
Primorci med koroškimi rojaki
Leta 1983 so se v Ukvah/Ugovizza v kanalski dolini v Italiji predstavniki Krščanske kulturne zveze iz Celovca, Slovenske katoliške prosvete iz Gorice in Slovenske prosvete iz Trsta dogovorili za tesnejše in stalnejše kulturno sodelovanje. Sad tega sodelovanja so Primorski dnevi na Koroškem oziroma Koroški dnevi na Primorskem, ki potekajo izmenično, enkrat v Italiji in drugič na Koroškem.
Letošnji Primorski dnevi na Koroškem so se začeli v ponedeljek, 19. oktobra, v Mohorjevi hiši v Celovcu s predstavitvijo knjižnih novosti, ki z različnih vidikov obravnavajo življenje Slovencev v Italiji. Do 29. oktobra, ko bodo dnevi končani, so se in se bodo vrstili glasbeni in gledališki dogodki ter aktualni pogovori o razmerah, v katerih živijo Slovenci.
V ponedeljek, na prvi prireditvi letošnjih Primorskih dni, so predstavili štiri knjižne novosti, ki so jih napisali ali izdali Slovenci v Italiji. Urednik tržaške založbe Mladika Marij Maver je predstavil knjigo literarne zgodovinarke in etnologinje ddr. Marije Stanonik Slovenska pesem v tujem škornju, od doma do puščavskega peska. Knjiga jemlje iz pozabe pesmi, ki so jih napisali slovenski fantje in možje, ki so bili v letih 1920–1943 mobilizirani v italijansko in po letu 1943 v nemško vojsko. »Ta poezija ni vrhunska, je pa občutena, tudi narodnobuditeljska in uporniška pesem primorskih fantov,« je na predstavitvi povedal urednik Marij Maver. Dr. Karl Bonutti, Goričan po rodu, ki je dolgo živel v Clevelandu in se tam šolal ter vstopil v ameriški akademski svet, je napisal knjigo Med izbiro in zgodovino. V njej je strnil oseben pogled na čas, ki ga je živel, na ljudi, ki jih je srečeval, tudi na škofa Gregorija Rožmana, in na prizadevanja za ohranitev slovenskega jezika in kulture v Ameriki. Dr. Bonutti je bil tudi prvi slovenski veleposlanik pri Svetem sedežu. Nataša Gliha Komac, predsednica Slovenskega kulturnega središča Planika v Kanalski dolini ter raziskovalka na Inštitutu dr. Frana Ramovša pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti, je predstavila dve knjigi. Prva je knjiga Karmen Kenda Jež Shranli smo jih v bančah, ki obravnava oblačilno izrazoslovje v Kanalski dolini. Drugo predstavljeno knjigo z naslovom O umiti in v prt zaviti lobanji pa je napisala sama in opisuje ljudsko religioznost v Kanalski dolini, še posebej pa običaj umivanja lobanje pokojnika iz groba, v katerega so položili novega mrliča.