
Benetke, ki jih ne poznamo
V Galeriji Planika v Kranju je bila v petek na ogled fotografska razstava Luke Dakskoblerja z naslovom Ohranitev beneške lagune.
Kranj – Enodnevne fotografske postavitve so na stopnišču med nadstropjema v nekdanji tovarni Planika, po zaslugi Boštjana Gunčarja, ki ima tam svoj fotografski atelje, postale stalnica zadnjih let. Tokrat so se obiskovalci na enkratnem dogodku zbrali že petinpetdesetič, prvič na samostojni razstavi enega iz gornje vrste slovenskih fotoreporterjev. Leta 2011, ko je Luka Dakskobler prejel več nagrad na natečaju Nature Images Awards, je ena o njih bila tudi reportaža za francosko naravovarstveno revijo Terre Sauvage. Tako sta se leto kasneje s francoskim novinarjem Pierrom Gouyoujem Beauchampsom odpravila delat reportažo v Benetke z nalogo predstaviti, kako se v Benetkah trudijo ohraniti svojo laguno. Ta se tudi poglablja, na severu do dva milimetra letno, v mestu do tri, v južni laguni pa celo štiri milimetre na leto.
»Splošno znano je namreč, da se Benetke pogrezajo, večina izmed nas pa ne ve, da pa se pogreza celotna beneška laguna. Prav tako tudi sam pred reportažo nisem vedel, kako zelo si lokalna skupnost prizadeva laguno ohraniti. Največja nevarnost so poplave in valovi, ki jih povzročajo številne ladje, ki prihajajo v laguno,« o tematiki, ki jo je fotografiral, pripoveduje Luka, ki je s kolegom šel do institucij, ki na različne načine poskušajo ohranjati laguno, med njimi Consorzio Venezia Nuova, ki v projektu MOSE rekonstruira slana močvirja, blatne ravnice, popravlja bregove in nasipe, obnavlja zidove. Sodelovala sta s policijo, ki nadzoruje vstop v laguno, krivolov, onesnaženje, z naravovarstveniki sta šla v tamkajšnje naravne parke in podobno ... V Benetkah sta se mudila teden dni, Luka pa je kasneje še sam odpotoval v Benetke v dneh, ko je v njih poplavljalo. »S petnajstimi izbranimi fotografijami, ki jih razstavljam, pripovedujem celotno zgodbo o teh nevidnih Benetkah in njihovih reševalcih,« pove Luka, v katerega fotografijah se odraža tudi njegova novinarska izobrazba, saj njegove fotografije dosegajo tako umetniško kot dokumentarno vrednost. »Želel sem pokazati tisto, česar običajni obiskovalci Benetk ne vidijo. To je pogled iz ozadja,« dodaja Luka, ki se mu zdijo tovrstne enkratne fotografske razstave zanimive: »Če so fotografije dobro predstavljene, in tukaj s primerno osvetlitvijo in drugo razstavno opremo so, se vedno dobro počutijo.« Poleg objave v reviji je Dakskobler Benetke tokrat razstavil prvič v takem obsegu, pokazal pa jih je tudi leta 2013, ko je bil za reportažo v kategoriji narava in okolje nagrajen na natečaju Slovenia Press Photo.