje nabira 129 učencev, in se tako seznaniti tudi z zgodovino čipke in postopkom njene izdelave. V drugem delu pa so zbirali žirovske zgodbe kot živa pričevanja o načinu življenja v Žireh.
Izmed pridobljenih zgodb so za začetek izbrali nekaj za Žiri najbolj reprezentativnih oziroma zanimivih. »Motive nekaterih zgodb so učenci že upodobili in so po njih nastale čipke, nekaj pa jih je narisala profesionalna risarka vzorcev Vida Kejžar,« je razložila Petra Novak in dodala, da so jih že razdelili učencem klekljarske šole, da bodo skupaj s starejšo, izkušeno klekljarico te vzorce naklekljali. Projekt bodo namreč sklenili s predstavitvijo žirovske čipkarske šole na mednarodnem klekljarskem kongresu junija prihodnje leto v Ljubljani. Poskrbeli pa so tudi za prenos čipke v sodobnost. »Želimo, da čipka ni samo muzejski eksponat,« je poudarila Petra Novak. Zato so se povezali s Pletilnim studiom Draž in tako sta priznana slovenska oblikovalca Urška in Tomaž Draž uporabila njihove čipke pri kolekciji pomlad poletje 2016. Kolekcijo so že predstavili na Tednu mode v Ljubljani in Beogradu. Pri tem so sodelovali še s tovarno obutve Alpina, ki je izdelala čevlje, ki se ujemajo z omenjeno kolekcijo oblačil.
Čipkarska šola v Žireh ta čas deluje kot zunajšolska dejavnost. Leta 1906 jo je ustanovil Osrednji zavod za čipkarsko obrt iz Dunaja, že pred tem so v Žireh pripravljali klekljarske tečaje. Šolo je uvedla Leopoldina Pelhan, za njo je klekljarsko izobraževanje prevzela Angelca Jesenko. Za velik razcvet in popularizacijo je poskrbela strokovna učiteljica klekljanja Marica Albreht. Pred njo je nekaj let poučevala Anda Grošelj, delo pa zdaj nadaljuje Branka Grošelj.