Prva dama Evrope
Več vzdevkov ima: železna kanclerka, krizna menedžerka, kraljica Evrope ... Za ene je 'Mutti', mati naroda, za druge 'teflon', saj se zdi, da se je nič hudega ne prime … Kdo je vse to? Angela Merkel (1954), kanclerka ZR Nemčije.
Največja po Mariji Tereziji
»Poglejte po Evropi in videli boste, da je en voditelj nad vsemi drugimi: Angela Merkel. V Franciji se je Francois Hollande že nehal pretvarjati, da njegova država vodi celino. David Cameron, triumfalen po ponovni izvolitvi, Britanijo spreminja v majhno Anglijo. Matteo Renzi ima polne roke dela z italijanskim omrtvičenim gospodarstvom.« Tako britanski Economist. Nemški Spiegel pa: »Še nedavno je Merklova veljala za najmočnejšo politično voditeljico v Evropi, katere vladanje se bo končalo le, če se bo sama odločila, da na volitvah leta 2017 ne nastopi več. Zdaj pa se tako tuji kot domači mediji glasno sprašujejo, ali bo v resne težave zašla že pred božičem ali kmalu po njem.« V težave naj bi jo spravil njen preveč velikodušni sprejem množice beguncev. Deutsche Welle dodaja: »Te dni je videti precej izolirana, celo v lastni stranki. Njenemu 'zmoremo' niso sledili konkretni predlogi, kako točno bomo zmogli. To je bila morda prva res tvegana poteza sicer vedno previdne kanclerke. In zdi se, da morda izgublja kontrolo …« In še enkrat londonski Economist, sicer njen velik zagovornik: »Gospa Merkel je daleč od popolnosti. Nima niti velikih retoričnih sposobnosti niti velikih vizij. Lahko je tako politični kameleon, ki s prevzemanjem levih politik zaseda politično sredino, kot škorpijon, ki po tihem eliminira potencialne rivale.« – Navedli smo le nekaj od številnih izjav, s katerimi so evropski mediji obeležili desetletnico njenega vladanja. Nemško ljudstvo jo je označilo z izvirnimi vzdevki. Za ene je 'Mutti', za druge 'teflon' … Kakorkoli že: po desetih letih vladanja je več kot očitno, da je nemška kanclerka najmočnejša vladarica sedanje Evrope (brez Rusije, seveda). Večja je bila v evropski zgodovini samo naša cesarica Marija Terezija …
Teroristični cvetober
Ob terorističnem napadu, ki se je 13. novembra zgodil v Parizu, nas zanima, katera so bila še druga dejanja te vrste v novejšem času (po letu 2000). Izbral sem le nekaj najhujših. Največji v zgodovini sploh je bil napad na Dvojčka v New Yorku, 11. 9. 2001. Teroristi Al Kaide so ugrabili štiri ameriška potniška letala z 266 ljudmi in se s tremi od njih zaleteli v Svetovni trgovinski center v New Yorku in v Pentagon v Washingtonu. Četrto letalo se je zrušilo v Pensilvaniji. Ubitih je bilo okoli 3000 ljudi. – Bali, Indonezija, 12. 11. 2002: v napadu z avtomobilom bombo na diskoteko na otoku Baliju sta bila ubita 202 človeka, tudi številni tuji turisti. Odgovornost za napad je prevzela teroristična mreža Džamaja Islamija, simpatizerka Al Kaide. – Moskva, 23. 11. 2002: skupina čečenskih upornikov je zajela 800 gledalcev v gledališču v Moskvi in jih imela za talce; tri dni pozneje je v dvorano vdrla policija in ubila vse teroriste, umrlo je tudi 129 talcev. – Madrid, 11. 3. 2004: v napadih na vlake na treh železniških postajah v Madridu je bilo ubitih 191 ljudi in 2000 ranjenih. »Avtorica«: Al Kaida. – Bagdad, 2. 5. 2004: v nizu napadov na sveta šiitska mesta v Bagdadu in Karbali je bilo ubitih skoraj 180 ljudi. Odgovornost je tudi tu prevzela Al Kaida. – Beslan, Rusija, 1. 9. 2004: skupina oboroženih čečenskih upornikov je napadla šolo v tem mestu v Severni Osetiji in več kot 52 ur zadrževala prek 1100 otrok, staršev in učiteljev. Po posredovanju je bilo ubitih 331 talcev in 31 teroristov. – London, 7. 7. 2005: v štirih samomorilskih napadih na londonsko podzemno železnico in avtobuse je bilo ubitih 56 ljudi, med njimi štirje napadalci. Storilka: Al Kaida. – Ninive, 14. 8. 2007: v štirih napadih v pokrajini Ninive na severu Iraka je bilo ubitih več kot 400 ljudi. Izvedba: iraška celica Al Kaide. – Mumbaj, Indija, 29. 11. 2008: tridnevni teroristični napad na ulicah, železniški postaji in v luksuznih hotelih je zahteval 200 življenj. Napad naj bi zakrivila islamistična skupina Laškar-e-Taiba, napadalcem naj bi pomagala tudi pakistanska obveščevalna služba … Do pariškega je sledila še cela vrsta napadov, skoraj vse so zagrešili islamski teroristi. Za mnoge nismo niti slišali, čeprav je bilo v njih na desetine ali celo stotine žrtev; zlasti v primerih, ko gre za pokole islamskih skrajnežev nad lastnimi rojaki, saj se nas ti nekako ne tičejo … (Vira: siol.net in Wikipedija)
Kdo mora zagotoviti varnost?
»Država mora zagotoviti svojim državljanom tisto, kar jim teroristi želijo odvzeti, in to je varnost.« Tako Horst Seehofer, predsednik Krščansko-socialne unije (CSU) in bavarski premier, zaveznik in hkrati kritik Angele Merkel.