Gasilce si le redko privoščijo
Zaradi nepremišljene potegavščine je pred kratkim sredi noči na Mestni trg v Škofji Loki brez potrebe odhitelo štirideset gasilcev, prepričanih, da jih tam čaka velika tragedija.
Škofja Loka – Dober teden je že minilo, odkar si je nekdo privoščil neslano potegavščino in lažno prijavil požar na Mestnem trgu v Škofji Loki, zaradi katere je sredi noči na 28. november na intervencijo odhitelo okoli štirideset gasilcev, reševalna ekipa Nujne medicinske pomoči in policisti. Videoposnetek, ki je nastal med gasilsko intervencijo, so zgroženi in jezni člani PGD Stara Loka objavili na spletu, v prvem tednu dni pa je zbral preko 37 tisoč ogledov. Čeprav so policisti že na kraju samem identificirali možnega klicatelja, pa zaenkrat svojih sumov, da gre za pravega storilca, še niso potrdili.
Na Policijski upravi Kranj so pojasnili, da zlorabe znamenj za pomoč in nevarnost, kamor naj bi sodil tudi loški primer, niso tako pogoste, še manjkrat pa se zgodi, da bi si kdo na takšen način privoščil gasilce. V letu 2011 so tako obravnavali štiri takšna kazniva dejanja, lani tri, letos do oktobra pa enega. »V splošnem so najpogostejše lažne prijave povezane z bombami na sodiščih (obravnave) ali v šolah (testi), s prometnimi nesrečami, požari ipd.,« je odgovoril Bojan Kos, tiskovni predstavnik gorenjske policije.
Tudi v gasilskih vrstah smo izvedeli, da lažne klice na pomoč sicer občasno prejmejo, vendar se že dolgo ni zgodilo, da bi lažno prijavljali požare tako velikega obsega. »Ponavadi kličejo, da gori smetnjak ali pa da sosed nenadzorovano kuri, pa se potem izkaže, da je bila prijava lažna. Ne spomnim pa se, da bi si nas že kdaj privoščili na tak način kot prejšnji teden. Da niti ne razmišljamo, kaj bi se lahko zgodilo, če bi tedaj na povsem drugem kraju izbruhnil pravi požar velikih razsežnosti,« je dejal škofjeloški občinski poveljnik Andrej Štremfelj, sicer tudi dolgoletni poklicni gasilec v Kranju.
Štremfelj je za nas še enkrat podoživel nočne dogodke izpred tedna dni: »Ob pol enih ponoči smo prejeli obvestilo o požaru na Mestnem trgu, kmalu po izvozu pa tudi, da je več oseb poškodovanih in opečenih. Vsak gasilec ob tem podatku takoj posumi na eksplozijo. Ker gre povrh za strnjeno in gosto poselitev s starimi hišami, katerih požarna varnost je slaba, smo tja odhiteli z veliko tesnobe in napetosti.« Ko je približno štirideset gasilcev v nekaj minutah prispelo na Mestni trg in tam o požaru ni bilo sledu, so najprej preverili, ali so na pravem naslovu, nato pa preiskali stavbo in njeno okolico, iz Kranja so poklicni gasilci ta čas pripeljali tudi avtolestev.
»Čeprav se nam je kar kmalu posvetilo, da gre za potegavščino, pa se občutka, da smo morda nekaj spregledali ali pa da smo na napačnem kraju, ne rešiš kar tako. Večina prisotnih gasilcev je zagotovo po intervenciji le stežka zaspala, saj so podzavestno pričakovali nov klic. Še ves naslednji dan smo se mnogi bali, da nismo česa spregledali,« je povedal Štremfelj in dodal, da si je ob spoznanju, da gre za potegavščino, sprva večina prisotnih oddahnila, da ne gre za tragedijo velikih razsežnosti, kmalu zatem pa je že sledila jeza. Od tod tudi napovedi, da bodo gasilci od lažnega klicatelja, če ga bodo odkrili, zagotovo zahtevali povračilo stroškov, ki naj bi presegali dva tisoč evrov. Štremfelj je razložil, da bodo o tem še razmislili, ko bodo izvedeli, za koga je šlo. Vendarle ne bi radi kakšne že tako socialno ogrožene družine, če je morda nepremišljeno klical kateri od otrok, pahnili v še dodatno finančno stisko.
Za neutemeljen klic na pomoč ali lažno sporočilo o nevarnosti, s katerim storilec povzroči, da državni organi ali druge pristojne organizacije ukrepajo brez potrebe ali neupravičeno uporabijo sredstva sistema zaščite, reševanja in pomoči, sicer kazenski zakonik predvideva kazen do treh let zapora.