Stane Oblak pred domačim kakijevim drevesom: pridelka bo od 250 do 300 kilogramov. Drevo razveseljuje tudi z velikimi podolgovatimi temno zelenimi listi.

To pa je kaki

Hiše Staneta Oblaka na Drulovki ni težko najti, saj lahko kakijevo drevo, ki se bohoti ob hiši, vidimo že z glavne ulice. Neverjetno, kako je drevo letos obrodilo.

Kranj – Stane Oblak je kakijevo drevo posadil pred sedmimi leti in z njim vse do danes ni imel nobenega dela. Drevo je sicer že obrodilo zadnja štiri leta, a letos res obilno, Oblak ocenjuje, da bo pridelka od 250 do 300 kilogramov. Samo na eni veji se na primer skupaj drži po devet težkih sadežev in še nobena veja se ni zlomila pod njihovo težo. Stanetov obiskovalec s Primorskega kar ni mogel verjeti, da je na tem drevesu, in to na Gorenjskem, toliko sadežev. Kaki je sicer sadno drevo subtropskih območij, v Sloveniji zelo lepo uspeva v obmorskih področjih, a kaže, da mu prija tudi v notranjosti, kar Stanetova soproga Tončka pripisuje spremenjenim klimatskim razmeram. Kakijevo drevo ima pri Oblakovih tudi bolj zatišno, a dovolj sončno lego, pozimi ga lastnik dodatno ne zaščiti. Očitno so tudi tla, v katerih je kaki pognal korenine, prava za dobro rast. »Nič ni narobe, če kaki še pred obiranjem oplazi prva slana, saj je zanj majhna verjetnost pozebe,« je dejal Stane, Tončka pa dodala, da kaki shranjuje celo v zamrzovalni skrinji. November je mesec za obiranje, sadeži so že povsem oranžni. »Sadeže so začeli jesti kosi, tako bom moral kar pohiteti z obiranjem, sicer bodo vsi obglodani,« je proti drevesu pogledoval Stane Oblak. Lahko se zgodi, da na vejah ostanejo samo plodovi, medtem ko je listje zaradi jesenskih razmer ali slane že odpadlo z drevesa; s tem ni nič narobe, je pa vsekakor zanimiv pogled na takšno drevo. Stane Oblak ima za obiranje bolj tanke škarje, sadeže odreže skupaj s pecljem in čašo, potem pa jih shrani nekam na hladno, veliko jih razdeli med sorodstvo. Tončka jih tudi posuši za krhlje, ti pa so odlični v kompotu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 27. april 2016 / 15:34

Najboljši zbor s Konservatorija

Zmagovalec letošnje Naše pesmi je Komorni zbor Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana, z Gorenjskega najboljši Ženski pevski zbor Carmen manet iz Kranja.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 13. marec 2018 / 11:06

Folklora kulturno bogati

Tradicionalno Območno srečanje folklornih skupin v Cerkljah je v nedeljo v kulturnem duhu povezalo tako enajst nastopajočih skupin kot tudi navdušene obiskovalce.

Kranjska Gora / torek, 13. marec 2018 / 11:04

Odlična smučarska sezona

V Kranjski Gori bo mogoče smučati do začetka aprila, sezona je še bistveno boljša kot lanska.

Gorenjska / torek, 13. marec 2018 / 10:59

Vrgli so luč v vodo

Sveti Gregor goduje 12. marca, na predvečer praznika po tradiciji tudi po gorenjskih krajih sveti Gregor »vuč v vodo vrže«, saj je dan že daljši in se lahko dela pri dnevni svetlobi. Priljubljene greg...

Kultura / torek, 13. marec 2018 / 10:52

Razstava del Veronike Vesel Potočnik

Kranj – V sredo, 14. marca, bo ob 18. uri v Galeriji Bala v starem delu mesta odprtje razstave Izpraznjeni prostori akademske slikarke Veronike Vesel Potočnik. Razstava bo na ogled do 10. aprila.

Kultura / torek, 13. marec 2018 / 10:51

Od Škofje Loke do Ankare

Škofja Loka – V sredo, 14. marca, bo ob 19. uri v Galeriji na Gradu odprtje razstave Loka : Ankara : Loka - Evrazijsko vrvenje Hakana Esmerja. Razstava bo na ogled do 9. maja.