
Najuspešnejše leto za Blejski grad
Na Blejskem gradu so končali obsežno prenovo grajskih prostorov, v katero so vložili več kot sedemsto tisoč evrov, s številnimi novostmi pa so obogatili tudi ponudbo na gradu.
Bled – Letošnje leto bo najuspešnejše, odkar je Blejski grad v upravljanje prevzel Zavod za kulturo Bled, ugotavlja direktor omenjenega zavoda Matjaž Završnik. Do konca septembra so našteli že skoraj tristo tisoč obiskovalcev, kar je 15 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Samo avgusta je grad obiskalo več kot 53 tisoč turistov, kar je rekordno število, odkar grad upravlja Zavod za kulturo. To je po Završnikovih besedah tudi omogočilo začetek obsežne prenove, ki se je s pridobivanjem projektne dokumentacije, izborom izvajalcev in promocijskimi aktivnostmi sicer začela že lani.
Kot najpomembnejšo pridobitev je Završnik izpostavil novo manjšo dvorano na doslej neizkoriščenem podstrešju nad muzejem, ki bo namenjena predstavitvam, projekcijam in razstavam. S tem pa so tudi razbremenili Viteško dvorano, ki jo bodo odslej lahko v večji meri namenili protokolarnim srečanjem. Po novem bodo izkoristili tudi prostore v tretjem nadstropju okroglega renesančnega stolpa, kjer so strokovnjaki najprej restavrirali stenske poslikave. V njej so zdaj ob 160. obletnici prihoda Arnolda Riklija na Bled, kar se šteje za začetek zdraviliškega turizma na Bledu, uredili Riklijevo spominsko sobo. V njej se prepletajo zdravilne metode, ki jih je že 160 let nazaj uveljavil Arnold Rikli, s sodobnim zdravim življenjskim slogom, ki ga še danes promovirajo na Bledu. Nadstropje više pa so skupaj z Narodnim muzejem Slovenije uredili sobo, v kateri se predstavlja devet gorenjskih muzejev. »Soba ima devet lin, skozi katere se pogled odpira na kraje, v katerih so muzeji, ki predstavljajo naravno in kulturno dediščino teh krajev,« je pojasnil Završnik. Prenovili so še protokolarno sobo v vhodnem stolpu, ki jim bo služila predvsem pri organizaciji porok in kot manjši prostor za razgovore.
Večji del obnovitvenih del so izvedli v muzejskem traktu in na kapeli, kjer so v celoti zamenjali strešno kritino in postavili nov sistem obrambe pred udarom strele. Poleg tega so v celoti očistili in prenovili severno grajsko fasado. Na obeh terasah pa so skupaj z novim najemnikom grajske restavracije poskrbeli za nove senčne tende in zamenjali dotrajano panoramsko okno v restavraciji. Ob vsem naštetem je grad bogatejši še za novo transformatorsko postajo. Veliko dela in sredstev so vložili tudi v obiskovalcu nevidno infrastrukturo v grajskih stavbah in ureditev okolice. Popolnoma so prenovili velik del elektro opreme, celotno območje gradu je po novem pokrito z brezžičnim spletnim omrežjem, v večino prostorov so namestili varnostni, protipožarni in video nadzorni sistem. Ob vhodu v muzej na zgornji terasi so namestili še defibrilator.
Nadgradili so tudi ponudbo v gradu, saj so odslej obiskovalcem na voljo tipni vodnik za slepe in slabovidne, ki je delo zavoda Dostop, ter slušni vodniki, s katerimi se bo po novem mogoče odpraviti na raziskovanje zgodovine Blejskega gradu. Na sedemindvajsetih točkah po gradu bodo lahko spoznavali grajsko preteklost ter številne zgodbe in posameznike, ki so tlakovali razvoj najstarejšega gradu na Slovenskem. Slušno vodenje bo na voljo v 17 jezikih.