
Spomin na pogumno dejanje
Na stanovanjski hiši Koračinovih v Gorenji vasi, kjer je bilo v času osamosvojitvenih procesov tajno skladišče orožja takratne milice oziroma policije, so minuli četrtek odkrili spominsko ploščo, ki bo trajno opominjala na pogum in domoljubje lastnikov objekta.
Gorenja vas – »Ali si danes, v miru, lahko predstavljamo, koliko smelega poguma, nesebičnosti in domoljubnega zanosa sta imela Olga in Vladimir Koračin, da sta se v tistih časih izpostavila v tolikšni meri, da je bilo ogroženo njuno in življenje njunih otrok,« se je ob odkritju spominske plošče na hiši Koračinovih spraševal slavnostni govornik, nekdanji komandir postaje milice Škofja Loka Brane Virant. To je tretja spominska spominska plošča na Gorenjskem in prva na Škofjeloškem. V prihodnjih letih bo Škofjeloški odbor Policijskega veteranskega društva Sever Gorenjska odkril še štiri, na vseh objektih, v katerih so bila skrivna skladišča orožja in streliva takratne milice oziroma policije. Tako se želijo vsaj malo oddolžiti za pogumno in domoljubno dejanje vsem, ki so leta 1991 svoje hiše odstopili za tajna skladišča orožja.
Kot je poudaril Brane Virant, naj bo spominska plošča, ki so jo odkrili v četrtek, trajen zapis veličastnega zgodovinskega dogajanja v tistem usodnem in pomembnem času, ko smo Slovenci udejanjali tisočletne sanje. »Spominska plošča bo tudi spomin in opomin, da je družina Koračin, predvsem pa oba zakonca, s svojim nesebičnim in požrtvovalnim pogumom prispevala pomemben del pri nastajanju in sooblikovanju naše domovine.« V letih 1990 in 1991, je spomnil Virant, je takratni politični vrh Jugoslavije grozil Sloveniji z uvedbo izrednih razmer in razorožitvijo njenih obrambnih struktur. »Temu se je takratna republiška oblast uprla in bolj ali manj uspešno ohranila orožje Teritorialne obrambe, prav tako pa smo tudi v organih za notranje zadeve sklenili zavarovati svoje orožje in strelivo, tako da ga preselimo na skrite lokacije.« Na škofjeloškem območju so izbrali pet objektov, kamor so v najstrožji tajnosti prepeljali orožje s Postaje milice Škofja Loka in njenih treh oddelkov v Žireh, Gorenji vasi in Železnikih. Izbrali so ljudi, ki so jim najbolj zaupali, je poudaril Virant. »Ne spomnim se primera, da bi kdo od teh odklonil ali izrazil kakšne bistvene pomisleke, čeprav smo jih opozorili na usodne posledice za njihove družine, če bi sovražnik odkril tajno lokacijo.«
Tudi župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež je poudaril, da je bilo to 25 let nazaj izredno pogumno dejanje. »Ob drugačnem razpletu posledice ne bi bile prijetne. A vera v skupno državo je pretehtala, da sta zakonca Koračin sprejela to odgovornost.«