Referendum decembra
Državni zbor je odločil, da bo referendum o noveli družinskega zakonika, ki izenačuje pravice heteroseksualnih parov s pravicami istospolnih, tik pred božičem, družinskim praznikom.
Poslanci o beguncih
Obvladovanje begunske krize je kljub zmanjšanemu prihodu novih prebežnikov v Slovenijo v zadnjih dneh še vedno osrednja tema na notranjepolitičnem prostoru. Na zahtevo opozicije je državni zbor ta teden opravil tudi izredno sejo o priporočilih vladi glede razmer na meji s Hrvaško, včeraj jim je svoje mnenje predstavil tudi predsednik republike Borut Pahor. Po mnenju predlagateljev (poslanci SDS, NSi in poslanca iz skupine nepovezanih poslancev) se je vlada na sicer pričakovan val zelo slabo pripravila tako z vidika varovanja državne meje, ki je hkrati tudi meja schengenskega območja, kot tudi z vidika varnosti slovenskih državljanov ter varnosti samih migrantov in zagotavljanja ustrezne humanitarne pomoči. Od začetka drugega begunskega vala je v Slovenijo do srede zvečer prišlo že več kot 144.100 beguncev oziroma migrantov, od njih je po besedah državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Boštjana Šefica za mednarodno zaščito v Sloveniji zaprosilo 65 oseb. Po poročanju nekaterih medijev je Slovenija že nabavila ograjo za postavitev na meji s Hrvaško, a Šefic o konkretnih ukrepih ne želi govoriti. Predsednik vlade Miro Cerar je sicer pred dnevi dopustil možnost postavitve ograje. Po besedah generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Darka Buta migrante te dni sprejemajo in oskrbujejo v sedmih sprejemnih in trinajstih namestitvenih centrih, v katerih je deset tisoč posteljnih kapacitet. V sodelovanju z zavodom za zaposlovanje so začeli s pogovori za zaposlitev brezposelnih oseb, ki bodo v okviru javnih del pomagale pri oskrbi migrantov, skupaj je predvidenih do 260 zaposlitev dolgotrajno brezposelnih. Pristojni nadaljujejo tudi z vključevanjem javnih uslužbencev, do zdaj jih je tak interes izrazilo 119. Begunska kriza pa s seboj prinaša tudi nenapovedane stroške za državo, zato je vlada prejšnji teden že dopolnila predlog državnega proračuna za leti 2016 in 2017, v katerem je upoštevala, da se bodo zaradi stroškov begunske krize načrtovani odhodki za 2016 povečali za 123 milijonov evrov, prihodki pa za 73 milijonov evrov, kolikor naj bi zaradi beguncev dodatno prejeli iz proračuna EU.
Referendum pred božičem
Državni zbor je ta teden odločil, da bo referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, katerega pobudnik je Koalicija Za otroke, potekal 20. decembra, roki za referendumska opravila pa bodo začeli teči v ponedeljek. Državni poslanci pa so po drugi strani zavrnili razpis referenduma o dopolnitvi zakona o obrambi, ki omogoča dodelitev nekaterih policijskih pooblastil vojski pri varovanju državne meje. Po mnenju poslancev referendum, katerega pobudnik je Radio Študent, ni dopusten, saj spremenjena ustava ne dopušča referenduma o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč. Pobudniki referenduma imajo na voljo možnost ustavne presoje. Odgovorna urednica radia Martina Dervarič je povedala, da bodo o nadaljnjih potezah razmislili, ne glede na njihov morebitni uspeh na sodišču pa želijo javnosti pojasniti pomen sprememb zakona.
Pohvale slovenskemu zdravstvenemu sistemu
Po ugotovitvah analize Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je Slovenija zelo dobra pri zagotavljanju univerzalnega zdravstvenega zavarovanja, je med obiskom v Ljubljani razkrila direktorica Regionalnega urada WHO za Evropo Zsuzsanne Jakab. Kot je pristavila, sta glavni vprašanji, s katerima se bomo morali soočiti, financiranje zdravstva in njegova organizacija, saj se slovensko zdravstvo trenutno financira skoraj izključno iz prispevkov od zaposlenih, zaradi česar se je v minulih kriznih letih tudi znašlo v krizi. Po besedah ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc Slovenija s tretjino vloženega denarja dosega enake ali celo boljše rezultate kot na primer sosednja Avstrija.
Policisti bodo stavkali
Policijski sindikat je za 18. november napovedal stavko zaposlenih v policiji in na notranjem ministrstvu, če vlada ne bo predstavila rešitev za izpolnitev obveznosti iz stavkovnih sporazumov in dogovorov iz let 2010, 2012 in 2013. Po besedah predsednika sindikata Radivoja Uroševiča vlada vse njihove pozive ignorira z nejasnimi odgovori ali pa prelaga izključno odgovornost na notranje ministrstvo, ki nima potrebnih pristojnosti odločanja. V sindikatu zagotavljajo, da bodo pri izvajanju stavke spoštovali določene standarde varnosti, saj si ne želijo, da v tem kritičnem času nivo varnosti v državi in na območju zunanje schengenske meje upade zaradi neodzivnosti vlade.